1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

2016 Ramadan Bayramı - Şevval Hilali Gözüktü Mü?

Konu, 'Genel Duyurular' kısmında Ebu Hayseme tarafından paylaşıldı.

1. Ebu Hayseme

Ebu Hayseme Islam-TR Üyesi Kullanıcı

Es'selamu Aleykum ve Rahmetullahi ve Berakatuhu. Bu konuda Şevval Hilali ile ilgili bilgi paylaşılsın inşaAllah. Allah tuttuğumuz oruçları kabul etsin.
  2. cendeller

cendeller Islam-TR Üyesi Kullanıcı

Aleykum selam. İnşallah kardeşler bilgi aldıkça bizlerde haberdar etseler çok iyi olur
  3. Ebu Muhammed Eymen

Ebu Muhammed Eymen Administrator Forum Yöneticisi

BAYRAMIN 1. GÜNÜ

Mısırlı astronomlara yani gökbilimcilere göre bugün (4 Temmuz 2016) günü hilalin görülme ihtimali yoktur. Bu sebeple onlara göre ramazan bayramı 6 Temmuz çarşamba günü olacaktır.

KAYNAK: http://www.aqlame.com/article29728.html

Yine de kesin sonuç bugün Güneş'in batışından sonra hilalin fiilen görülüp görülmemesine göre belli olacak.
  4. Alkâme

Alkâme Islam-TR Üyesi Kullanıcı

Bayram yarın olmazsa yalandan bayramını mı kutlayacağım akrabaların :eek: yarın olsada bayram çile çekmeyeydik iyidi.
  5. sabrii_27

sabrii_27 Islam-TR Üyesi Kullanıcı

Allahin takdiri neyse o olur.Öte yandan 1 yil öncesinden bayram günü belirleniyor hilal gorundumu gorunmedimi diyanetinde ona uyan cogunlugunda umrunda degil ramazan baslamasa ramazan basladi sananların oruç tutmuyor sanip sana kizmalari ramazan bayrami baslamasa bayram gunu oruc tutuyor diyerek acaip davranislar kendim 2 kisi gormustum yillar önce sokakta ramazanin 1.gunu saniodum diyanete gore tutunca megerse ertesi gunmus ramazan.Sokakta gordugum 2 carsafli bayanin aciktan biseyler yedigini gorunce kinamistim oysaki bi cok aciktan yiyen var istanbulda ama onlara daha cok kizmistim müslüman göründukleri halde oruç tutmuyorlar diyerek
    Son düzenleme: 4 Temmuz 2016
  6. İSTİŞHAD

İSTİŞHAD الله لا ينسى أحداً ، هذا أمر كاف ليطمئن قلبك Yetkili Kişi Site Admin

Suudi Arabistan, Bahreyn, Katar, Kuveyt gibi ülkeler hilalin görülmediğini ve yarın Ramazanı otuza tamamlayacaklarını açıkladılar.

:(
  7. Ebu Hayseme

Hilal Gözetleyen var mı aramızda?

Hani hepsi diyanete uyacaktı?
    Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 5 Temmuz 2016
  8. IsLaM4eVeR

IsLaM4eVeR لا اله الا الله - Lâ ilahe illallah Site Admin

mahkeme aciklama yapmis, orucu 30 a tamamliyorlar. hilal görünmemis.

yine mi gol degil : )
  9. İSTİŞHAD

İSTİŞHAD الله لا ينسى أحداً ، هذا أمر كاف ليطمئن قلبك Yetkili Kişi Site Admin

ben de öyle bir duyum aldım ama demek ki doğru değilmiş..
  10. Ebu Hayseme

Akhiler onları boşlayın yaw hiç Muvahhid ilim talebesi yok mu hilal gözetleyen.
  11. Ebu Huzeyfe eş Şami

Ebu Huzeyfe eş Şami Islam-TR Üyesi Kullanıcı

Bu konularda suuda guvenilir bence
  12. IsLaM4eVeR

suud degil ahi cogu bilmiyor, suudda bu isi yürüten bir aile var ve bunlara devlet karismiyor o aile gözetleme sonucunu mahkemeye sunuyor, mahkemede duyurusunu yapiyor, simdi bazilari cikip suudda tagut vs der diye diyorum.
  13. y0lcu34 HARİCİSİ

y0lcu34 HARİCİSİ Üyeliği İptal Edildi Banned

Yarın oruçlu muyuz? Kesin mi, akşam mı belli olacak?
  14. IsLaM4eVeR

benim hala umudum var ahi fasa kadar yolu var, hele bir de fasli kardeslerden haber bekleyelim : )

isin sakasi normal sartlarda 2 saat öncesinde cogu yer acikliyordu görünmedigine göre yarin bir aksilik olmazsa orucuz insaAllah.
  15. ebu_zerr

ebu_zerr Islam-TR Üyesi Kullanıcı

Hiyanet Başkanlığı zaten 2050 bayramı bile belli takvimlerinde. Allaha hamd olsun bir fırsat daha verdi Rabbim yarın orucluyuz. Bu olayı en iyi şekilde Rasûlullah sünneti üzere insanlara tartışmadan anlatmak.
  16. Bir tutam ilim

Bir tutam ilim إِنَّ الدِّينَ عِندَ اللّهِ الإِسْلاَمُ Kullanıcı

akhiler bayram namazı nolcak ?
  17. Ebu Huzeyfe eş Şami

Selamun aleykum. İmam şafii ve imam şibli bayram konusunda beldenizdekilere itaat edin diyormuş ? Biri bana boyle dedi. Doğru mu ?
  18. ebuyusuf

ebuyusuf Islam-TR Üyesi Kullanıcı

19. Ebu Huzeyfe eş Şami

Abdulmuizz Fida ?
  20. Muwahhide Tevhid

Muwahhide Tevhid İyi Bilinen Üye Süper Moderatör

Hilal görülmemiştir, yarın salı günü Ramazanın 30. günüdür, Kuran'dan sonra İslam'ın temel kaynağı olan sünnet gereği hilal görülmediğinde Ramazan ayı 30 güne tamamlanır. Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem bize bu dini böyle öğretmiştir. Hadis şudur: “Ancak hilâli görürseniz oruç tutun ve ancak onu görürseniz bozun (bayram yapın). Eğer göremezseniz ayı otuz güne tamamlayın.” (Buhari-Müslim) Dünya ölçeğinde bayram ilan eden sadece Türkiye ve Balkan ülkeleridir. Diğer İslam ülkeleri ise; çarşamba gününü bayram ilan etmiştir.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş