1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Annemin Karaciğerini 40günde 40 Enginar Ile Yeniledik

Konu, 'Şifalı Bitkiler' kısmında Ebu Muhammed Eymen tarafından paylaşıldı.

 1. Ebu Muhammed Eymen

  Ebu Muhammed Eymen İyi Bilinen Üye Forum Yöneticisi Üye

  Enginar Yaprağının Sağlığa Yararı ve Enginar Yaprağından Kür Yapımı

  Bilgi Doktoru – Enginarın yapraklarının faydalı olduğu, karaciğeri düzenlediği ifade edildi. Karaciğerin vücudu toksinlerden arındıran önemli bir organ olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Hasan Özkan, karaciğer için yararlı olan bitkilerin karışımından elde edilen kürle karaciğerin temizlenmesinin mümkün olduğunu ifade etti.

  Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi iç Hastalıkları ile Gastroenteroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Özkan yaptığı açıklamalarda; doktorların kanıta dayalı bilimsel verilerden hareket ettiği için bitkilerle uğraşmadığını yalnız bu işi anlamayan ancak bu işten belli menfaatler sağlayabilcek kişilerin ortaya çıktığını ifade etti.

  Hasta takibi olmadan, hastanın önceki ve sonraki bulgularını öğrenilmeden, kişilere çeşitli bitkilerin tavsiye edildiğini dile getiren Dr. Özkan, “Bitkilerin içerikleri o kadar çok toksinler, o kadar çok çeşitli maddeler içerir ki bunların yararlı kısımlarından vücut faydalanırken, zararlı kısımlarını karaciğer atar. Bir de karaciğerde bir yük varsa, yağlanma, hepatit B ve C gibi virüsler bulunuyorsa bu ekstradan bitkilerle gelecek olan maddeler karaciğerin yükünü artırır. Dolayısıyla yararlı olacağı yerde zararlı olur” diyerek uyarılarda bulundu.

  Karaciğer uzmanı olmayan kişilerden böyle tavsiyelerin alınmaması gerektiğinin altını çizen, bazı karaciğer uzmanlarının da bu konuya eğilerek, konunun bilimsel bir platformda sürdürmelerinin sağlamasını tavsiye etti.

  Her bitkinin zararsız olmadığını söyleyen Özkan, “Sigara da bitkidir ama zararlı. Esrar da bitkidir ama zararlı” dedi.

  Karaciğer Dostu Enginar

  Bugüne dek yapılan araştırmalarda karaciğer dostu olarak bilinen birkaç bitki bulunduğundan bahseden Dr. Özkan, deve dikeni, enginar, ekinezya, kekik, sarımsak, söğüt yaprağı, karahindiba, zencefil, kırmızı biber, arnavut biberi ve elma suyunun karaciğer dostu bitkiler olduğunun tespit edildiğini belirtti.

  Özkan sözlerine şu şekilde devam etti:

  “Son günlerde ilacı üretilmeye çalışılan deve dikeninden bahsetmek istiyorum. Deve dikeninin tohumundan tutun, bütün parçaları karaciğer hastaları için yararlıdır. Enginarın da bilhassa yaprakları çok faydalıdır. Ancak diğer kısımlarının çok faydalı olmadığı söyleniyor. Yaprakları, karaciğerin safrasını ve kimyasını düzeltir.

  Enginar Kürü ile Karaciğer Temizliği

  Elde kürün belirli bir süre kullanılmasıyla karaciğeri temizlemenin sağlandığını aktaran Dr. Özkan, “Bunun için hasta ileri derecede kanser, hepatit ve böbrek hastası olmamalı” şeklinde konuştu.

  Prof. Dr. Özkan: “Hamileler için net bir şey söyleyemeyeceğim ancak çok ufak çocuklarda da kullanmamak gerekiyor. Bunun haricinde çamaşırhane ortamlarında çalışanlar, duvar boyacıları, egzoz dumanına maruz kalan tamirciler, akü ve deri fabrikaları, kuru temizlemeyle hava kirliliğinin çok olduğu yerlerde çalışanlar ve fazla alkol tüketenler risk grubu içindedir. Bu kişilerin enginarlı karaciğeri temizleme kürlerini uygulanması önemlidir.”

  Enginar Kürü Nasıl Yapılır

  1 adet orta boy enginarın yapraklarının tümünü kaynayan 2 su bardağı dolusu suyun içerisine atılır ve kısık ateşte 5 dakika ağzı kapalı olarak kaynatılır. Soğuduktan sonra süzerek suyu içilir.

  Aç veya tok olarak içebilirsiniz. Bu kür 1 ay süre ile haftada 2 veya 3 gün uygulanır. Ardından duruma göre arada sırada haftada 1 defa tekrar edilebilir.
 2. Mustafa Sabri

  Mustafa Sabri İyi Bilinen Üye Üye

  Başlığı kendi durumunuz için yazdıysan ,Allah şifa versin kardeşim, daha iyi olduğuna sevindim. Enginar en çok sevdiğim bitkidir yemeğini pek bilmem ama dolmasını çok severim. Ancak taze olarak ilkbaharda çıkıyor ,denemek isteyenler bunu unutmadım.
 3. Ebu Muhammed Eymen

  Ebu Muhammed Eymen İyi Bilinen Üye Forum Yöneticisi Üye

  Yazı alıntıdır abim, yazıyı olduğu gibi başlığıyla beraber aldım. Değişiklik yapmıyorum emeğe saygı olsun diye. Düşüncen için teşekkür ederim Allah senden be ehlinden razı olsun. Bu arada nasılsın abi seninle yazışmayalı epey zaman oldu özlettin kendini, yüz yüze hiç görüşmesekte seni Allah için seviyorum bilmeni istedim. Rabbim ahirette cennetinde bizleri Resulullah as a komşu eylesin.
 4. Mustafa Sabri

  Mustafa Sabri İyi Bilinen Üye Üye

  Allah razı olsun kardeşim , güzel sözlerin için. Yokluğunu forumdaki herkes gibi bende yakından hissettim. Rabbim inşeAllah yüzyüze görüşüp hasbihal etmemizi nasib eder. Buranın bana kazandırdığı değerli kardeşlerimden birisin.:kankabu arada enginarın başka bir faydasını da görmüş olduk:ssrtcbya:
 5. Ebu Muhammed Eymen

  Ebu Muhammed Eymen İyi Bilinen Üye Forum Yöneticisi Üye

  Amin inşaAllah abim

  Evet enginar deyip geçmemek lazım :)
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş