1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.
 2. Duyuruyu Kapat
 3. Duyuruyu Kapat

Çözüldü Cinler Geçmişteki Olayları Nasıl Bilebiliyorlar?

Konu, 'Melek - Şeytan - Cin / Sihir - Büyü ve Tılsımlar' kısmında S.Demirkıran tarafından paylaşıldı.

 1. S.Demirkıran

  S.Demirkıran لاَ تَحْزَنْ إِنَّ اللّهَ مَعَنَا Kullanıcı

    
  Bu bilgileri nasıl öğrenebiliyorlar?
 2. Abdulmuizz Fida

  Abdulmuizz Fida فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ Yetkili Kişi Site Admin

  "Şubesiz biz, dünya göğünü, bir zinet olan yıldızlarla süsledik.
  Biz o göğü, her isyankâr şeytandan koruduk.
  Böylece onlar, o yüce topluluğu dinleyemezler. Kovulmak için her taraftan kendilerine ateş atılır. Kıyâmet gününde de onlar için devamlı bir azab vardır.

  Ancak o yüce topluluktan bir söz kapanların da peşine, her şeyi delib geçen bir alev takılır." (Saffat 6 - 10)

  "Gökleri, Allahın rahmetinden kovulan bütün Şeytanlardan koruduk. Ancak semadan kulak hırsızlığı yapanı apaçık bir ateş kovalar." (Hicr 17 - 18)

  Ey insanlar, gökyüzünün size yakın olan tarafını onun süsü olan yıldızlarla süsledik ve dünyaya yakın olan göğü her isyankâr ve murdar olan şeytandan koruduk. Artık şeytanlar, yüce varlıklardan meleklerden hiç birşey işitemez oldular. Onlar, meleklerden bir şey işitmeye teşebbüs ettikleri zaman göğün her tarafından onlara uzaklaştırıcı ateş atılır. Meleklerin konuşmasından bazı kısımları çalmak isteyen bu şeytanlar için, devamlı ve ızdırab verici bir azab vardır. Bu şeytanlardan, meleklerin konuştukları şeylerden kulak hırsızlığı yapmaya çalışanları ise, dokunduğu yeri delib geçen bir ateş kovalamaktadır.
  Âyet-i kerimelerde, gökte bulunan meleklerin konuşmalarından birşey çalmak isteyen şeytanların, yıldızlardan çıkan ateşlerle kovuldukları, böylece yüce varlıklar olan meleklerin konuşmalarını dinleme imkânı bulamadıkları zikredilmektedir.

  Peygamber efendimiz (s.a.v.) buyuruyor ki:
  "Allah teala gökte bir emrin yerine getirilmesine hükmettiği zaman Melekler, Allah'ın emirlerine boyun eğdiklerini göstererek kanatlarını çırparlar. Allah, düz kayalar üzerinde hareket eden zincirlerin çıkardığı ses "gibi heybetli bir ses çıkaran emri Meleklere uygulatır.
  Meleklerin kalbinden (Bu ilahi emrin dehşetiyle meydana gelen) korku gidince melekler, (mertebeleri daha yüce olan diğer meleklere) derler ki: "Rabbiniz ne emretti?"
  Onlar da cevaben derler ki: "Hakkı emretti. O, yücedir, büyüktür."
  Bu sırada kulak hırsızı Şeytanlar, yerden göğe kadar birbirlerinin üstünde zincirleme dizilmiş ve kulak hırsızlığına hazırlanmış bulunurlar. Şeytanlar bu vaziyette iken bazı kere, Meleklerin konuşmasını işiten en üstteki Şeytana bir ateş parçası yetişib, altındaki Şeytana o haberi ulaştıramadan o Şeytanı yakar. Bazı kere de ateş o Şeytanı yakalamadan, haberi bir sonraki Şeytana ulaştırır, o da altındakine ulaştırır... böylece haber yeryüzüne ulaşır, sihirbazların ve kâhinlerin ağzına düşer. Onlar da bu haberin yanına yüz yalan katarak insanlara söylerler. Nihayet o ilahi emir yeryüzünde maydana gelir ve böylece de b sihirbaz veya kâhinin söylediği doğru çıkmış olur.
  Onlardan bu haberi işiten taraftarları da derler ki: "Nasıl, bunlar vaktiyle şöyle şöyle olacak diye bize haber vermemişler miydi? Gördünüz ya, sihirbazın, gökten işitildiğini söylediği sözün gerçek olduğu ortaya çıktı."
  (Buhari, K. Tefsir el-Kur'an, Sure: 15 bab: 1 Sure: 34, bab; 1, K. et-Tevhid bab: 32 Tirmizi, K. Tefsir el-Kur'an, Sure 34, bab: 2, Hadis No: 3223)

  Abdullah b.Abbas diyor ki:
  "Birgün Rasulullah, sahabileriyle beraber otururken bir yıldız aktı ve ışığı göründü.
  Rasulullah: "Cahiliye döneminde bunu gördüğünüz zaman ne diyordunuz?" diye sordu.
  Sahabiler dediler ki: "Biz, "Büyük bir şahsiyet öldü veya büyük bir şahsiyet doğdu." derdik."
  Bunun üzerine Rasulullah şöyle buyurdu: "Yıldız, kimsenin ölümü veya doğumu üzerine akıtılmaz. Fakat güçlü ve yüce olan Rabb'imiz bir şeyin olmasına hükmettiği zaman, arşı sırtında taşıyan melekler onu teşbih ederler. Sonra onların altında bulunan gök sakinleri teşbih ederler. Sonra, onlardan daha aşağıda bulunan varlıklar teşbih ederler. Teşbih etme nihayet bu semada (Dünya semasında bulunanlara) kadar ulaşır. Sonra altıncı semada bulunanlar Yedinci semada bulunanlara "Rabb'imiz ne dedi?" diye sorarlar.
  Yedinci semada bulunanlar onlara Rabb'lerinin ne dediğini haber verirler. Ondan sonra her semadakiler bir üstte bulunandan haber alır. Böylece o haber dünya semasındakilere kadar ulaşmış olur. Şeytanlar da kulak hırsızlığı yaparak bu haberlerden bir kısmını kaparlar. Onu dostlarına ulaştırırlar. O getirdikleri haber aslında doğrudur. Fakat onlar o haberi değiştirir ve ona başka şeyler katarlar."
  (Tirmizi, K. Tefsir el-Kur'an, Sure 34 bab: 3, Hadis No: 3224)

  Bu hususta diğer âyetlerde de şöyle buyurulmaktadır:
  "Biz, dünya semasını, lamba gibi parlayan yıldızlarla donattık. Onlarla Şeytanların taşlanmasını sağladık. Ahiratte de biz, Şeytanlara, alev alev yanan bir azab "Biz dünyadaki göğü, bir zinet olan yıldızlarla süsledik." "Biz, o göğü her isyankâr Şeytandan koruduk." (Mulk 5)
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş