1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Haber Bağdadi Yeni Ses Kaydında Hicret Çağrısı Yaptı

Konu, 'Irak Haberleri' kısmında Hattab Amedi tarafından paylaşıldı.

 1. Hattab Amedi

  Hattab Amedi Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Bağdadi yeni ses kaydında ‘hicret’ çağrısı yaptı
  Irak Şam İslam Devleti’nin lideri Ebubekir Bağdadi, örgütün hilafet ilan etmesini ardından yayımlanan ilk ses kaydında “Tüm Müslümanlar Irak ve Suriye’ye gelerek Allah’ın emrine itaat etmelidir” mesajını verdi.

  Bağdadi, Twitter’da yayımlanan Ramazan mesajında, “Bu mübarek ayda Allah’ın yolunda cihat etmekten daha iyi bir çaba olamaz, değişimi kabullenin ve Allah’ın dinini müdafaa edin” ifadelerini kullandı.

  IŞİD lideri ayrıca çağrısında, dünyada ‘Müslümanlara karşı yapılan yanlışların intikamının alınmasını’ istedi.

  Bağdadi, “İslam toprağı olan bölgelere gelmek Müslümanların görevidir. Suriye Suriyelilerin değildir, Irak Iraklıların değildir, buralar Allah’ın topraklarıdır ve tüm Müslümanların buralara gelerek Allah’ın emrine itaat etmeleri zorunludur. Devlet Müslümanların devletidir, toprak da Müslümanların toprağıdır. Her kim İslam devletine hicret etmeye güç yetiriyorsa, hicret etsin. İslam yurduna hicret etmek vaciptir” ifadelerini kullandı.

  Örgüt mensuplarına silahlarına sarılma ve savaşmayı sürdürme çağrısı yapan Bağdadi, “Bu benim size tavsiyemdir, bu tavsiyeye uyarsanız Allah’ın izniyle Roma’yı da işgal edeceksiniz ve dünyanın sahibi olacaksınız” dedi.

  Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) pazar günü Irak’ın Diyala vilayetinden Suriye’nin Halep kentine kadar olan geniş bir bölgede ‘hilafet’ ilan ettiklerini duyurmuştu.

  Örgüt internet üzerinden yayınladığı bir ses kaydında liderleri Ebu Bekir Bağdadi’yi de ‘halife’ ve ‘Müslümanların lideri’ ilan etti.

  Irak’ta yaklaşık üç haftadır belirli bölgelere hakim olan ve Suriye’de de faaliyet gösteren örgüt isminin de bundan böyle ‘İslam devleti’ olduğunu açıkladı. IŞİD dünyadaki diğer örgütlere de çağrıda bulunarak ‘hilafet’ çatısı altında savaşmalarını istedi.

  Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD), Irak ve Suriye’de faaliyet gösteren silahlı bir örgüt. Selefi ideolojiye sahip IŞİD; Irak, Suriye, Filistin ve Ürdün topraklarını içine alan bölgede şeriata dayalı bir devlet kurmak istiyor. 2004’te Irak’ta kurulan ve şu anda liderliğini Ebubekir El Bağdadi’nin yaptığı IŞİD, Suriye ve Irak’taki en güçlü silahlı gruplar arasında yer alıyor.

  Kaynak: Al Jazeera ve Reuters
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 20 Mayıs 2017
 2. Muvahhid Mücahid

  Muvahhid Mücahid Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Hadi İşidçiler hicret edin.Aksi takdirde işid ve askerleri tarafından kafir olarak görüleceksiniz :)))
 3. laslan565

  laslan565 Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Sen Müslüman kanı dök, dini azınlıkları kılıçtan geçir, kendinden başka herkesi kafir ilan et sonra kalk “Tüm Müslümanlar Irak ve Suriye’ye gelerek Allah’ın emrine itaat etmelidir” diyerek kendini ak pak altın tas gibi göstermeye çalış. Sunni, Şii, Hıristiyan, Yahudi, Yezidi hepsini hedef alıyor. Osmanlı döneminde gayrimüslimlere büyük tölerans gösterilmişti. Onları korumuş ve dini özgürlükler tanımıştı. Hatta Şeriata tabi tutmamıştı bile. Hz. Ömer Kudüs’teki Hıristiyanlara tam bir dini hürriyet tanımış, güvenlik içinde yaşayabilmelerini sağlamıştı. Hatırlayacağınız gibi Fatih Sultan Mehmed “millet” sistemini getirmiş ve bu sistem altında her bir azınlık kendi başına Osmanlı bünyesinde bir millet olarak tanınmış, Şeriat’tan bağımsız olarak kendi dini kurallarına göre yargı düzeni oluşturmalarına izin verilmişti. IŞİD kelimesini duyan herkes akın akın kaçıyor. “Müslümanlara karşı yapılan yanlışların intikamının alınmasını” istiyor bir de. Kendi yaptıklarını göremeyecek kadar kör bu IŞİD. “Allah’ın dinini müdafaa edin”…bak bak…Allah’ın dinini onlardan müdafa etmek gerek aslında. Allah’ın yüce dinini ayaklar altına alan, Allah’ın Kelamının bir ayetini okuyup, sonrakini görmeyen, Allah adına haram kan döken aynı IŞİD, Allah’ın dinini müdafa edin diyor. Sabaha kadar otursam burda yazabileceklerim bitmez.
 4. Habbab89

  Habbab89 Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Çok yanlış konuşdun. Bence 1 az sabırlı ol ve İslam hakim olan bölgelerde hangi toplumlara nasıl müamele edileceyini 1 daha gözden keçir. Bundan sonra İŞİD hangi toplumlara nasıl şartlar koşdu ve sonda nasıl davrandı, onu 1 daha araşdır. :)
 5. laslan565

  laslan565 Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  hiç alakası yok. IŞİD'in bugün bombalanıyor olması, dün yaptıklarını ve hala yapmakta olduklarını haklı çıkarmaz - özellikle tövbekar değillerse!
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş