Dokko Umarov şehid mi edildi?
Çeçenistan'ın Rus destekli başkanı Ramazan Kadirov, Çeçen lider Doku Umarov'un öldürüldüğünü, henüz cesedine ulaşamadıklarını söyledi. Rus güvenlik güçleri ise Umarov'un öldürüldüğü ile ilgili ellerinde yeterli bilgi olmadığını açıkladı.

dokko-umarov-sehid-mi-edildi-.jpg

Kafkas Emiri ve Rusya'nın Kuzey Kafkasya bölgesindeki direnişçilerin lideri olan Umarov'un öldürüldüğünü açıklayan Kadirov, "Yüzde 99 olarak eminiz ki Umarov operasyon sırasında öldürüldü. Elimizde onun öldürüldüğüne dair önemli kanıtlar var. Cesedini bulamadık. Onu arıyoruz…" dedi.

Kabarday Balkar ve Dağıstan örgüt liderlerinin ses kayıtlarının bulunduğunu ifade eden Kadirov, Umarov'un ölümü nedeni ile yeni bir liderin belirlenmesinin görüşüldüğünü ifade etti.

Ses kayıtlarına göre, lider olarak Kabarday Balkar lideri, Dağıstan liderini önerirken, karşısındaki kişi ise Çeçenistan doğumlu soyadı Vadalov olan bir isim öneriyor.

Umarov'un Soçi olimpiyatları için tehdit olup olmadığının basın mensupları tarafından kendisine sorulduğunu hatırlatan Kadirov, "Öncelikle şunu söylemeliyim ki o öldü. Yeni isim belirlenmesi ile ilgili tartışmaların yer aldığı ses kaydı var. Onlar olimpiyatlar yerine başka konularla meşgul. Bu yüzde Olimpiyatlarla ilgili tüm spekülasyonların temeli yok." değerlendirmesinde bulundu.

Umarov'un öldürülmesinin tamamı ile terörün yok edildiği anlamına da gelmediğini kaydeden Kadirov, "Rusya Devlet Duma'sı öneli bir yasa çıkardı. Terörle mücadelede önemli bir güç kazanılıyor. Yerel yöneticiler bu konuda sorumluluk alıyor…" bilgisini verdi.

Interfax'a konuşan Rus güvenlik güçlerinden bir kaynak ise ellerinde Umarov'un öldürüldüğüne dair somut bir veri olmadığını ifade etti.