ABD'nin Taliban iktidarından sonra Afganistan'da tesis ettiği demokrasiyi halk istemiyor. Halkın yüzde 99'u Şeriat istediğini açıkladı.

incanews / Haber Merkezi

Amerika 2014 yılında gerçekleşecek çekilmenin ardından da Afganistan'da kalmanın yollarını arıyor. Afganistan ve ABD arasında varılan ikili güvenlik anlaşmasını, Devlet Başkanı Hamit Karzai'nin imzalamasını bekliyor. Karzai anlaşmanın imzalanmasını 2014'te yapılacak yeni devlet başkanı seçiminin sonrasına bırakmak istiyor.

Anlaşma imzalandığı takdirdi Amerika daha uzun yıllar boyunca belirli miktarda askeri Afganistan'da bırakacak. Taliban ise tek bir ABD askeri bile kalsa savaşa devam edeceklerini aylar öncesinden açıklamıştı. Amerika ve Afganistan hükümetinin işbirliği ısrarına rağmen halk ABD'nin getirdiği demokrasiyi istemiyor.

Amerika merkezli Pew araştırma şirketinin anketi Afgan halkının tercihini açıkça ortaya koyuyor. Halk Şeriat ile yönetilmek istiyor. Pew'in anketine göre Müslüman halkın yüzde 99'u yönetim şekli olarak Şeriat istediğini açıkladı.

Araştırma 39 ülkede, 38 bin kişiyle görüşerek yapıldı. Bu ülkelerdeki Müslümanların çoğu, dini liderlerinin politik konular üzerinde etkisi bulunduğunu da söylüyor. Ve büyük çoğunluk Şeriat'ın ülkelerinin resmi anayasası olmasından yana.

Oran dünya çapında değişirken, Şeriatı en az savunanların Azerbaycan'da olması dikkat çekiyor. Müslümanlar arasında Şeriat isteyenlerin oranı yüzde 8. Afganistan'ın ise neredeyse tamamı -% 99- Şeriat istiyor.

Ülkelerde Müslümanlar arasında Şeriat'a verilen destek oranları şöyle:

Afganistan: % 99

Nijerya: % 71

Endonezya: % 72

Mısır: % 74

Filistin: % 89

gsi2-exec-map.png