Afganistan-%C4%B0slam-Emirli%C4%9Fi-10-300x96.jpg

Afganistan’da 10 yaşındaki bir kız çocuğunun bombalı saldırı yapma hazırlığında iken yakalandığı haberine Afganistan İslam Emirliğinden bir açıklama geldi.
islahhaber/11 Ocak 2014 00:31
4 gün önce medyada çıkan bir habere göre,
Afganistan’ın güneyinde yer alan Helmand bölgesinde 10 yaşındaki bir kızın sınır polis karakoluna eylem yapacağı esnada Karzai polisleri tarafından yakalandığı bildirilmişti.
Çıkan haber üzerine Afganistan İslam Emirliği bir açıklama yaptı.
Afganistan İslam Emirliği sözcüsü Kari Muhammed Yusuf Ahmadzai tarafından yapılan açıklamada haberin tamamen yalan olduğu bildirildi. Taliban hakkında medyada daha öncede buna benzer birçok yalan haberin yapıldığına değinen Ahmadzai, Karzai yönetiminin bu tür haberlere çok başvurduğunu söyledi.
Yusuf Ahmadzai açıklamanın devamında ise şu ifadelere yer verdi.
İslam ilkeleri çerçevesine göre küçük çocuklar İslami sorumlulukları yürütmede muaftır. İslam Emirliği, bu ilkeye bağlı kalarak çocukların silahlı çatışmaya katılmalarına kesinlikle izin vermez. Gerçek şu ki, Karzai’nin gayrimeşru rejimine karşı savaşan cesur Afgan Mücahidlerinin sayısı yeteri kadar olduğu için kesinlikle çocuklara ihtiyaç duyulmamaktadır.
İslam Emirliği, savaş yasalarına aykırı olarak silahlı çatışmalarda kesinlikle çocukları kullanmadığı gibi bu tür haberler ile kendi rejimini masum gösteren Karzai’nin rejiminin istihbarat ajanlarıda kınamaktadır.
Helmand bölgesinde yakalanan kızın, Taliban üyesi kardeşi tarafından bombalı eylem yapmak için hazırlandığı haberi tamamen uydurma ve hiçbir gerçeklik payı bulunmamaktadır.
Dünya medyasnda yer alan bu haber için İslam Emirliği olayla ilgili hemen bir soruşturma başlatmıştır. Kapsamlı bir soruşturma yürüten İslam Emirliği, yerel yetkililerden aldığı bilgilerde olayın tamamen yalan olduğunu bildirmektedir. Vesselam.
Kari Muhammed Yusuf Ahmadzai
Afganistan İslam Emirliği Sözcüsü
1435/04/03
2014/08/01