1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Soru Abdulaziz B. Baz Ve Şeyh Useymin

Konu, 'Üyeler Arası Soru - Cevab' kısmında Bir tutam ilim tarafından paylaşıldı.

 1. Pangea

  Pangea Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  gezegen isimleri de hep mitolojik tanri isimleri. ancak neyse ne bu konunun ibadetimize bir faydasi olmadigi icin seytan vesvesesi oldugunu dusunuyorum. ben de takili kalmistim bir muddet duz dunya olayina. tavsiyem, bosverin.
 2. أهل السنة والجماعة

  أهل السنة والجماعة Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Seleften nakledilenler, onların Kur'an ve Sünnetten anladıkları dünyanın düz ve sabit olduğu yönünde bu yüzden bizi ilgilendiren bir ciheti var, basit bir mesele değil aslında.
 3. muhammet087

  muhammet087 Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  bu mantığa göre sineğin de giden arabanın içinde bi yerden bi yere gidememesi lazım
 4. أهل السنة والجماعة

  أهل السنة والجماعة Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Birbirinden çok farklı şeyler bence,kapalı alan, hızlar arasındaki fark ve başka nedenlerden dolayı kıyas etmek uygun değil küre modeli dünya için. Mesela yolculuk süresi belirlerken ne yapılıyor mesafe hıza bölünüyor bunun sonucunda süre belirleniyor. Her şey düz ve sabit dünya hesabına göre yapılıyor ve görüyoruz ki bu doğrudur. Dünya küre ve bunun yanında ilerleme ve eksenel hareket yapıyorsa bunu iddia edenlerin matematiksel,fiziksel olarak ispat etmesi gerekir. Yörünge hızını hiç hesaba katmayalım resmi kuş bakışı düşünelim ve dünyanın belirtilen yönde döndüğünü bu sefer uçak yol aldıkça mesafe kısalır ve rotasını değiştirmek zorunda kalır daha erken varması gerekir hedefe ama hesap buna göre yapılmıyor. Örnekler çoğaltılabilir karada giden taşıtlar da örnek verilebilir. Sonra ok attığında hedefi vurması da ancak sabit ve düz dünya için geçerlidir dünyanın döndüğünü ve hareket ettiğini söyleyenlere göre okun hedef ile alakasız bir yere gitmesi lazım. Ekvator da atış yapan birisine göre ekvatordaki herhangi bir nokta saniyede yaklaşık 460 metre dönüyorsa durmakta olan hedef ok ile nasıl vurulabilir ki. Hamd, Alemlerin Rabbi Allaha dır.
 5. muhammet087

  muhammet087 Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  dünya da içindekilerde aynı hızda dönüp hareket ettiği için hareketi anlaşılmıyor hız değişimi olsaydı herkes anlardı ok attığında hedef hareket ediyorsa attığın ok da aynı hızla hareket ediyor
 6. Alp Arslan

  Alp Arslan ملة ابراهيم Forum Yöneticisi

  Kardeşim senin mantığına göre olsa (dünya ve atmosferi farkli hizda hareket etse) dediğin şey mümkündü fakat Dünya ve atmosferi aynı hızda beraber dönüyorlar. Zaten hızları aynı olmasa atmosfer dünyayı komple siler süpürürdü.
  Ok meselesine gelince okun gittiği alan en fazla ne kadar ? Dünyada metre başına eğim yok sonuçta evin salonu gibi bir alandan bahsedilmiyor 12.742 km lik bir alandan bahsediliyor. Bu denli büyük bir kürede düz bakış ile yuvarlakligi anlamaya çalışmak bence çok saçma bir şey.
 7. Saladin1

  Saladin1 Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Dünya yuvarlaktır diye biliyorum ama dönüp dönmediği hakkında bir bilgim yok.
 8. أهل السنة والجماعة

  أهل السنة والجماعة Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  DÜZ YOLDA GİDEN ARAÇ.png
  Kardeşler ben galiba pek anlatamadım, şu resim de anlatmak istediğimi belki daha net ifade edebilirim diye düşünüyorum. Günlük yaşantımızdan daha çok örnekler de verilebilir. Resimde belirttiğim gibi hareket eden zemin üzerinde bu adam direksiyonu hareket ettirmeden,direksiyon sabit şekilde düz yolda nasıl gidiyor. Bu ancak sabit zemin üzerinde mümkündür.
 9. Pangea

  Pangea Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  kardesim yer cekimi var basinc var atmosfer var. dünya düz olsa da yuvarlak olsa da donse de donmese de senin söylediğin hesap bir seyi kanitlamaz
 10. Şamil Basayew

  Şamil Basayew Sabret nefsim Allah bizimle beraberdir.. Kullanıcı

  Dünya yuvarlaktır nokta
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş