1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.
 2. Duyuruyu Kapat

Çözüldü Bir Vakit Namazı Kılmamanın Cezası 80 Yıl Mı ?

Konu, 'Kur'an ve Sünnetten Delillerle Soru - Cevab' kısmında anti-şirk tarafından paylaşıldı.

 1. anti-şirk

  anti-şirk Islam-TR Üyesi Kullanıcı

    
  Bir "vakit namazını" kılmamanın cezası 80 yıldır deniliyor. Bunun dinde yeri var mı yoksa uydurma mı ?
 2. Habibullah

  Habibullah Islam-TR Üyesi Kullanıcı

 3. hadis inkarcısı

  hadis inkarcısı Üyeliği İptal Edildi Banned

  Namaz kılmamanın cezası Allah'a kalmıştır. çetin bir ceza olduğu da kur'an'da net bir şekilde ifade edilir. 80 yıl hikayesi ise korku dini yaratmak isteyenlerin yarattıkları gerginlikten başka bir şey değil. hiçbir kul namaz kılmayanı yeryüzünde kanatana kadar dövmek, öldürmek, baskılardan baskılar kurmak gibi ceza verme hakkına sahip değil. Mezheplere göre dayak, baskı hatta öldüremeye kadar giden cezalar mevcuttur. Oysa yüce Allah, namaz kılmayanlar için yeryüzünde mezheplerin koyduğu cezalandırıcı herhangi bir hüküm koymamıştır. hal böyleyken insanın aklına şu ayetler takılmakta,

  Şimdi de Allah size kitabı, içinde herşey inceden inceye açıklanmış olarak göndermişken Allah'tan başkasını mı hakem isteyeceğim? Kendilerine kitap verdiklerimiz de bilirler ki, o tamamıyla gerçek olarak Rabbin tarafından indirilmiştir. Sakın şüphelenenlerden olma! (en'am 114)

  Aralarında, Allah'ın indirdiği ile hükmet. Onların arzularına uyma ve Allah'ın sana indirdiğinin bir kısmından (Kur'an'ın bazı hükümlerinden) seni şaşırtmalarından sakın. Eğer yüz çevirirlerse, bil ki şüphesiz Allah, bazı günahları sebebiyle onları bir musibete çarptırmak istiyor. İnsanlardan birçoğu muhakkak ki yoldan çıkmışlardır. (maide 49)

  Onlar hâlâ cahiliye devrinin hükmünü mü istiyorlar? Kesin olarak inanacak bir toplum için, kimin hükmü Allah'ınkinden daha güzeldir? (maide 50)

  Ve elbette kur'an da yeri olmayan, işaret etmeyen, yolu gösterilmeyen, kılavuzluğu yapılmayan Allah'ın hükmüne ortak koşanların halleri nicedir.

  sevgiyle.
 4. Habibullah

  Habibullah Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  kelimeyi TEVHID i soyleyip namazi terkeden kisinin ve terkettigi iki kisi yani sahit ile sabit olan kisi ehli sunnet dairesi icerisinde hanefi fikhina gore hapis kilmaya baslayana kadar diger imamlarimiz safii ,hanbeli,maliki fikhina gore idamdir.HZ.KURAN bir anayasadir isime geleni alirim isime gelmeyeni alamam diyemezsiniz. ebu cehilde aynen ayette dedigi gibi ALLAH c.c tanyor,yerleri gokleri yarattigini inkar etmedi sadece ALLAH C.c bizi yaratsin,rizk versin ama dunya islerimize karismasin diyordu
  Ve lein seeltehum men halekas semavati vel erda le yekulunnellah lokman suresinde acikca belirtildigi gibi
  (Andolsun, eğer onlara, "Gökleri ve yeri kim yarattı?" diye sorsan, mutlaka "Allah" derler)
  dolayisi ile bu kadar uyaridan sonra hala birseyler yazmak cizmek soylemek ne anlama gelebilirki ALLAH c,c sadece inananlar icin kitabini indirmistir digerlerinin durmuda acikca belirtiliyor OKUYAN ANLAR VESSELAM......
 5. hadis inkarcısı

  hadis inkarcısı Üyeliği İptal Edildi Banned

  ebu leheb gibi ellerim de kurusun mu?

  üstü kapalı veya açık şekilde bana "müslüman değilsin" diyorsanız, sizin adınıza üzülürüm. zinaya 100 değnek hükmünü değiştirip peygamberine ve o'nun sahabesine kötü isnatta bulunarak recm ederlerdi diyen müslümansa, inşallah bizler de müslümanız.
  namaz kılmayanın hükmü kur'an'da açık. fiziksel veya konu başlığında değinildiği gibi bir cezası yoktur. bunu kur'an'ın hangi anayasası ile bağdaştırabiliyorsunuz şaşırmamak elde değil. Ya da işimize gelmeyen neresi ki, namaz kılmayana yeryüzünde fiziksel baskıdan bahsediyor da inkar ediyorum bilmek isterim doğrusu.
  hiçbir delili olmadığı halde 80 yıl cezası vardır diyen şirke koşuyordur. şirkten korkmayan, Allah'tan ve peygamberinden hiç korkmaz.

  hadislere soğuk olmak peygamberi etkisiz hale getirmektir demeye ne kadar var?
 6. selsebil

  selsebil Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  yönlendirdiğiniz konuda daha çok imamların görüşleri var.peki Peygamberimizin(s.a.v)namaz kılmayana ceza uyguladığıyla ilgili bi rivayet var mı?namaz kılmayan birinin karşısında nasıl bi tutum izledi acaba?
 7. Habibullah

  Habibullah Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  konu ile timurtas hocamizin ALLAH c.c ondan razi olsun guzel bir sohbeti var gulyarasi com a atamadim gulyarasi hangi formatlari kabul ediyor bir bilgin varmi kardesim.
 8. selsebil

  selsebil Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  malesef bilmiyorum kardeşim...
 9. DAVA

  DAVA Islam-TR Üyesi Kullanıcı


  ellinizdeki videonun formati ne ? birde kac MB ?
 10. Haci mehmet

  Haci mehmet Üyeliği İptal Edildi Banned

  "kisi ile küfür ve sirk arasindaki sinir; namazin terkidir." müslim,cabir b.Abdullah
  "Bizimle onlar(münafiklar) ,arasindaki ahid (sözlesme),namazdir.
  Her kim,namazi terkederse kafir olur.Imam Ahmet ,sahih bir senedle Bureyde b.Hasib
  Bu ceza yetmezmi
 11. exotyc

  exotyc Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Sözlerim Hadis İnkarcısı na dır.
  Ey Efendi Sen Hakaret Kokan Pis Fikirlerini Serbestce Kusuyorsun Bu İslam Milletini Rahatsız Ediyorsun Ayrıca Yazılarından da Sevgili Peygamber'e ASM. Ve Onun Hadis-i Şeriflerine Hakaret Dolu.Bu Nikindende Belli Zaten.Ama Bunları İyi Bilki O Yüce Resule ASM.Efendime Hakaret Etmeye Çalışan Ve Haşa Onu Alaya Alanların Başına Ahirette Ebedi Kafir Olarak Cehennemde Yanacakları Gibi Bu Dünyada Dahi Bir Çok Felaketler Başlarına Gelmiştir Mesela Efendimize Hakaret Dolu (Haşa) Karikatürler Çizmeye Kalkışan Alçak Danimarkalı Ressam Evinde Bir Yangında Yanarak Gebermiştir.Bunların Misalleri Çoktur Gel Bu Nikini Değiştir Tevbe Kapısı Açık O Resule ASM Tabi Ol.İstediğin Her Konuda Ben Seni Aydınlatırım İsbatda Ederim Şunu İyi Bilki Bu Halde Ölürsen Kafir Olursun Ve Ebedi Olarak Cehennemde Yanarsın.Ha bU Nedemektir Bu Şu Demektir Allaha Ve Resulune ASM Düşman Olarak Ölürsen Vakit Varken Allah'a Nedamet Edip Af Dileyerek Yalvarmazsan İçinde Ebedi Kalacağın Bir Cehenneme Girersiniz Demektir Bu Da Demektir Ki Allahın Rahmetinden Ebedi Olarak Mahrum Kalarak Ateşte Ebedi Yanmak Demektir Neüzü Billah.Bilgi İstersen Ve de Tövbeye Yanaşırsan Ben Sana Yardımcı Olurum Yoksa Obür Tarafta Halin Duman Bunu İyi Bil.Biz Kimsenin Ateşte Yanmasını İstemeyiz Ve Bunun İçin Çaba Sarfediyoruz.Zira Yüce Peygamber Efendimizde SAV.Ömrü Boyunca İnsanları Ateşten Kurtarmak İçin Tebliğ Vazifesini En Güzel Bçimde Yapmıştır.İman Hakikatlerinin Her Meselede İzah Ve İsbatı İçin Sana MSN Adresimi Veriyorum [email protected] gel cennet ve Allahın cc. rızası varken o ateşte ebedi kalanlardan olma.
 12. eL_Muhacir

  eL_Muhacir İlimsiz mücahid katil,cihadsız alim belam olur. Yetkili Kişi Forum Yöneticisi

  konu bir sene önce yayınlanmış ve kendisi banlanmıştır.RABBİM hidayet versin amin

  konuyu uzatmaya gerek yok
 13. Abdulmuizz Fida

  Abdulmuizz Fida فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ Yetkili Kişi Site Admin

  "Bir vakit namaz kılmayanın cezası 80 yıl cehennemde yanmaktır" gibi bir nass yoktur. Bu bir söylentidir.
  4 mezheb muctehidlerinden Ahmed bin Hanbel'in kuvvetli olan görüşüne göre 2 vakit namaz kılmayan öldürülüp çöpe atılır. Müslüman mezarlığına gömülmez.
  Bazı alimler, Nebe Suresinin 23 ayetinde, bazı rivayetlerde geçen ve cehennemliklerin “hukub”larca kalacağını ifade eden “Ahkab” kelimesinin manası üzerinde durmuşlar ve bu kelimenin tekili olan “hukub”un 40, 70, 80, 360 vs yıllar anlamına geldiğini söylemişler.
  En fazla meşhur olan yorum ise 80 yıldır. Allahu alem , soruda söz konusu edilen namaz cezasının 80 yıllık olduğuna dair husus, bu ayetle bir munasebeti kurularak değerlendirilmiştir. Bu tahmini yorum, isabetli bir görüş değildir.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş