1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Bir Kelime Bir Ayet

Konu, 'İslami Oyunlar' kısmında Ummu Aişe tarafından paylaşıldı.

 1. Ummu Aişe

  Ummu Aişe حسبي الله ونعم الوكيل Site Emektarı Kullanıcı

    
  Selamun Aleykum

  Üstteki üyenin verdiği kelimenin yer aldığı (suresi ve ayet numarası ile birlikte) bir ayet yazıyorsunuz ve sonrasında siz de bir kelime veriyorsunuz. Oyun bu şekilde devam ediyor.

  Oyun oynarken de hayırdan uzaklaşmamak adına..

  İlk kelimeyi veriyorum:

  Hevâ
 2. Muaz ibni Cebel

  Muaz ibni Cebel Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla


  Sen onların dinlerine uymadıkça, yahudi ve hristiyanlar senden kesinlikle hoşnut olacak değillerdir. De ki: "Şüphesiz doğru yol, Allah'ın (gösterdiği) yoludur." Eğer sana gelen bunca ilimden sonra onların heva (arzu ve tutku)larına uyacak olursan, senin için Allah'tan ne bir dost vardır, ne de bir yardımcı.

  BAKARA /120  Yeni kelime:Münafık
 3. fatman

  fatman Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Bismillahirrahmanirrahim
  Nisa 4/61
  Onlara: "Allah'ın indirdiğine ve Peygambere gelin!" denince, münafıkların senden büsbütün uzaklaştıklarını görürsün.

  yeni kelime: Takva
 4. VeraŞehadet

  VeraŞehadet Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Ey iman edenler, adil şahidler olarak, Allah için, hakkı ayakta tutun Bir topluluğa olan kininiz, sizi adaletten alıkoymasın Adalet yapın O, takvaya daha yakındır Allah'tan korkup-sakının Şüphesiz Allah, yapmakta olduklarınızdan haberi olandır (Maide-8)
  Yeni kelime:Cihad
 5. amel

  amel Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Şüphesiz iman edenler, hicret edenler ve Allah yolunda cihad edenler; işte onlar, Allah'ın rahmetini umabilirler. Allah bağışlayandır, esirgeyendir.
  (2-BAKARA/218)

  Yoksa siz, Allah, içinizden cihad edenleri belirtip-ayırdetmeden ve sabredenleri de belirtip-ayırdetmeden cennete gireceğinizi mi sandınız?
  (3-AL-İ İMRAN/142)

  daha fazlası için https://www.islam-tr.net/ayet-hediyeleri/6563-cihad-ayetleri.html

  Yeni kelime : Amel
 6. asrinsirri

  asrinsirri Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  2:82 -
  İman edip salih ameller işleyenler, işte öyleleri de cennet ehlidirler ve orada ebedî kalıcıdırlar.

  Yeni Kelime : TAĞUD

 7. Ummu Aişe

  Ummu Aişe حسبي الله ونعم الوكيل Site Emektarı Kullanıcı

  Rahman ve Rahim Olan Allah'ın Adıyla

  "Dinde zorlama yoktur. Çünkü doğruluk sapıklıktan iyice ayrılmıştır. O hâlde, kim tâğûtu tanımayıp Allah’a inanırsa, kopmak bilmeyen sapasağlam bir kulpa yapışmıştır. Allah, hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir." Bakara: 256

  Yeni kelime: Hidâyet
 8. asrinsirri

  asrinsirri Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Muhakkak ki sen, sevdiğin kişiyi hidayete erdiremezsin (onun ruhunu Allah'a ulaştıramazsın). Fakat Allah, dilediğini hidayete erdirir. Ve O, muhtedileri (hidayete erenleri) daha iyi bilir. KASSAS - 56
  Yeni Kelime : MUSA
 9. fatman

  fatman Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  (Yine) Hatırlayın; Musa kavmi için su aramıştı o zaman biz ona: "Asanı taşa vur" demiştik de ondan oniki pınar fışkırmıştı böylece herkes içeceği yeri bilmişti. Allah'ın verdiği rızıktan yiyin için ve yeryüzünde bozgunculuk (fesad) yaparak karışıklık çıkarmayın. (2/60)

  yeni kelime : Ibrahim
 10. asrinsirri

  asrinsirri Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  2:127 -
  Ve ne vakit ki İbrahim, Beyt'in temellerini yükseltmeye başladı, İsmail ile birlikte şöyle dua ettiler: Ey Rabbimiz, bizden kabul buyur, hiç şüphesiz işiten sensin, bilen sensin.

  Yeni Kelime : İSMAİL

 11. ibnikayyim

  ibnikayyim Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Deyiniz ki, "Biz, Allah'a iman ettik ve bize ne indirildiyse İbrahim'e,İsmail'e, İshak'a, Yakup'a ve torunlarına ne indirildiyse, Musa'ya ve İsa'ya ne indirildiyse ve bütün peygamberlere Rablerinden ne verildiyse hepsine iman ettik. Biz onların arasında fark gözetmeyiz ve biz ancak O'na boyun eğen müslümanlarız."  19:54 -
  Kur'ân'da İsmail'i de an; çünkü o, vaadine sadık bir kuldu ve gönderilmiş bir peygamberdi.

  yeni kelime : ZEYD

 12. asrinsirri

  asrinsirri Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  AHZAB 37. (Resûlüm!) Hani Allah’ın nimet verdiği, senin de kendisine iyilik ettiğin kimseye: Eşini yanında tut, Allah’tan kork! diyordun. Allah’ın açığa vuracağı şeyi, insanlardan çekinerek içinde gizliyordun. Oysa asıl korkmana lâyık olan Allah’tır. Zeyd, o kadından ilişiğini kesince biz onu sana nikâhladık ki evlâtlıkları, karılarıyla ilişkilerini kestiklerinde (o kadınlarla evlenmek isterlerse) müminlere bir güçlük olmasın. Allah’ın emri yerine getirilmiştir.
  Yeni Kelime : NİKAH
 13. VeraŞehadet

  VeraŞehadet Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Müşrik kadınları, iman etmedikçe nikâhlamayın. Bir müşrik kadın, sizin hoşunuza gitse bile, iman etmiş olan bir cariye herhalde ondan daha hayırlıdır. Müşrik erkeklere de mümin kadınları nikâh ettirmeyin. Bir müşrik, sizin hoşunuza gitse bile, mümin bir köle elbette ondan daha hayırlıdır. Onlar sizi ateşe davet ederler, Allah ise, kendi izniyle cennete ve mağfirete davet ediyor ve âyetlerini insanlara açıklıyor. Umulur ki onlar hatırda tutup, öğüt alırlar.''/2:21
  Yeni Kelime:Mu'min
 14. asrinsirri

  asrinsirri Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Gerçek müminler ancak o müminlerdir ki, Allah anıldığı zaman yürekleri ürperir, âyetleri okunduğu zaman imanlarını arttırır. Ve bunlar yalnızca Rablerine tevekkül ederler. (ENFAL/2)
  Yeni Kelime - MÜMİNE
 15. VeraŞehadet

  VeraŞehadet Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  'Erkek ve kadın bütün müminler birbirlerinin dostları ve velileridirler. İyiliği emrederler, kötülükten vazgeçirirler, namazı kılarlar, zekâtı verirler, Allah'a ve Resulüne itaat ederler. İşte bunları Allah rahmetiyle yarlığayacaktır. Çünkü Allah azîzdir, hakîmDir.'
  Tevbe-71
  Yeni kelime:İman
 16. asrinsirri

  asrinsirri Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  NİSA 136. Ey iman edenler! Allah’a, Peygamberine, Peygamberine indirdiği Kitab’a ve daha önce indirdiği kitaba iman (da sebat) ediniz. Kim Allah’ı, meleklerini, kitaplarını, peygamberlerini ve kıyamet gününü inkâr ederse tam manasıyle sapıtmıştır.
  Yeni Kelime : MELEK
 17. ibnikayyim

  ibnikayyim Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Yüzlerinizi doğuya ve batıya çevirmeniz iyilik değildir. Ama iyilik, Allah'a, ahiret gününe, meleklere, Kitaba ve peygamberlere iman eden; mala olan sevgisine rağmen, onu yakınlara, yetimlere, yoksullara, yolda kalmışa, isteyip-dilenene ve kölelere (özgürlükleri için) veren; namazı dosdoğru kılan, zekatı veren ve ahidleştiklerinde ahidlerine vefa gösterenler ile zorda, hastalıkta ve savaşın kızıştığı zamanlarda sabredenler(in tutum ve davranışlarıdır). İşte bunlar, doğru olanlardır ve müttaki olanlar da bunlardır.


  (BAKARA SURESİ / 177)
 18. asrinsirri

  asrinsirri Islam-TR Üyesi Kullanıcı


  Ahi, yeni kelime nedir peki ? :)
 19. ibnikayyim

  ibnikayyim Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  UNUTMUŞUM :)

  YENİ KELİME: DOĞU
 20. asrinsirri

  asrinsirri Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  2:115 -
  Bununla beraber, doğu da Allah'ın, batı da Allah'ındır. Artık nereye dönerseniz dönün, orası Allah'a çıkar. Şüphe yok ki, Allah(ın rahmeti) geniştir, O, her şeyi bilendir.


  Yeni Kelime : ZEKAT

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş