1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.
  2. Duyuruyu Kapat

Soru Cübbeli Ahmet'in Anlattığı Bu Sözlerin Kaynağı Nedir?

Konu, 'Üyeler Arası Soru - Cevab' kısmında Coolumsu tarafından paylaşıldı.

1. Coolumsu

Coolumsu Islam-TR Üyesi Kullanıcı

Bugün dinlerken denk geldim de bu anlattıklarının bir kaynağı var mı?

2. Kozsoy

Kozsoy Islam-TR Üyesi Kullanıcı

"Sahih Buhari
    Fasil : KİTÂBÜ`L-GUSL
    Konu : Hayâ;Hz.Mûsâ;Mûsâ (A.S.)
    Ravi : Ebû Hüreyre
    Baslik : HAZRET-İ MÛSÂ`NIN YIKANIRKEN ELBÎSESİNİ KAÇIRAN TAŞI GERİ ÇAĞIRMA MU`CİZESİ
    Hadis : Şöyle demiştir: Nebiyy-i Ekrem salla`llâhu aleyhi ve sellem Buyurdu ki: Benî İsrâîl çıplak ve biribirine baka baka yıkanırlardı. Mûsâ (aleyhi`s-salâtü ve`s-selâm) ise (kemâl-i hayâsından) yalnızca yıkanırdı. Benî İsrâîl: "Vallâhi Mûsâ`yı bizimle berâber yıkanmaktan men` eden şey (mutlakâ) debbe, yâni kasığı çıkık olmasıdır." der (ve bu guftugû ile zât-ı celîl-i Risâlet-Penâhına ezâ eder)lerdi. (Mûsâ salla`llâhu aleyhi ve sellem) bir def`a yıkanmağa gitti. Elbisesini de bir taşın üstüne koydu. Taş, elbisesini alıp kaçtı. Mûsâ (aleyhi`s-selâm): "Aman taş, rubamı! Aman taş, rubamı!" diyerek (ve alabildiğine koşarak) arkasına düştü. Benî İsrâîl onu (bu halde) görüp de: "Vallâhi Mûsâ`da bir kusur yokmuş." deyinceye kadar (ardınca gitti). (Ondan sonra Musâ aleyhi`s-salâtü ve`s-selâm) elbisesini alıp taşı döğmeye başladı.- Ebû Hüreyre (radiya`llâhu anh) der ki: Vallâhi o taşta dayaktan hâlâ altı, yâhud yedi bere izi kalmıştır.
    HadisNo : 196"

sahihlik derecesini bilmiyorum kaynak baktım bu .​
  3. Coolumsu

Önemli olan sahih mi değil mi?
  4. Coolumsu

Buharinin kitabı hadis kitapları arsında en güvenilirlerden biri olarak biliyorum.
  5. Coolumsu

Ama bir yandan da ne aklın ne de kalbim bu hadisi kabul edemiyor. Yani bunu bilmek bizim imanımıza, merhametimize, iyiliğimize be katkı sağlayacak?

İsraliyat haberi olamaz mı? Ya da iftira edilmiş olamaz mı?

Hadisler dinde delildir sonuçta ama neye göre sahih olup olmadığı belirlebecek sadece senede göre mi?
  6. gariban82

gariban82 Islam-TR Üyesi Kullanıcı

Allah islah etsin
  7. ::IM4M`UL-HAREMEYN::

::IM4M`UL-HAREMEYN:: Tawhid Kullanıcı

Buhari'de geçiyorsa doğrudur. Buhari, eleştirilemez değildir ancak ümmet onun sahihliği/doğruluğu üzerine icma etmiştir. Allah-u a'lem.
  8. Yusuf D.

Yusuf D. Islam-TR Üyesi Kullanıcı

Mahmut usta osmanoğlunun irşadul muridin adlı bi kitabı var .İçinde uyduruk rivayetler dolu genelde oradan okuyor kaynaksız bir şekilde.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş