1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.
 2. Duyuruyu Kapat

Haber Cia Akıllı Telefonlar Ve Bilgisayara Da Sızdı

Konu, 'Deşifre Haber' kısmında Hatve tarafından paylaşıldı.

 1. Hatve

  Hatve Çevrimdışı Kullanıcı

    
  [​IMG]

  Wikileaks, bugün yayınladığı belgelerde ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı CIA'nın dünya çapında yürüttüğü siber operasyonlarda kullandığı araç ve yöntemlerin yer aldığını ileri sürdü.

  Wikileaks'in "Vault 7" adını verdiği arşivle ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, belgelerin bugüne kadar CIA'dan sızdırılan en hacimli arşivi teşkil ettiği savunuldu.

  Arşivin yayımlanan ilk bölümü olan "Yıl Sıfır"da 8 bin 761 belgenin yanı sıra CIA'nın Virginia'daki merkezinde bulunan yüksek güvenlikli bir siber istihbarat biriminden alındığı iddia edilen dosyalar yer alıyor.

  Açıklamada, CIA'nın geçtiğimiz günlerde "Yıl Sıfır" (year zero) adlı bütün "hacking cephaneliği"nin kontrolünü kaybettiği, ABD hükümeti için çalışan eski hackerlar arasında dolaşan arşivin son olarak bunlardan biri tarafından Wikileaks'e ulaştırıldığı kaydedildi.

  Wikileaks, yüzlerce milyon satırdan oluşan bir koddan oluşan arşivin, sahibine CIA'nın bütün hack kapasitesini kazandırdığını öne sürdü.

  ABD ve Avrupa menşeli birçok elektronik ürün üzerinde etkili araçlar içeren arşiv sayesinde CIA'nın Apple, Google ve Microsoft ürünlerini hacklediği savunulan açıklamada, bu araçlardan biri yoluyla Samsung televizyonların da gizli birer mikrofona dönüştürülebildiği iddia edildi.

  CIA'nın küresel hack operasyonlarında 5 binden fazla hackerdan yararlandığı belirtilirken, bunlar aracılığıyla oluşturduğu yazılımın da Facebook gibi uygulamaları geride bırakan bir hacimde olduğu ifade edildi.

  Örnekler

  • Yayınlanan belgelere göre CIA'nın İngiliz istihbarat servisi MI5'le birlikte geliştirdiği bir araç Samsung marka akıllı TV'leri kapalı olmadığı halde kapalı gösteriyor ancak TV bir dinleme aracına dönüşmüş oluyor. TV'nin kaydettiği ortam sesleri daha sonra otomatik olarak internet üzerinden CIA'ya gönderiliyor.
  • Mobil telefonlar ve bilgisayar işletim sistemlerine de sızan CIA, kullanıcıların yerlerinden konuşmalarına kadar pek çok veriye gizlice ulaşabiliyor.
  • CIA'nın 2014'ten bu yana motorlu araçlara uzaktan erişim ve kontrolünü ele geçirme teknikleri üzerinde de çalıştığı belirtilirken, bu yolla iz bırakmadan suikastler düzenleme imkanına ulaşabileceği kaydediliyor.
  • CIA'nın hacking operasyonlarında kullandığı araçların ve kötü niyetli yazılımların bir diğer hedefinin de antivirüs uygulamaları olduğu belirtiliyor. ABD istihbarat örgütünün bu yazılımları etkisiz hale getirmeye veya atlatmaya dönük teknikleri ve araçları da geliştirdiği ifade ediliyor.
  • CIA'nın, internet üzerinde yer almayan bilgisayar sistemlerine ise fiziksel olarak ajanları aracılığıyla sızdığı ve bu ajanların taşınabilir disklerdeki yazılımlarla sistemleri ele geçirdiği dile getiriliyor. CIA'nın bu yolla yabancı devletlere ve şirketlere ait veri merkezlerine de sızdığı kaydediliyor.

  CIA'dan yorum yok

  CIA sözcüsü Jonathan Liu ise söz konusu belgelerin doğruluğu ve içeriği hakkında yorum yapmayacaklarını söyledi.

  Çeşitli kuruluşlara güvenlik hizmeti sunan Rendition Infosec'in kurucusu Jake Williams söz konusu belgeleri incelediğini ve belgelerin doğru olabileceğini ifade etmişti.

  Uzun süredir üst düzey devlet sırlarını yayımlayan Wikileaks'in son hamlesi, "CIA'nın siber casusluk yöntemlerini ne şekilde kullandığına dair aydınlatıcı bir bakış açısı sunacağı" değerlendirmelerine neden oldu.


  Kaynak: Wikileaks
 2. Omer Faruk

  Omer Faruk Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Hersey mumkun beklenirde kafirlerden cunku herseyleri dunyalik.
  Pskolojik baski yada algi haberide olabilir.

  En iyisi telefonu yada teknolojiyi gerektigi gibi kullanmak.
 3. Muwahhide Tevhid

  Muwahhide Tevhid Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Biz müslümanlar biraz uyanık olsak. Allah Rasulu sallallahu aleyhi we sellem uyarmış "Bir Müslüman aynı delikten iki kere sokulmaz." diye..

  Daha önce bu gibi durumlar yüzünden onca sıkıntılar yaşayan insanlara şahit olduk, ama işte nafile, hala temkinli, dikkatli olmayı öğrenemedik malesef..
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş