1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.
 2. Duyuruyu Kapat
 3. Duyuruyu Kapat

İlmi Konu Cennetin Kokusu 3

Konu, 'Kalb Amelleri' kısmında Omer Faruk tarafından paylaşıldı.

 1. Omer Faruk

  Omer Faruk Islam-TR Üyesi Kullanıcı

    
  “Allah yolunda öldürülenleri sakın ölü sanmayın. Bilakis onlar diridirler. Allah'ın, lütuf ve kereminden kendilerine verdikleri ile sevinçli bir hâlde Rableri yanında rızıklara mazhar olmaktadırlar.”

  İşte bunu idrak edenler bunun için kolları sıvayıp sefere çıktı ve istediklerini elde ettiler. Bu dünyadan hak ehlinin vedalarıyla ayrıldılar. Ahiret âlemine girdiler ve mele-i âlâ’da karşılandılar ve müjdelendiler: “(Onlar,) meleklerin, "Size selam olsun. Yapmış olduğunuz iyi işlere karşılık cennete girin" diyerek tertemiz olarak canlarını aldıkları kimselerdir.”

  Ölümün sarhoşluğunu yaşamadılar. Canları bedenlerinden ayrılırken inleyerek ah etmediler. Aksine, dünyaya yeniden dönüp 10 kere daha tekrardan dünyadan şehadet kapısından geçerek ayrılmayı temenni ettiler. Ebu Hureyre Allah Rasûlü (sallallahu aleyhi ve sellem)’in şöyle dediğini rivayet etmiştir: “Şehidin duyduğu ölüm acısı, herhangi birinizin duyduğu çimdik acısı kadardır.”

  Enes (radiyallahu anhu). Allah Rasûlü (sallallahu aleyhi ve sellem)’in şöyle söylediğini rivayet etmiştir: “Yeryüzündeki her şeye sahip olsa da şehid dışında cennete giren hiç kimse tekrar dünyaya dönmek istemez.”

  Gördüğü hürmetten dolayı dünyaya dönmek ve 10 kere daha öldürülmek ister. O ne büyük keramet ve ne yüce makamdır! Öyleyse ona hazırlanan nerede? Onu isteme hususunda dürüstler nerede? Yolunu tutmada ciddi olanlar nerede? Fırsatını değerlendirenler nerede? Biz onu istiyoruz, biz onu istiyoruz, diyerek kafilelerine yetişenler nerede? Cihad sahaları kapılarını açtı. Senin ve genişliği yerler ve gökler kadar olan cennetler arasında onların (kâfirlerin) seni öldürmesinden başka hiçbir şey yok. O vakit Allah’ın izniyle Allah’ın kendilerine lütuflarda bulunduğu peygamberler, sıddıklar, şehidler ve salih kişilerle beraber o cennetlerin ehlinden olursun. Ki bunlar ne güzel arkadaştır! Çok geçmeden hak kafilesine yetiş. Kendini cesaret kümeleri için hazırla. Rahman’ın askerlerinden olmak için dünya bağlarını kalbinden kopar. Bugün bulduğunu yarın bulamayabilirsin. Gevşek davranan niceleri, pişmanlığın fayda vermediği bir vakitte pişmanlıktan parmaklarını ısırdı.

  Dürüst mücahidlere, Allah’ın kendilerine verdiği ödül ve kendilerini başarılı kıldığı şey kutlu olsun. Öne geçen şehidlere müjdeler olsun. Öyle ki Allah kendilerini seçti, keremi ve lütfu ile kabul etti. Allah, pek büyük lütuf sahibidir.

  Mevla’nın davetçisine cevap verdiler

  Ve hafif olarak harekete geçtiler.

  Beklemeye takatleri kalmadı

  İki güzellikten birini şiar edindiler

  Zaten hür olanlar savaşta kaçmayı reddeder

  Cenneti umanlar öldürülmeyi ya da Zafer kazanmayı önemsemezler

  Yurdu cennet olanlara Tuba!22

  Sonra Tuba! Sonra Tuba!

  İnsanlar ölümün utanç verici olduğunu sanıyor

  Oysa asıl ayıp alçakça yaşamaktır

  Böylece kahramanların kıssaları birbirini izler

  Aydınlanmak isteyenler için şanları kalır

  Acaba kendileri hakkında “Onlar haddi aştılar, Kötülüğü hak ediyorlar” diyenler utanmaz mı?

  Acaba kendileri hakkında “Onlar daha delikanlı, daha küçükler” diyenler utanmaz mı?

  Acaba kendileri hakkında “kararlılığı ve ağırbaşlılığı kaybettiler” diyenler utanmaz mı?

  Acaba kendileri hakkında “Savaşa daldılar kendilerini kandırdılar” diyenler utanmaz mı?

  Acaba kendileri hakkında “Yoldan saptıkları gibi kaybolup gittiler” diyenler utanmaz mı?

  Oysa ne kayboldular ne de saptılar

  Sadece dinde alçaklığı kabul etmediler

  Bizim için Rahman’ın katında bir gün var ki

  O günde şüphe duyanlara düşmanlık faslı vardır

  Allah’ım, bizi hak yola ilet ve sabretmeyi bize nasip et!

  Öncesinde ve sonrasında Allah’a hamdolsun. Önderimiz Muhammed (sallallahu aleyhi ve sellem)’e, ailesine ve ashabına salât ve selam olsun.

  Sehit inşaallah Seyh ebu yahya el libi

  Tercume:Ebu mervan el halili

  Nakil Kürsüsü
 2. Omer Faruk

  Omer Faruk Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  subhanallah

  Su nasıhatlar ALLAH onlardan razı olsun Ne kadar degerlı alımler ömürlerini hıc bır zevk sefa pesınde kosmadan yattıkları yerler sadece tas olan ıceceklerı sadece su olan dıllerı yanlızca hakka hızmet eden bu alimler

  işde zikir ehli işde hak adamı ALLAH zulcelal amellerını kabul eylesın.

  Yarabbı onların gunahlarını affet onların sehadetlerını kabul et onları katında Mahzun etme Bizi de unutma Ey Alemlerin rabbi. :(

  Hasbunallahi ve nimel vekil.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş