[​IMG]

"Bizi IŞİD İle Terörize Ediyorlar"
Irak'taki Sünni isyanın ardında IŞİD'in değil Duleymi, Şammar, Tikriti ve Duri gibi Sünni aşiretlerin bulunduğunu kaydeden Duleymilerin lideri Süleymani, 'Bu, Başbakan Maliki'ye karşı kollektif bir aşiret devrimidir' dedi.
Musul'un aşiretlerin elinde olduğunu kaydeden Süleymani, 'Az sayıda insan ve araca sahip IŞİD'in 2 milyonluk Musul'u elinde tutması mantıklı değil. Ancak Bağdat bize IŞİD ve terörist etiketi yapıştırmaya çalışıyor' diye konuştu.

ABD'nin İran ile birlikte müdahaleye hazırlandığı Irak'taki isyanın ardında Irak-Şam İslam Devleti Örgütü'nün (IŞİD) değil bölgenin farklı ülkelerine yayılan geniş bir aşiretler konfederasyonun olduğu itiraf edildi. Irak'ın en büyük aşireti konumunda olan ve Anbar eyaletini kontrol eden Duleymilerin lideri Ali Hatem El Süleymani, Londra'da yayımlanan Şarkül Evsat gazetesine verdiği röportajda, bu gerçeği bütün çıplaklığıyla dile getirdi.

Irak'taki Sünni isyanın ardındaki gerçek faktörün IŞİD değil; Duleymi, Şammar, Tikriti ve Duri gibi Sünni aşiretlerin oluşturduğu koalisyonun bulunduğunu vurgulayan Duleymilerin lideri El Süleymani, 'Bütün bu olup bitenlerin IŞİD ile bir ilgisi yok. Bu isyan, Irak Başbakanı Nuri Maliki'ye karşı kollektif bir aşiret devrimidir' diye konuştu.

BİZİ IŞİD İLE TERÖRİZE EDİYORLAR

Musul, Felluce, Ramadi ve Tikrit gibi kentlerde kontrolün aşiretlerin elinde olduğunu kaydeden Duleymilerin lideri, 'Çok az sayıda insan gücüne ve maddi imkanlara sahip olan IŞİD'in Musul gibi 2 milyon nüfusu bulunan büyük bir şehri alması ve elinde tutabilmesi pek mantıklı değil. Kontrol aşiretlerde. Ancak Bağdat yönetimi bize IŞİD ve terörist etiketi yapıştırmaya çalışıyor. Haklarımızı bu yolla boğmaya çalışıyorlar' ifadesini kullandı. Sayıları 3 milyonu bulan Irak'taki en büyük Arap aşiretlerinden Duleymilerin lideri olan Ali Hatim Süleymani, Anbar eyaletinde Felluce ve Ramadi'de uzun yıllar ABD güçlerine karşı savaştıklarını şimdi de Bağdat'a karşı silahlandıklarını kaydetti.

SİYASİ UZLAŞI İMKANSIZ

Irak'ta siyasi çözüm zamanı ve fırsatının artık geçtiğinin altını çizen Süleymani, 'Biz bu saatten sonra siyasi bir çözüme inanmayız. Maliki Irak halkına karşı tüm gücünü kullandı. Bundan sonra nasıl siyasi çözüm olabilir ki! Tek çözüm Maliki'nin devrilmesidir' şeklinde konuştu. Süleymani, Maliki'den kurtulduklarında yapacakları ilk işin ise IŞİD terörizmini temizlemek olacağını dile getirdi. Ele geçirilen yerlerin ve devrimin idaresi için özel 'askeri komitelerin' oluşturulduğunu da söyleyen Süleymani, 'Bu komiteler Anbar, Bağdat, Ninova, Salahaddin ve Diyala illerinde iş başında. Hepsi de aşiret liderlerinin ortak komutası altında' bilgisini verdi.

Ya kan gölü ya bölünme

Irak'ta en iyi çözümün bölünme olacağını vurgulayan Ali Hatem El Süleymani, IŞİD'in Bağdat'a doğru ilerlemesinin merkezi hükümete karşı Sünni ayaklanmasının bir parçası olduğunu söyledi. Süleymani, 'Aşiret devrimcileri bu devrimin baş aktörleridir. Irak bölünmeye doğru gidiyor. İki seçenek var ya Irak kan gölüne dönecek ya da her topluluk kendini yönetecek' dedi.

Ülkenin en büyük aşireti Duleymiler

Irak'ın batısına egemen olan Duleymi aşiretinin Bağdat'ta da büyük bir kolu var. 100 aşiretin bir araya gelmesinden oluşan bir konfederasyon nitelğindeki Duleymilerin 3 milyon kadar mensubu bulunuyor. Irak'ın en büyük aşiretler konfederasyonu olan Duelymilerin lideri Ali Hatem El Süleymani'dir. Duleymilerin çoğunluğu Saddam rejimine ve Saddam yanlılarına karşı olmakla birlikte, geçmişte Saddam'ın Güvenlik Kuvvetleri ve teşkilatının ana kaynağını teşkil etmişlerdi. Anbar eyaletinde etkin olan Duleymiler, Felluce ve Ramadi'de ABD askerlerine karşı etkili bir direniş sergilemişlerdi. Duleymilere Tikritiler, Duriler ile Suriye, Suudi Arabistan ve Ürdün'e kadar yayılan Şammar aşireti de büyük bir destek veriyor. Örneğin, Suriye muhalefeti lideri Ahmed Jarba, Şammar aşiretinin Jarba kolundan gelen biri. IŞİD, Irak'ta Duleymilerle Suriye'de ise Şammar, Jarba ve diğer Sünni aşiretlerle ortak hareket ediyor.

YENİ ŞAFAK