1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Bir Elif Miktarı Yalnızlık

Konu, 'Edebiyat' kısmında yol-yorgunu tarafından paylaşıldı.

 1. yol-yorgunu

  yol-yorgunu Islam-TR Üyesi Kullanıcı

    
  Doğum ve ölüm tarihleri arasında var olan bir hayatın yorgunlarıyız. Yaşadığımız, bir garip yalnızlık hikayesi. Etrafımızdaki yüzlerce insana rağmen yine kendimizi yalnız, çaresiz, kifayetsiz hissediyoruz. Bunca sınırlı arasında sınırsız olanı özledikçe büyüyor yalnızlığımız. Ruhumuzun vadilerinde gezinen yüzlerce insan dahi unutturmuyor ‘hesabı yalnız verilen imtihanımızı.’ Aksine; her hikaye altını çiziyor yarımlığımızın.

  Yalnızlık, yarım oluşumuzdur. Yalnızlık, ‘yalnızlığın mahsus olduğu varlığa’ duyulan özlemdir. Mecburiyettir. Alnımızda insan olmanın imzasıdır. Yalnızlık, şaire

  “ Ne yanar kimse bana ateş-i dilden özge.
  Ne açar kimse kapım bad-ı sabadan gayrı.”

  satırlarını yazdıran o müstearsız histir. O his ki; kalabalıklarda yaşanan bir tenhalıktır. Tenhalığımız, bize güç verebilir, gücümüzü de alabilir. Melankolik hisler içinde arabesk bir yalnızlığı tercih edersek ruhumuz günden güne zayıflayacaktır. Ama mezarların neden tek kişilik kazıldığını düşünüp ‘yegane’ olana inancımız artarsa yalnızlığımız bizi güçlü kılacaktır.


  Sevdiklerimiz oldu, sevenlerimiz de oldu. Gidenler, dönenler oldu; gidip de dönmeyenler oldu. Doğanlar, ölenler oldu. Güneş bir görünüp bir kayboldu. Kayan yıldızlar dileklerimize umut oldu. En büyük hatamız, geçici olana “her şeyim” demek oldu. Bir insan, bir eşya, bir mekana “her şeyim” dediğimizde, onu yitirmekle elimizde “hiçbirşey” kalmamış oldu. Yürek coğrafyamızda yaşanmış onca devasa sevgi dahi hissettirmedi mi bize yalnızlığı? ‘Bitimsiz bir tat aramadık mı savruluşlarda’? Kalbimizde dost yoğunluğunu en çok hissettiğimiz anda bile o anın geçici olduğunu bir an olsun çıkardık mı aklımızdan? Güzel anlar hiç bitmesin diye fotoğraf karelerine sığınmadık mı? Günde beş kez yalnızlığımızı itiraf etmedik mi? Avucumuzu açıp ‘tek olana’ dua ederken , küçüklüğümüzden büyüklüğüne köprüler kurmadık mı?


  Düştüğünde “acımadı ki” diyen çocuklar gibi gizlemek istiyoruz acılarımızı. Düşlerimiz ipinden kopmuş balonlar gibi kaybolduğunda, bir kez daha anlıyoruz yalnızlık imtihanımızı. Kalbimizin özgül ağırlığını bir başka kalp taşıyamazken ve ancak gölgemiz kadar var olabilirken bir başka kalpte nasıl beka bulabiliriz? Ve nasıl anlatabiliriz kendimizi, kendini dahi anlamamışlara? Bizi anlamayan insanlar arasında bir hayatın ardına düşerken, onlara kızmak, sınırlı oluşlarını yüzlerine vurmakta değil hüner. Asıl hüner, bizim çaresizliğimizle onların çaresizliklerini birleştirip bir ‘çare’ bulabilmekte. Hiçbirimizin ‘yağmur’u sözcük biçiminde uymuyorken birbirine, hepimizinkinin uyduğu bir üçüncü yağmuru bulmalı. Etrafımızdaki insan yoğunluğuna rağmen, ruhumuzun pergelini ‘tek’ olanda sabit tutup, insanlar arasında bir ‘sınırlı’ gibi yaşamalı.

  İnsanların bizi anlamadığı anlar olur. Hatta bizi tamamen yanlış anladıkları zamanlar da olur. En çok emeğimizin geçtiği, fedakarlık kapılarını sonuna kadar araladığımız insanlar, küçük bir noktaya takılıp bizi unutabilir. En çok ihtiyacımız olduğu anlarda en sevdiklerimizi bile yanımızda bulamayabiliriz. Ya da en güvendiklerimiz bizi şaşırtıp, kalbimizde çizikler olmasına sebep olabilir. Her kim, ‘sürekli değişen’ anlamına gelen ‘kalb’e sahipse, sürekli değişecek ve hiçbir zaman tamamiyle ‘güvenli’ olmayacaktır. Hasılı bu dünyada insana dair ne varsa hep bir yanı yarım, bir yanı eksik kalacaktır. İnsan insana yetemez, ancak hayatına anlama katabilir, muhtaçlığını azaltabilir. Hayatın bütün karmaşası ve kalabalığı arasında hepimiz kişisel menkıbemizi yaşarız. Küçük hayatlarımız ve yalnızlıklarımız birbirine eklendiğinde kaneviçe misali, hal diliyle ‘herkesin herşeyi’ olan varlığı ifade ederiz.

  “Sıcaktan kaçan ve bir ağaç gölgesine sığınan adam, ne gariptir ki, ağaçtan hoşlanmaz da gölgeyi sever.” diyor Molla Cami.

  Öyle ki, soru sorup cevap verme yeri olan aklımıza ve hissedip duyma yeri olan kalbimize ‘yegane’ olanı işaret ediyor. ‘Alaka-i kalbe layık olmayanlara’ haddinden fazla bağlanırken, yenilgi üstüne yenilgi yaşadığımızı anlatıyor. Ne nefis sadık bir yar, ne de dünya kalıcı bir diyarken tutundukça kavileşen bir bağa dikkat çekiyor. Bu şiir de o bağı ne güzel özetliyor:

  “Kimsesiz hiç kimse yok, herkesin var kimsesi.
  Kimsesiz kaldım medet, ey kimsesizler kimsesi.”

  Bu yaşadığımız bir yalnızlık hikayesi. Elif gibi dik, elif kadar anlam dolu. Yanına gelen her harfe hayat katmasından ziyade, kendi sırlarıyla içiçe… Hüzün dolu ama mağrur bir başı var elifin. Bir başına ama sırtını dayadığı güçten dolayı çok kudretli. Kendi yalnızlığının farkındalığıyla birlikte “tek ve bir” olan varlığa ışık tutuyor. Gandhi’nin Hindistan’daki, Hz. Muhammed’in Hira’daki ve Bediüzzaman’ın Barla’daki yalnızlığı gibi… İnsana düşen; kendi ruh rıhtımına çekilip, dışardaki seslerden uzaklaşarak ‘yalnız’lığın bilincine varmak ve içindeki sesleri çoğaltmak. Issız yerlerde kendisi için bir evren olabilmek…Ve bütün sözlerin üstündeki o büyük sözü bulabilmek…
 2. pleasure

  pleasure Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  kalemine sağlık kardeşim çok güzel bir çalışma olmuş paylaşımın için teşekkürler
 3. ginger

  ginger Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  YUREĞİNE SAĞLIK KARDEŞİM...BU SİTEYLE İLK TANIŞMAM YADA ILK OKUDUĞUM KONUYDU...VE OKUDUĞUMDA KENDIME GELEMEDIĞIM ETKISINDE KALDIĞIM BI YAZIYDI...ŞUAN ELIF KADAR DIK ELİF KADAR ASIL VE ELİF YADAR YANLIZIM INŞALLAH...

  KALBININ SAHIBINE EMANETSINİZ...

  HAK İÇİN HAKTAN YANA HAKLA OLANLARDAN OLMAMIZ DILEĞİYLE...
 4. mehmetaliy

  mehmetaliy Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  tesekkürler kardeşim hoş yazıymış..
  yüreğine saglık
 5. Eslemsena

  Eslemsena Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  İnsanların bizi anlamadığı anlar olur. Hatta bizi tamamen yanlış anladıkları zamanlar da olur. En çok emeğimizin geçtiği , fedakarlık kapılarını sonuna kadar araladığımız insanlar, küçük bir noktaya takılıp bizi unutabilir. En çok ihtiyacımız olduğu anlarda en sevdiklerimizi bile yanımızda bulamayabiliriz. Ya da en güvendiklerimiz bizi şaşırtıp, kalbimizde çizikler olmasına sebep olabilir. Her kim, ‘sürekli değişen’ anlamına gelen ‘kalb’e sahipse, sürekli değişecek ve hiçbir zaman tamamiyle ‘güvenli’ olmayacaktır. Hasılı bu dünyada insana dair ne varsa hep bir yanı yarım, bir yanı eksik kalacaktır. İnsan insana yetemez, ancak hayatına anlama katabilir, muhtaçlığını azaltabilir. Hayatın bütün karmaşası ve kalabalığı arasında hepimiz kişisel menkıbemizi yaşarız. Küçük hayatlarımız ve yalnızlıklarımız birbirine eklendiğinde kaneviçe misali, hal diliyle ‘herkesin herşeyi’ olan varlığı ifade eder.
  (güsll yazı allh razı olsn
 6. eylemzayi

  eylemzayi Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  ellerinize emeğinize sağlık
 7. simurg

  simurg Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Böyle güzel kardeşler aramızdan keşke hiç gitmeselerdi. Fi'l-leylde sağlam yazı , kaleme hikmet.
 8. Alketa

  Alketa Kim var imiş biz burada yoğ iken. Kullanıcı

  Zeze geldi aklima.
 9. simurg

  simurg Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Bir zaman sonra herkesin düştüğü durum değil midir zaten zeze.
 10. Alketa

  Alketa Kim var imiş biz burada yoğ iken. Kullanıcı

  Çoğunluğun diyelim.
  Hala içlerinde eser miktar çocukluğundan kalanlari saklayanlar var, kalpleri ölmemiş.
 11. simurg

  simurg Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Keşke kalpleri ölmeyenler yönetse dünyayı.
 12. Salim Suheyb

  Salim Suheyb Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Elif ismi bircok konuya malzeme

  Cok goruyorum

  Elif miktari yalnizlik
  Elif gibi dik durmak
  Elif gibi sevmek
  Elif gibi yemek yemek.....

  Neden takildim bilmiyorum.
 13. Alketa

  Alketa Kim var imiş biz burada yoğ iken. Kullanıcı

  Bir ara romantikler bunu tiye almışlardı.
  Elif gibi durmak
  Be gibi sevmek
  Te gibi yemek yemek
  Se gibi okumak
  Cim gibi gezmek vs vs.
 14. Salim Suheyb

  Salim Suheyb Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Takilmamin sebebini buldum. Elif gibi sevmek adli kitap ve o cok meshur f.b sayfasi.

  Insanlarin bagzilari kendilerini kiyisindan kosesinden islama nispet etmek icin bu sayfayi begenmis.

  Cogu da kitabi okumamistir.

  F.b sayfami kapattim da rahatladim.
 15. y0lcu34 HARİCİSİ

  y0lcu34 HARİCİSİ Üyeliği İptal Edildi Banned

  Bizim için arap alfabesinin ilk harfi olmanın ötesine geçemiyor, kütüğüz biz :)
 16. y0lcu34 HARİCİSİ

  y0lcu34 HARİCİSİ Üyeliği İptal Edildi Banned

  simurg kardeşin alanı bu takip ettiğim kadarıyla, atpazarında baya bir mesai yapmış kardeşim :)
 17. Alketa

  Alketa Kim var imiş biz burada yoğ iken. Kullanıcı

  Valla bilemicem. Fb sayfam yok.
  Cok fazla gereksiz edebiyat
  Yalnizlarin adami
  Huzunlerin kizi.
  Yolcu abinin dediği gibi kütüklük var bizde.

  Yani harf uzerinden giderksek edebiyat yapmaya.
  Azıcık bir arastirma sonucu bakiniz
  Elif -> Öküz demek.
 18. simurg

  simurg Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  atpazarı sevmemm
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş