1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Soru Bilimle Ilgilenmek Insanı Saptırır Mı?

Konu, 'Üyeler Arası Soru - Cevab' kısmında f471h tarafından paylaşıldı.

 1. f471h

  f471h Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Selamun aleyküm

  Her şey Allah'ın var etmesiyle vardır. Allah'tan başka ilah yoktur. Onun gücüne erişebilecek, ona denk ve ortak olan hiç bir şey yoktur.

  Kahinatın görülebilen kısmı bile bu kadar muazzam, özel ve büyük ama içerisinde ikamet etmekte olduğumuz imtihan dünyası Allah'ın yarattıkları diğer şeylerib yanında neden bu kadar uyduruk? Topraktan gıda, yer altından su, havadan oksijen geliyor ve yaşıyorsun. Doğ, büyü, evlen, üre, yaşlan ve öl. Belli nimetler yaratılır ve kullar arasında taksim edilir. Kimisi bolluğun içinde, kimisi yoklukta ve kimiside ihtiyacı kadar miktarda nimetlerden istifade ediyor. Bu kadar mükemmelliğin içinde dünya hiç özel ve güzel gelmiyor. Sanki varlığın en dandik yerindeymişiz gibi hissediyorum. Dünyayı beğenmiyorum.

  Astronomi ve fizik üzerine biraz kafa yorunca böyle düşüncelere gark olundum. Bu düşünceler küfür müdür?
 2. Ummu Aişe

  Ummu Aişe حسبي الله ونعم الوكيل Site Emektarı Kullanıcı

  Aleykum selam kardeşim.

  Tahminimce kainatı tefekkür edince, aklınıza gelen "hakikat olan" düşünceleri, şeytan umutsuzluk içinde, son bi hamleyle bozmaya çalışıyor. (Şeytandan gelenlere, bi "euzü besmele" kafi gelir inşaAllah..) Bu düşüncelerinizin sonunda "Allah'ı, bizlere takdir ettiği şeyden ötürü sorgulama, Allah'a isyan" yoksa; bahsettiğiniz duygular gayet olağandır. Allah'ın gözünde de dünyanın "sivrisineğin kanadı kadar bile" bir değeri yoktur. Gönlünde "ahiretin bitmeyen güzelliklerine arzu" olan müslümanda, dünya tıpkı size göründüğü gibi görünür; yani değersiz.

  Kısaca dünya ve içindekiler sadece imtihan için yaratılmış, bundan ne fazla, ne eksik olan, tamamı "yok olmaya programlı" olarak yaratılmış şeylerdir. Asıl yurt, ahiretteki yurttur.

  https://www.islam-tr.net/konu/dunya-ve-dunya-hayati-ile-ilgili-hadisler.50548/
 3. f471h

  f471h Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Allah'ın takdirine isyan etmedim çok şükür. Evet dünya değersiz, bu kadar uyduruk bir yere heves edip meşgul olma gafilliğinden Allah'a sığınıyorum. Öyleyse ben dünyayı beğenmemeye devam edebilirim.
 4. Ummu Aişe

  Ummu Aişe حسبي الله ونعم الوكيل Site Emektarı Kullanıcı

  Kısaca "evet" kardeşim. Dünya, sadece kendisine rağbet edene süslüdür; hakikatteki değeri ise -elhamdülillah sizin de farkettiğiniz gibi- değersizdir. Sadece bu düşüncelerinize (halihazırda yoksa) şunu da ekleyin:

  Dünyanın ve içindekilerin değersiz olmalarında bile Allah'ın bir hikmeti vardır. (Bu düzen Allah'ın, inanan kullarını -Cennet için çalışmaya hırslandırmak için- bir yardımıdır. Bu dünya kusursuz olsaydı, kimse Cennet için yeterince hırslı çalışamazdı.) Bu açıdan "bu dünyanın değersizliğine olan farkındalığımızı", bizi "Allah'ı daha çok sevmeye/O'na hamd etmeye götüren" basamaklardan bir basamak olarak görebilmeliyiz.

  Bir de bu hikmetiyle birlikte, atlanılmaması gereken önemli bir nokta: Ne kadar değersiz de olsa, "Rabbimizin sanatı ve takdir ettiğidir" diyerek, tefekkür ederken veya bahsederken bir saygı içerisinde olmalıyız.

  Son olarak, "Rabbim cümlemizi dünyayı sevme gafletinden" korusun diyeyim, amin..
 5. uKaB

  uKaB Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  ben en ıyısı yazmayayım :)

  Aleykum selam ve rahmetullah.
 6. f471h

  f471h Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Allah razı olsun.
 7. Ummu Aişe

  Ummu Aişe حسبي الله ونعم الوكيل Site Emektarı Kullanıcı

  Amin ecmain kardeşim
 8. Şeriatu'l İslam

  Şeriatu'l İslam Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  "Ey milletim! Şüphesiz bu dünya hayatı geçicidir, ama ahiret, doğrusu işte o, kalınacak yurttur."( Mü'min sûresi,69)
 9. Pangea

  Pangea Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  aleykumselam ve rahmetullah kardesim bence aksine Allah'ın takdirine kudretine şahit olup imanın kuvvetlenebilir.
  misal

  Hac Suresi, 73. ayet:Ey insanlar, (size) bir örnek verildi; şimdi onu dinleyin. Sizin, Allah'ın dışında tapmakta olduklarınız -hepsi bunun için biraraya gelseler dahi- gerçekten bir sinek bile yaratamazlar. Eğer sinek onlardan bir şey kapacak olsa, bunu da ondan geri alamazlar. İsteyen de güçsüz, istenen de.

  hepimiz filmlerden görmüşüzdür putperest tapinaklarinda kurban olarak putlarin önüne meyve vs konuluyor. Turistin teki gelse almaya çalışsa oradaki müşrik gelir kızar elinden alır. Ama bir sinek gelse o "kutsal" yiyeceklerden yese kimse durduramaz veya elinden alamaz. Neden? çünkü sinekler besinleri asitli, temas halinde çözünmesine sebep olan bir salya ile sararak tüketiyor (muş. Nouman Ali Khan National Geographicte izlemiş, aktarıyor). yani dünyanın tüm teknolojileri gelse o sinekten o kaptığı besini alamıyor. "Eğer sinek onlardan bir şey kapacak olsa, bunu da ondan geri alamazlar." çok güzel değil mi elhamdulillah
 10. solarplexus

  solarplexus Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Kardeş o dediklerin yine o kadar şey değil. Örneğin: kadavradan rahim nakli veya kol nakli, kafa nakli;gelecekte tekrar canlanmak için dondurulmuş insanlar filan.

  Bu gibi bilimsel şeyler ile ilgilenmek daha çok kafa karıştırıyor. Başkasının rahmini naklediyor adamlar. Çözmek için insan donduruyorlar filan. Bu kafa nakli de gerçekleşirse düşünsene erkek adamın kafası kadın vücuduna naklediliyor filan.Karışık konular.

  Başka dünyalar arıyorlar filan, marsta atmosfer oluşturma teorileri,bilincin yapay bir vucuda aktarılması gibi şeyler.. yani bilemiyorum.


  e ilim öğrenmekte farz deniliyor.

  ilmin varsa bilimle uğrasmak saptırmaz heralde. Ilmin yoksa da yani zor. ilmin yoksa zaten bilimle uğrasmasan bile gene sapıtırsın bence.
 11. f471h

  f471h Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Bazı şeyler ütopik ve teoriden ibaret. Bilimin emeğiyle ortaya koyduğu veriyi abd gibi devletler hayret avcılığı için diline doluyor. Işınlanmayıda başarıyorlardı, deneye katılan askerlerin etkeri deney mahalinde demirlere yapıştı.

  Film çektiker aya gittik diye insanları kandırdılar, 4000 derecelik radyasyon çemberini aluminyum astronot kostümleriyle nasıl geçtiklerini açıklamadılar.

  Bir takım bilim adamının ortaya koyduğu veriler var. Astronomik ve moleküler boyutlarda görüntüleme ve hesaplamalarla ilgileniyorum. Yok ilerde şunu yapacaz, bakın neler göreceksiniz gibi hayret avcılarına avlanmamak lazım.

  Her şey Allah'ın yaratmasıyla vardır. Allah'ın izni ve gözetiminde onun istediği kadar olur.
 12. solarplexus

  solarplexus Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Yani kardeş bilemiyorum. Bir zamanlar çok değil 30 yıl önce görüntülü konuşulacak dendiğinde de olmaz öyle şey ameriganın oyunu diyenler vardı. : xD asdsdsdaadadssss

  Sonra ışınlanmayı bilmem de rahim nakli gerçek. Dinen bunun hükmü nedir mesela? Düşününce böyle bilimsel faaliyetleri kafa karışıyor işte ister istemez. Sonra otur çık işin içinden çıkabilirsen.

  Ayrıca Güneş'in yüzey sıcaklığı o kadar. o rakamlarda yanlışlık olmalı? Ay'ın gündüz sıcaklığı 120° filan diyorlar.
 13. Şeriatu'l İslam

  Şeriatu'l İslam Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Kardeş fakihsen, fetva verebilecek düzeydeysen bu konulara gir değilsen uzak dur. Koyunlarını uçurumun kenarında otlatan kisi koyunlarının uçurumdan düşmesini göze almıştır. Ey Müslümanlar koyunlarınıza dikkat edin.
 14. ALI25

  ALI25 La edri Kullanıcı

  Keske herkes bildigi veyahut tek okudugu kadar konussa veya konusmaya calissa biiznillah.

  Bu arada sunuda ifade edeyim soru iki sey icin olur kisacasi biri tek bilmek icin ve birde bilip amel etmek icindir.

  Soru ya dair de her sorunun bir cevabi var diye denir. Zaten sorudan maksad da bir cevap isteyip almak olur.

  Yeri ve zamani gelmisken istemeden de olsa uzatiyorum türkiyedeki insanlar bilmiyorum demesini ve birde özür dilemesini bilmiyorlar.

  Ve konu her ne ise bunda bir hata veyahut yanlisi var ise diyemiyor ve alip da kabul edemiyor.

  isin icinde nefs var o nefs ayak altina alinmadan veya o nefsinden vazgecip bir konuda onu terk etmedikten sonra bilmiyorum demek de özür dilemek de hatasini kabul etmek de zordur.
 15. ALI25

  ALI25 La edri Kullanıcı

  Bilimle ilgilenmek insani saptirmaz insanin ufkunu acar ve o zihnini gelistirir.

  Bu konuda öyle bakmiyorum menfi olarak bizzat bunada müsbet bakiyorum bunun insana kari var.

  Ayni zamanda ilmine ilimde kadar diyorum ve bilmis oldugun seyide bununlada pekistirebilirsin.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş