1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Çözüldü Ben Allah Olsaydım Şunu Şöyle Yapardım Sözü Sahibini Kafir Eder Mi?

Konu, 'Akide / İtikad Soru - Cevab' kısmında Şamil Basayew tarafından paylaşıldı.

1. Şamil Basayew

Şamil Basayew Sabret nefsim Allah bizimle beraberdir.. Kullanıcı

Benim kullandığım bir tabir değil müslüman bir arkadaşın başına gelen olay aniden bu sözü söyleyip tevbe ettiğini söyledi dinden çıkmış mıdır?
  2. Abdulmuizz Fida

Abdulmuizz Fida فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ Yetkili Kişi Site Admin

Allah Rasulü (s.a.v.), kullarının tövbesi karşısında Allah’ın ne kadar hoşnut olacağını şöyle bir hadisle anlatmaktadır:
    Allah’ın kulunun tövbesine sevinmesi şuna benzer: Bir insan azığını, su tulumunu bir deveye yüklemiş, sonra yolculuğa çıkmıştır. Nihayet çorak bir yere vardığında uykusu gelmiş, devesinden inerek bir ağacın altında istirahata çekil miştir. Kalktığında devesinin kaybolduğunu görmüş ve değişik tepelere koşarak onu aradığı halde bulamamış ve yorgun bir vaziyette, ağacın altına yatmıştır. Tekrar uyandığında devesini yanı başında durduğunu görüb de yularından yapışıb, son derece sevinerek, yanlışlıkla; “Ey Allah! Sen benim kulumsun, ben senin Rabbinim.

(Buhârî, Deavât 4; Muslim, Tevbe, 3)

"Ben Allah olsaydım, şunu şöyle yapardım" sözü tabi ki küfür sözüdür!

Bu Allah'ın takdirini beğenmeyib hatalı görme, mahluk olan aklının, Hâlık olan Rabb'inden üstün olduğuna hükmetmesidir.
    Buradaki söz, üstteki hadisteki gibi bir anlık hatayla (sürçme) ile çıkan bir kelam mı yoksa, aksine isyan ve kınama tarzında beğenib takdir etmeme midir? Buna da sözü söylerken bilinçli, şuurlu bir şekilde bu manayı kastederek söyleyib söylemediğine kişinin kendisinin karar vereceği bir iştir. Bundan ötürü nedametini dile getirib Rabbından avf dilemelidir.
    Rabbim nasuh tevbesini kabul buyursun.

İlgili konu:

Öfkeliyken Dinden Çıkaran Söz Söylemek Kafir Yapar mı?

https://www.islam-tr.net/konu/ofkeliyken-dinden-cikaran-soz-soylemek-kafir-yapar-mi.31611/
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş