1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.
 2. Duyuruyu Kapat

Haber Dikkatli Olun, Televizyonunuz Sizi Dinleyebilir!!!

Konu, 'Deşifre Haber' kısmında furkan tarafından paylaşıldı.

 1. furkan

  furkan Islam-TR Üyesi Kullanıcı

    
  Güney Koreli teknoloji devi Samsung, müşterilerini akıllı televizyonların sesli kumanda özelliği açıkken kişisel meseleleri konuşmamaları konusunda uyardı. Şirketten yapılan uyarıda söz konusu kurulumun televizyon sahiplerini dinlediği belirtlidi.

  Konuşmaları kaydeden televizyonun söz konusu konuşmaları Samsung ya da üçüncü taraflarla paylaşabildiği de ifade ediliyor.

  Gizlilik hakkını savunan aktivistler, bu teknolojinin kendilerine George Orwell'in herkesin takip altında tutulduğu otoriter bir gelecekğin kurgulandığı 1984 adlı romanını hatırlattığını söylüyor ve şiddetle karşı çıkıyorlar.

  'Kişisel konuşmalar üçüncü kişiye aktarılıyor'
  Şirketin yaptığı uyarı, Daily Beast internet sitesinde yayımlanan bir yazıyla ortaya çıktı.

  Yazıda, Samsıng'un akıllı televizyonları için öngördüğü gizlilik ilkelerine yer verildi. Buna göre şirket "Akıllı televizyon odadakileri sesli kumanda özelliği sayesinde dinliyor" diyor.

  Şirketin yazılı uyarısında şu ifadeler yer alıyor:

  "Eğer kişisel ya da benzer hassas bilgiler hakkında konuşuyorsanız, bu konuşmalar da televizyon tarafından veri olarak kaydedilecek ve üçüncü kişilere aktarılacaktır."

  Fikri mülkiyet hakkı konusunda uzman avukat Corynne McSherry, Daily Beast'e yaptığı açıklamada, muhtemelen üçüncü bir şirketin Samsung'a sesli emirlerin yazıya dönüştürülmesi konusunda hizmet verdiğini söyledi.

  Dijital haklar konusunda kampanyalar düzenleyen Elektronik Sınırlar Vakfı'nda çalışan McSherry, sözlerine şöyle devam etti:

  "Eğer ben müşterileri olsaydım, söz konusu üçüncü kişinin kim olduğunu öğrenmek isterdim. Ayrıca sözlerimin güvenli bir şekilde aktarıldığından emin olmak isterdim."

  '1984'ü andırıyor' iddiası
  Yazının yayımlanmasından kısa bir süre sonra Elektronik Sınırlar Vakfı'ndan bir aktivisti Twitter'daki paylaşımlarında söz konusu uygulamanın George Orwell'in 1984 adlı romanındaki tele ekranlara benzediğini söyledi. Aktivist, tıpkı tele ekranlar gibi bu televizyonların da insanların evde ne konuştuklarını dinlediğini ifade etti.

  Bu açıklamanın sosyal medyada sıklıkla paylaşılması üzerine Samsung, sesli kumanda özelliğinin nasıl çalıştığına dair bir açıklama yayımladı.

  Şirket, söz konusu gizlilik ilkeleriyle müşterilerini bilgilendirme ve onlara bu doğrultuda televizyonun özelliklerini kullanabilme imkanı sunduğunu öne sürdü.

  Açıklamada şirketin müşterilerinin özel hayat ve gizliliğini "çok ciddiye aldığı" da kaydedildi ve şu ifadelere yer verildi:

  "Eğer müşteri sesli tanıma özelliğinin gizlilik uyarılarını kabul eder ve bu özelliği kullanmaya başlarsa, sesli kumanda sırasında kaydedilen veriler, sesli emrin tanınması için üçüncü kişiye aktarılacaktır. Bu sırada sesler servis sağlayıcıya aktarılacak, servis sağlayıcı emrin içeriğini araştıracak ve bunu televizyona yansıtacaktır."

  Şirket, bu verilerin depolanmadığını veya başka bir kişiye satılmadığını da belirtti.

  Ayrıca kullanıcıların sesli sistemin açık ya da kapalı olduğunu her zaman ekrandan kontrol edebileceği, açık olduğu zaman ekranda bir mikrofon belirdiği de ifade edildi.

  Ancak üçüncü kişilerin kim olduğuyle ilgili herhangi bir detay verilmedi.

  Daha önce de LG marka internete bağlanan akıllı televizyonların, izleyicilerin tutum ve alışkanlıklarına dair ilgili veri topladığı, bir İngiliz bilişim teknolojisi uzmanı tarafından ortaya konmuştu.

  2013 yılında ortaya çıkan olayın ardından LG, verilerini paylaşmak istemeyen müşterileri için yazılım güncellemesi geliştirmişti.
 2. Hattab Amedi

  Hattab Amedi Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  [​IMG]
  Yeni Nesil Televizyonlar Sizi Dinliyor Olabilir!
  DÜNYA - 09.02.2015 21:15
  Dünyaca ünlü bir elektronik şirketi, ürettiği akıllı televizyonların ortamdaki sesleri kaydettiğini ve bir merkeze gönderdiğini açıkladı
  Ünlü bir elektronik firmasının akıllı televizyonlarında kullandığı ve kullanıcıyı devamlı olarak dinleyerek komutlarını yerine getirmeye yarayan sistemi tartışma konusu haline geldi.

  Şirketin güvenlik politikalarında yer bir madde, kullanıcılar arasında tedirginliğe neden oldu. Buna göre akıllı televizyonlar tüm konuşmaları depoluyor ve bir sunucuya gönderiyor. Dolayısıyla kullanıcıların kişisel ve gizli bilgileri televizyonun yakınında konuşmaları halinde bu bilgilerin de saklanacağı ve sunuculara aktarılacağı konusunda uyarıda bulunuluyor.

  Kullanıcılar ünlü markanın kullanıcı verilerini toplayarak sattığını ve bundan gelir elde ettiğini iddia etse de firma bu iddiaları kesin bir dille yalanlıyor. Bilgilerin hiçbir şekilde üçüncü parti şirketlere satılmadığını dile getiren şirket, kullanıcı herhangi bir komut verdiğinde yalnızca bir süreliğine bu isteğin üçüncü parti firmalarla paylaşıldığını ve daha sonra da yanıtın tekrardan televizyona aktarıldığını belirtiliyor. Sesin televizyon tarafından dinlendiği durumlarda mikrofon simgesinin belirdiğini ve gizli bir şekilde dinleme yapılmadığını söyleyen firma, kullanıcıların isterse bu özelliği kapatabileceğinin veya Wi-Fi bağlantısını devre dışı bırakabileceğinin altını çiziyor.

  Ama yine de uzmanlar bu teknolojiye sahip televizyonların bulunduğu ortamda önemli ve kişisel bilgilerin konuşulmaması yönünde uyarıda bulunuyor.


  Yönetim:

  Konular birleştirildi
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 9 Mart 2015
 3. Away

  Away Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Dün bu konu açılmıştı.
 4. Ebu Ubeyde bin Cerrah

  Ebu Ubeyde bin Cerrah Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Biz de kaç senedir onu dinliyoruz. Böylece ödeşmiş olduk. :D
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş