1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Soru Cahiliyye Toplumu Tabirini Kullanmak O Toplumu Tekfir Etmek Midir?

Konu, 'Üyeler Arası Soru - Cevab' kısmında Nurettin Zengi tarafından paylaşıldı.

 1. Nurettin Zengi

  Nurettin Zengi Islam-TR Üyesi Kullanıcı

    
  Seyyid kutub okurken ve birçok yerde karşıma çıkan "Cahiliyye toplumu" kavramı o halkın küfür üzere olduğu Müslüman olmadığı anlamına mı gelir. Yoksa Küfür kanunlarıyla yönetilen ama çoğunluğu Müslüman olan bir toplum için cahiliyye toplumu kavramı kullanılabilir mi?
 2. Ebu Abdullahh

  Ebu Abdullahh Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  CAHİLİYYE TOPLUMU KAVRAMINI KULLANMAK CAİZ MİDİR?


  Allame Şeyh Salih el-Fevzan'a şöyle soruldu:

  Ortaya çıkan fesattan dolayı İslam toplumlarını cahiliyye toplumu olmakla itham eden fırkalar zuhur etmiştir. Cahiliyyenin ne olduğu konusunda bizleri aydınlatırmısınız? (bu fırkaların) İzledikleri yöntem doğru mudur?

  Şeyh şu cevabı verdi:

  Allah'a şükürler olsun. Cahiliyye devri Peygamberimiz (sallallahu aleyhi ve sellem)'in gönderilmesiyle bitmiş oldu. Zira ilim ve irfan dünyanın tümüne yayıldı. Bu aydınlık günler kıyamet gününe kadar varlığını sürdürecektir inşaAllah! Günümüzde cahiliyyenin bir kısmı kalmış olabilir. Fakat bu genel itibariyle cehaletin geri döneceği anlamına gelmektedir. Bir kısım fert ve toplumlarda cahiliye alışkanlıklarının görülmesi normaldir. Fakat bu genel bir cahiliyet değildir. İbn Teymiye'ye göre; İktidau's-Sıratı'l-Müstakiym kitabında değindiği gibi hiçbir topluma karşı artık bu cahiliyye tabirinin alelıtlak kullanılması caiz değildir.

  (Tekfir ve Tedhiş Senaryolarına Yönelik Alimlerin Fetvaları, sh:81, Ummu'l-Kura Yayınları)
 3. ::IM4M`UL-HAREMEYN::

  ::IM4M`UL-HAREMEYN:: Tevhid ve Cihad Kullanıcı

  Seyyid Kutub, halkı cahiliye toplumu olarak isimlendirirken bununla onları müşrik olarak kabul ediyor diye biliyorum. Allah-u alem.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş