1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.
 2. Duyuruyu Kapat

Ashab'ı Kehf'den Çıkarılacak Dersler

Konu, 'İslami Eğitim' kısmında Muzammil tarafından paylaşıldı.

 1. Muzammil

  Muzammil Islam-TR Üyesi Kullanıcı

    
  Yüzlerce yıldır süren bir ‘uyku’ hikayesi, Müslümanlara üretkenlik hakkında bilgi verir mi?

  Birkaç genç adam Bir ve Tek olan Allah(suphanehu ve teala)'ya iman ederler; ancak kafirlerin olduğu bir şehirde yaşadıkları için insanları tek tanrılı inanca davet ettikten sonra idam edilmekten korkarlar ve bir mağaraya kaçmaya karar verirler. Allah(suphanehu ve teala) bu gençleri uzun bir uykuya yatırır ve sonra bu gençler iman eden yeni bir topluma gözlerini açarlar. Bu bir mucize ve oldukça da şaşırtıcı; ama hikâyeye gelince, işte bu kadar! Bu hikayeden çıkaracağımız birçok ders var ama üretkenlik bu derslerden biri değil, çünkü bu gençler o süre zarfında uykudaydı. Bazı insanlar da böyle düşünmüyor mu?

  Aslında, bu hikâye için bundan daha fazlası var ve bu makalede keşfedeceğimiz şey de bu.

  1. Ders: Üretkenlik Zamanı Akıllıca ve Verimli Kullanmaktır

  Kabaca açıklayacak olursak, verimlilik, tahsis edilen süre içerisinde olumlu ve kullanışlı sonuçları etkili bir şekilde verebilme yeteneğidir. Bu yeteneği yetişkinler açısından ele alıyoruz. Genç neslin, vakitlerini yararlı işler yaparak geçirmelerini sağlamadığımız sürece doğuştan üretken olmasını beklemiyoruz. Kafamızdaki çağrışıma göre ergenlik çağındaki gençler üretkenlikten uzak. O yaşlar, gençlerin hayatın sorumluluklarıyla henüz yüzleşmeden çılgınlar gibi yaşadıkları ve eğlendikleri yaşlardır. Ve biz ebeveynler her ne kadar onları kısıtlasakta içimizden onları biraz serbest bırakmak gerektiğini de düşünüyoruz. Demek istediğim, onlar genç ve hormonları kelimenin tam anlamıyla beyinlerini rehin tutuyor!

  Mağarada uyuyanlar da gençlerdi ve Allah(suphanehu ve teala) bunu açıkça Kuran-ı Kerim’de belirtmiştir. Hiçbir kuralı olmayan bir şehirde yaşıyorlardı ve yasakları olan katı ebeveynlerden söz edilmiyor, değil mi? Hangi çocukları birlikte böyle bir şey yapmak için bir araya gelir hayal edin. Bir masalda yaşamıyorlardı; Fitne ile dolu etraflarında açık giyimli kadınların, içkilerin olduğu çok bozuk bir çevrede yaşıyorlardı. Ancak bütün bunlara rağmen onlar Allah(suphanehu ve teala)’ın adını anmak için bir araya geldiler. Zamanlarını akıllıca kullandılar, dinlerini öğrenip Allah(suphanehu ve teala)’ın kelamını nasıl yayacaklarını planladılar. İşte üretken gençler!

  2. Ders: Sağlam Bir Hedefe Sahip Olmak

  Bu gençler, hayatları tehlikeye girene kadar toplumun ayrılmaz bir parçasıydı. Sadece farklı oldukları için orayı terk etmediler. Kendilerine yatırım yaptılar ve ahlaka aykırı toplumlarını uyandırmak için açık bir görev aldılar. Bugün o duyduğumuz hikayeler hayrete düşürüyor insanı: Yakışmadığı için başörtüsünü çıkaran kızlar, havalı görünmek için alkol ve sigara kullanan erkekler!

  Günümüzde özentilik halinde olan gençlerin malesef hiçbir ideali, gayesi yok. İslam bu değil! Bizler eşsiz bir ümmetiz çünkü bizim kendimize ve başkalarına fayda sağlama yükümlülüğümüz var ve sonu cennet olan bir gayemiz var. Evet, başarılı olmak, varlıklı ve popüler olmak istiyoruz, ancak başkaları gibi öylece boş durmuyoruz.

  Ayağa kalk ve kim olduğunu hatırla! Gerçek bir Müslüman liderdir!
  bu dünyada bir değişim gösterebilendir; bencil, korkak ya da kendinden daima utanan değildir. Durup soluklanmaya vaktimiz yok, Ey insanlar! Eğer bu gençler yapabildiyse, biz de yapabiliriz! Kalkın, çalışmaya başlayın, öğrenin, öğretin ve nihai hedefinize sımsıkı sarılın: Allah(suphanehu ve teala)'ın rızasını kazanmak için çabalayın!

  3. Ders: Çıkmaz sokak diye bir şey yoktur!
  Denedik, işe yaramadı, kimse kulak vermedi bize o zaman vazgeçelim.

  Hayır, hayat devam ettiği sürece hiçbir şey için geç değil! Gençler denedikleri tüm yollar tükenene kadar mesajlarını ulaştırmaya çalıştılar, vazgeçtiler mi? Sonunda şöyle mi dediler: ”Hadi, hep beraber bir mağaraya gidelim ve o uzun yıl boyunca uyuyalım!” Hayır, o korkunç tenha mağarada yaşamayı seçtiler ve olabildiğince endişeliydiler, yeni planlarından önceki geçici bir duraklama süreciydi bu. Uyandıklarında, bir gün kadar uyuduklarını düşündüler, Allah(suphanehu ve teala) ayetinde şöyle açıklıyor:

  “Çünkü onlar sizi ele geçirirlerse ya taşlayarak öldürürler, yahut kendi dinlerine döndürürler. O zaman da bir daha asla kurtuluşa eremezsiniz.” (Kehf Suresi, 20. ayet)

  Bu gençler yine de görevlerini başarıya ulaştırmaya çalıştılar! Ölüm korkusu onları caydırmadı. Akıllıydılar! Sığındıkları yeri havaya uçurmasınlar diye dikkatli bir şekilde ilerlemeye karar verdiler. Atılacak ilk adımlar, Allah(suphanehu ve teala)’a iman etmek ve O’nu hoşnut etmektir; üretken olmanın en önemlisi, riskleri hesaplamak ve asla vazgeçmemektir.

  4. Ders: Hedefinize Odaklanın

  Peki bu gençler ayakkabı veya sandalet giyiyorlar mıydı? Köpeklerinin adı neydi? Sahi, kaç yaşındaydılar?

  Ne fark eder? Bu sorular, hedefinize daha sağlam bir şekilde ulaşmanıza nasıl yardımcı olabilir ki? Neyin önemli olduğuna odaklanın ve Allah(suphanehu ve teala)'ın istemediği şeylere bir dakikanızı da olsa ayırmayın. Gerçekten üretken olmak istiyorsun musunuz? Bilinmeyeni tahmin etmeyi bırakın, çünkü bu göremediğiniz bir hedefi vurmaya çalışmaktan farksızdır. Oyalanmak, bir şekilde kendinizi avutmak sadece gerçek hedefinize ulaşmanızı engelleyecektir ve bu hikayede tüm ihtimallere karşı inancınızı nasıl koruyacağınızı öğreniyorsunuz.

  Allah(suphanehu ve teala), Kur’an’da uyuyanlardan bahsederek onları onurlandırdı ve bizlere de her cuma Kehf suresi okuyarak bu gençlerin nasıl inançlarını koruduklarını hatırlamamızı istiyor. ResulAllah (s.a.v) Kehf suresini okumanın Deccal’in fitnesinden korunmaya yardımcı olduğunu söylemiştir.

  "Alıntı"

  Devamında siz davetçi gençlerinde uretken olup, düşüncelerinizi yazmanızı istiyorum.
  Ben lügat itibariyle sûrelerde her zaman inceliklere ve ayrıntılara takilan biri olarak eminim arapçadan gireceğim ve devamı olarak da;
  neden o kelimenin o fiilin kullanildiğı kısımlarında keşfe çıkacağım إن شاء الله ))

  En güzel dersi kim verecek bakalım )
 2. Omer Faruk

  Omer Faruk Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  ALLAH zulcelal ın dıledıgı vakte kadar sabıt bır ımanla bekletıldıler yanı uyudular.
  Sonra aynı ımanlarıyla kalktılar.

  KAlkınca degıstılermı hayır.

  ALLAH zulcelal kulunu her daım dırı canlı onun yolunda her daım hazır ıster.
  Vaktı gelınce ya cıhat meydanlarında yada davet meydanlarında kosar durursun.
  Ama o vakıt gelene kadar ALLAH zulcelal bu samımıyetını sende bekler.
  Bakalım zorluklar senı degıstırecekmı.Basına gelen musibetler senı yıldıracakmı.
  Yıkılmadıysan ıste en buyuk ecır senın ALLAH zulcelal mubarek etsin.
  MUSLUMAN = HER DAIM HAZIR OLAN EN GUZELINI YAPANDIR.
 3. Omer Faruk

  Omer Faruk Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  KEyf suresını neden okumamızı emrettı rasulallah bı dusunmek gerek.
  arapca bılenler anlamını bıldıgı ıcın gercekten muthıs bır etkısı var

  ALLAH zulcelal su ankı gunumuze daır cok net mesajlar vermıstır. Ayet ayet dıkkatlı bır sekılde okuyup hayatımıza ıdrak ettırmelıyız.

  Bu konu ıcın Muzammill akhı genel bır tefsır yayınlayabılırmısın

  Hem ıyı olur ayet ayet ıncelerız ınsaallah

  Abdulkahhar akhı de yardımcı olur.
 4. Omer Faruk

  Omer Faruk Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  guzel bır calısma yapmak lazım
 5. Muzammil

  Muzammil Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Bu finalleri bir aradan cıkarayım إن شاء الله
  Elimden geldiğince ayet ayet tefsirini paylaşırım. Zira notlarımı paylaşmak hobilerim arasında.

  Ramazanda da ayetler ve incelikler konuları altında tefsire yoğunluk vermeyi düşünüyorum simdilik 2-3 konu paylaştım incelikleriyle fakat devamı gelecek إن شاء الله
  Tabi finalleri geçersem daha bir erken ve ayrintili olur o yüzden;
  #dua istesem olar mı ki ^^
 6. Omer Faruk

  Omer Faruk Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Jazakallahu hayr ALLAH zulcelal her iki dunyada da emeginin karsiligini kat kat ve hayirla mukafatlandirsin
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş