1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Asrı Saadet Önderleri

Konu, 'İslam Tarihi' kısmında ikraislam tarafından paylaşıldı.

 1. ikraislam

  ikraislam Üye Site Emektarı Kullanıcı

    
  Asrı Saadet Önderleri
  Yüce Allah sahâbeyi, hiç kimsenin kendilerine erişmesine im­kan bulunmayan bir meziyet ile mümtaz kılmıştır. Onlar, İslâm’daki ilk ve en faziletli cemaattir. Çünkü onlar hem zaman hem de fazilet itibariyle öne geçmiş, Allah’ın Nebisi’ni görmüş, Kur’an’ın ona nüzûlüne tanık olmuşlardır. Allah onlarla İslâm’ı aziz, küfrü de zelil kılmıştır. Onlar Rasûl’ü desteklemiş, canlarını or­taya koyarak onu korumuş, ona gereken şekilde saygı göster­miş ve yardımcı olmuşlardır. Sahâbenin büyüklerinden İbni Mes’ud (Radıyallahu Anh) bu hususta şunları söylemektedir: “Yüce Allah kulların kalplerine baktı; Muhammed’i seçti ve onu risaletiyle Nebi (Peygamber) olarak gönderdi. Sonra kulların kalplerine bir daha baktı ve onun için birtakım sahâbîler (arkadaş­lar) seçti. Onları dininin yardımcıları ve Nebisi’nin destek­leyicileri kıldı...”

  İndirmek İçin Aşağıdaki Linklerden Birini Tıklayınız.

  https://www.islam-tr.net/ikraislam/muhtelif/asrisaadetornekleri.rar

  http:///dosyalar.ikraislam.biz/beka/asrisaadetornekleri.rar


  Kitabı Temin Etmek İsterseniz

  BEKA YAYINLARI
  Çatalçeşme Sok. Üretmen Han No: 18
  Cağaloğlu – İstanbul
  0212 512 51 66
  0212 512 45 43
  0212 512 51 66

  :yale
 2. ensarullah

  ensarullah Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Allah razı olsun bunlar ıkra 4de mevcutmu yoksa yeni mi
 3. ikraislam

  ikraislam Üye Site Emektarı Kullanıcı

  evet bu eser ikra4 te var
 4. *adnan*

  *adnan* Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  paylşımınızdan dolayı Allah(c.c.) razı olsun
 5. Süfyan

  Süfyan Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Kardeş ALLAH rasulü (s.a.v) Efendimizin Dizinin dibinde sohbetinde bulunan bir müslüman tabi ki diğer müslümandan faziletli olur..Diğer müslümanlardan hayırlı olur..Ashabın fazileti konusunda şöyle bir hadis de vardır:

  İmran İbnu Huseyn radıyallahu anhüma anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

  "İnsanların en hayırlıları benim asrımda yaşayanlardır. Sonra bunları takip edenlerdir, sonra da bunları takip edenlerdir. İmran radıyallahu anh der ki: "Kendi asrını zikrettikten sonra iki asır mı, üç asır mı zikretti bilemiyorum." bu sonuncuları takiben öyle insanlar gelir ki kendilerinden şahidlik istenmediği halde şahidlikte bulunurlar, onlar ihanet içindedirler, itimad olunmazlar. Nezirlerde (adak) bulunurlar, yerine getirmezler. Aralarında şişmanlık zuhûr eder." Bir rivayette şu ziyade var: "Yemin taleb edilmeden yemin ederler."


  Buhari, Şehadat 9, Fezailu'l-Ashab 1, Rikak 7, Eyman 27; Müslim, Fezailu's-Sahabe, 214, (2535); Tirmizi, Fiten 45, (2222), Şehadat 4, (2303); Ebu Davud, Sünnet 10, (4657); Nesai, Eyman 29, (7, 17, 18).

  İmam-ı Rabbani (rh.a) ninde bu konuda şöyle bir sözü vardır: Taabi nin en üstünü Veysel Karani (rh.a),Efendimizin (s.a.v) yanında olmadığı için, yanında olanlardan [Eshab-ı kiramdan] en aşağıdakinin derecesine yükselemedi. Bunun için de, onun dağ kadar altın sadaka vermesi, bir avuç arpa sadakalarının sevabı gibi olamadı. Hiç bir şeref,Efendimiz (s.a.v) in sohbet şerefi gibi olamaz!

  İbn-i Hacer (rh.a) de şöyle der:
  Eshab-ı kiramın hepsini adil, salih, evliya, âlim, müctehid bilmek her Müslümana lazımdır. Kur'an-ı kerimde, (Allah onlardan razı, onlar da Allah’tan razıdır) buyuruluyor. Onlardan birini kötülemek, bu âyete inanmamak olur(Sevaik-ul Muhrika)

  Kardeşim Muaviye (r.a) olsun veya başka Bir sahabe olsun Ehli Sünnet Uleması,Sahabe hakkında kötü konuşmayı ve düşünmeyi hoş görmemiş bu konuda bir çok eserler yazmışlardır..Hem Ashab-ı Kiramın hepsi müctehid makamında idi,Efendimize Gelen Vahiy lerin nuruyla coşuyorlardı onun duasını almışlardı,Hepsi ictihadı ile amel ediyordu..Onlar bir menfaat için değil Kur an Ve Sünnet adına yaşıyorlardı ve bu nedenle hiçbir müslümana onlar hakkında ileri geri konuşmak yakışmaz.Kesin olarak bilinmeyen konularda hele sahabe gibi bir konuda bizim gibilerin fikir yürütmesi umarım yanlış olur..Yanlız şu insanlar diğerlerinden hayırlı değildir ki:Onlar Efendimizin sohbetinde bulunupta bunun kıymetini idrak edemeyip,yalancı peygamber Müseylemenin ordusunda AShaba Karşı savaşanlar..Yani bunlar sahabeyken sonradan Mürted oldular..ALLAH c.c ayaklarımızı doğru yolunda sabit kılsın inş.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş