1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.
 2. Duyuruyu Kapat

Çözüldü Adak Kurbanından Ev Ehlinin Yememesinin Delili Nedir?

Konu, 'Kurban - Ramadan - Oruç' kısmında Leyla ummu M.İ. tarafından paylaşıldı.

 1. Leyla ummu M.İ.

  Leyla ummu M.İ. Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Əssələmu aleykum va rahmətullahi va bərakətuh.

  Adak kurbanından ev ehlinin yememesinin delil nedir?
 2. Abdulmuizz Fida

  Abdulmuizz Fida فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ Yetkili Kişi Site Admin

  Âleykum selam we rahmetullahi we berakatuh;


  Adakta bulunan nezir sahibinin ve ehlinin yiyemeyeceği hakkında ayet ve hadisten bir nas bulunmamaktadır. Hal böyle olsa da âlimler bu konuda kıyasta bulunarak adak sahibi ve ehlinin yiyemeyeceği ictihadında bulunmuşlardır.

  Adanan şey eğer koyun, keçi ve sığır gibi kurban olması câiz olan bir hayvansa, bu hayvan kesildiğinde onun etinden nezrin sahibi yiyemeyeceği gibi, usûl ve furû tabir edilen yakınları da yiyemez.
  Yâni, "adağı yapanın kendisi, anne ve babası, dede ve nineleri, evlad ve torunları, eşine o adaktan yiyemezler." Kadınla erkek arasında adak hususunda bir fark yoktur. Fakat kayın validesi, kayın pederi yiyebilir. Bu hayvanın etini fakire tasadduk etmek gerekir. (İbni Âbidin, Reddu'l Muhtar ale’d-Durri’l-Muhtâr, V / 208)


  Adak; sırf Allah rıdası için kurban etmek ve sadaka vermektir. Kişi adak niyetiyle söz konusu adağı kendi mulkiyetinden çıkarıp sırf Allah’ın mulkiyetine koymuş olur. Allah için, Allah’ın hoşnutluğu kazandıran şeydir adak. Muhakkak ki Allah’ın hoşnutluğu, rıdası, söz konusu olan adağın, Allah adına verilmesi, infak edilmesidir. Bu da ancal adak sahibinin ve nafakalarıyla yükümlü olduğu kimselerin bundan faydalanmamalarıyla yerine getirilebilir. Böyle bir adak fıkhi açıdan da vâcib hükmünde olduğu için, âlimler vâcib olan adak'ı diğer bâzı vâciblere kıyaslayarak bu görüşe varmışlardır. Misal verecek olursa; kişi vâcib olan zekâtından ve ödemesi gereken kefaretinden yiyemediği gibi, vâcib olan adaktan da yememesi gerekir demişlerdir.

 3. Leyla ummu M.İ.

  Leyla ummu M.İ. Islam-TR Üyesi Kullanıcı


  Allah razı olsun
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş