1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Soru Bende Ki Durum Nazar Midir?

Konu, 'Üyeler Arası Soru - Cevab' kısmında mert4141 tarafından paylaşıldı.

 1. mert4141

  mert4141 Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  esselamu aleyküm
  bir sorum olacaktı.
  bende 1 senedir şiddetli ankiyete panik atak rahatsızlığı var daha öncelerden de vardı ilaç kullanmamıştım ve bir hocaya götürmüşlerdi hoca dua okuyup bir kağıda birşeyler yazıp onu bana içirmiş tırnaklarımada birşeyler yazmıştı ve birde muska yapmıştı. fakat bu 1 senedir çok şiddetli yaşıyorum anksiyeteyi gereksiz düşünceler saçma olduğunu bildiğim korkular ve evhamlar 1 senedir ilaçta kullanıyorum fakat bir düzelme olmadi. şimdi bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine samsundaki bir hocaya gittiler adımı annemin adını doğum tarhini vs sordu ve evham vesvese hastalığının olduğunu diğer tüm rahatsizlarimi saydı ve acil olarak yanına gitmem gerektiğini çok fazla nazar olduğunu söyledi. tırnaklarına yazılacak ivmelik dua olucam dedi aklıma önceden gittiğim hoca geldi. şimdi abiler benim sorum şu bu hocaların dediği parmağa yazma dinimizde sakincalimidir ikincisi ise nazar ve rukyeden anlayan abilere gerçekten dedikleri gibi nazar mı var ve bu durumdan kendi imkânlarınla nasıl kurtulabilirim. bodrumda yaşıyorum ve burada gidebileceğim bildiğim bir hoca yok. yardımcı olursanız sevinirim. Allah razı olsun
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 9 Ocak 2018
 2. eL_Muhacir

  eL_Muhacir İlimsiz mucahid katil,cihadsız alim belam olur. Yetkili Kişi Forum Yöneticisi

  Aleykumselam
  muska tırnak vs... Gibi uygulamalar caiz değil kardeşim bulunduğun yerde tanıdık bir hoca bilmiyorum bu konu hakkında mehmet mergen arayıp sağlıklı bir cevap verecektir size face ve youtube telefon no paylaşmış

  Allah şifa versin amin
 3. Ubeyd

  Ubeyd Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Aleykumselam,

  Kardeşim biz her işimizde Kuran ve sünnete bakarız.Alimlerin muska konusunda ihtilafları var fakat sana yapılan bu fiil caiz değil.İçini açıp baksak, saçma karalamalar şekiller çıkacaktır.Bu fiil sana fayda vermez tam aksine bir şey yok iken bile zarar verebilir.

  Doğum tarihi vs. sorulması cinlerden yardım aldığını gösterir.O hocanın kendi cinleri vardır.Cinleri senin bilgilerini alarak yanına yollar.(Anne kızlık soyadı-doğum tarihi gibi)Herkese doğuştan verilen "Karin" denen bir cin vardır.O cinlerde gelip senin "Karin"e sorarak senin hakkında bilgi alırlar.Bu cinlerin sana yollanmasının sıkıntılarından biri de şudur.Gelen cinler sana musallat olabilir.Seni beğenebilir, sana aşık olabilir.

  "Sizden hiç kimse yoktur ki ona, biri şeytandan diğeri melekten olmak üzere yanından ayrılmayan iki "karin"tevkil edilmemiş olsun!"
  "Size de mi ey Allah'ın Resûlü!" denildi.
  "Bana da!" buyurdular. "Ancak, Allah ona karşı bana yardım etti de o bana teslim oldu. Artık o bana hayırdan başka bir şey emretmiyor!"

  [MüslimMünâfıkûn 69, (2814)]  Hoca(!)nın yaptığı fiil sakıncalıdır.Nazarın belli belirtileri vardır esneme sürekli, ağırlık, ibadetlerde ağırlık, Kuran okurken esneme, sürekli gerilme isteği veya neye nazar edilmiş ise onun hakkında sıkıntılar olur.(Genel belirtiler)Maddi bir nazar ise ev arabaya gibi bunlara zarar gelebilir.Tespit etmek için rukye dinlemen lazım kulaklık ile yüksek ses ile uzanarak gözlerin kapalı bir şekilde.Tedavi olarak okunmuş su ile tedavi olman lazım.Okunmuş suyun nasıl hazırlandığı ile alakalı çokça malumat var.Eğer bulamaz isen buradan yazıp yardımcı olurum.Allah azze ve celle şifa versin.

  "Göz değmesi haktır. Eğer kaderi (delip) geçecek bir şey olsaydı (kader ile yarışan bir şey olsaydı), bu göz değmesi olurdu..."(bk. Müslim, Selam 42; Tirmizî, Tıbb 19)
 4. mert4141

  mert4141 Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  çok teşekkür ederim cevaplarınız için Allah razı olsun bende ikilemde kalmıştım pek fazla bilgim yok fakat dua etmek varken tırnağa felan yazı yazmak biraz tuhafıma gitti sormak istedim. ama söylese birşey var o uygulamarı yaptıktan sonra düzelmiştim fakat uzun sürmedi demekki cinlerden kaynaklanan geçici şifa imiş sagolun tekrardan
 5. SerpentLord

  SerpentLord Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  okunmuş şu hakkında delil var mıdır bidat olabilir. araştırdım şimdi hiçbir sonuç çıkmadı?
 6. Ubeyd

  Ubeyd Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Âişe'den -Allah ondan ve babasından râzı olsun- rivâyet olunduğuna göre, o şöyle demiştir:

  (( كَانَ يُؤْمَرُ الْعَائِنُ فَيَتَوَضَّأُ، ثُمَّ يَغْتَسِلُ مِنْهُ الْـمَعِينُ. )) [ رواه أبو داود وصححه الألباني في صحيح أبو داود]

  "Nazar eden kimseye, (Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- tarafından) abdest alması, sonra da onun abdest suyundan kendisine nazar edilen kimsenin yıkanması emredilirdi." (Ebu Dâvud rivâyet etmiş, Elbânî de 'Sahîh-i Ebî Dâvud'da hadisin sahih olduğunu belirtmiştir.)

  Günümüzde bu mümkün olmadığında 'Nazar ile alakalı ayetleri' bir suya okunarak üflenip kişiye bununla yıkanması, abdest alması, içmesi yönünde telkinler yapılmaktadır.Burada bidat olan durum nedir?

  Nitekim Rasûlullah -sallallau aleyhi ve sellem- bu konuda şöyle buyurmuştur:

  (( لَا رُقْيَةَ إِلَّا مِنْ عَيْنٍ أَوْ حُمَةٍ.)) [ رواه الترمذي وأبو داود ]

  "Rukye, ancak göz değmesi (nazar) veya (yılan ve akrep gibi hayvanların) zehiri içindir. (Yani bu ikisine rukyeden daha iyi gelen ve daha faydalı olan hiçbir şey yoktur)." (Tirmizî ve Ebu Dâvud).


  Yine raqinin(okuyan kişinin) yaptığı suya okuması rukye kapsamına girmektedir.Rukyeden sayılmaktadır.

 7. SerpentLord

  SerpentLord Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  abdest suyu ile okunmuş su aynı şey değil. kaldı ki tüm abdest sularıda aynı değil bu hadise göre sadece nazar etmiş kişinin abdest suyu. rukye de öyle birşey değil kurandan ayet okumakla olur veya dua ile. senin dediklerinin hiçbir dayanağı yok. suya üflemek gibi.
 8. eL_Muhacir

  eL_Muhacir İlimsiz mucahid katil,cihadsız alim belam olur. Yetkili Kişi Forum Yöneticisi

  Bu konuda hatalisin
 9. uKaB

  uKaB Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Ortada bir sahih hadis var birde sen
  Sen diyorsunki hadisi birakin bana uyun ?


  Iddaani ya acikla delillle yada bi zahmet susuver
 10. SerpentLord

  SerpentLord Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  hangi hadiste suya üfleyip için diyor? yukarıdakilerin hiçbirinde böyle bir şey geçmiyor benim gözlerim mi yanlış okuyor yoksa?
 11. uKaB

  uKaB Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  [
  Suya okuyub içerek rukye yapmak câizdir.

  Aişe (radıyallahu anhâ) anlatıyor:
  "Peygamber (aleyhissalâtu vesselam) yatağına girdiği zaman, ellerine üfleyip Muavvizateyn'i (felak ve nas sureleri) ve kulhuvallahu ahad'i okur ellerini yüzüne ve vücuduna sürer ve bunu üç kere tekrar ederdi. Hastalandığı zaman aynı şeyi kendisine yapmamı emrederdi".
  (Buharî, Fedâilu'l-Kur'ân 14, Tıbb 39, Da'avât 12; Muslim, Selâm 50, (2192); Muvattâ, Ayn t5, (2,942); Tirmizî, Da'avât 21, (3399); Ebu Dâvud, Tıbb, Bab 19, Hadis no: 3902, Bab 15, Hadis no: 3880,)

  Sabit İbnu Kays İbni Şemmâs (radıyallahu anh) anlatıyor:
  "Rasûlullah (aleyhissalâtu vesselâm), ben hasta iken yanıma gelip şu duayı okudu: "Ey insanların Rabbi! Sabit İbni Kays İbni Şemmas'tan acıyı kaldır."
  Sonra (Medine'nin) Buthan (nam vadi)den toprak alarak bir kadehe koydu, üzerine su döküp nefes etti, sonra (su ile karışan bu toprağı) üstüme serpti."
  (Ebu Davud, Tıbb 18, (3885)

  Âişe (r.anha)'nın şöyle dediği rivayet olunmuştur:
  (Peygamber zamanında bir göz değmesi hadisesi olduğunda) gözü değen kimseye (abdest alması) emredilirdi de o abdest alırdı. Sonra (onun abdest suyu bir kapta toplanırdı). Göz değdirilen kimse de (başı üzerine dökerek) bu suyla yıkanırdı.
  (Ebu Dâvud, Tıbb, Bab 15, Hadis no: 3880)

  https://www.islam-tr.net/konu/suya-dua-okuyup-sifa-icin-icmek-caiz-mi.25538/
 12. uKaB

  uKaB Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  ayrıca

 13. SerpentLord

  SerpentLord Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  o hadislerin hiçbirinde suya dua ve sure okunup içildiğine dair birşey yazıyor mu?
 14. uKaB

  uKaB Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  v
  Senin dediginde yazmiyor degilmi ?
 15. SerpentLord

  SerpentLord Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  ben bir iddia ortaya atmadım sen attın. delilin yok. eğer bir fıkhi bir iddiada bulunuyorsan delilin olacak.
 16. uKaB

  uKaB Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Ben delilimi sundum videoyu da izlediysen eger ve birazda bilimi incelediysen suya dua okuyup da bundan hayr uzere nasil bir pay cikar anlaman gerekirdi ki kaldiki bana hala iddaa diyorsun ilginc kendi sundugun yada boyle birsey yok demen de bir iddaa sonucta her neyse

  Sen yapma zaten biz yapiyoruz ALLAH IN izni ile sahabelerinde yapmis oldugu bir uygulamayi yapiyoruz sifalaniyoruz.
 17. SerpentLord

  SerpentLord Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  o attığın adam oy vermek vaciptir diyen suudi belamı ayarında biri o yüzden dinlemedim. sahabenin yaptığına dair bir şey okumadım.
 18. eL_Muhacir

  eL_Muhacir İlimsiz mucahid katil,cihadsız alim belam olur. Yetkili Kişi Forum Yöneticisi

  Peygamber (a.s) yerken içerken dua ederdi. ALLAH'u alem sen etmediğin için bilmiyorsun.Bir dua kitabı al oku.

  Ayrıca Kur'an-ı Kerim Müminlere Şifadır buyuruyor ALLAH (c.c)
 19. IsLaM4eVeR

  IsLaM4eVeR لا اله الا الله - Lâ ilahe illallah Site Admin

  o hoca suud belami degil aksine suud (kraliyet kesimi )düsmanidir ve bu tescillidir. Ama bakıyorum siz gelmiş burada delile karşı belamlik yapiyorsunuz, size gelen delilleri okumazlikdan ve görmezlikten geliyorsunuz, belam derken icerigini bilin de konusun, ona buna belam derken kendiniz belamlik yapmayın.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş