Makaleyi okumadan önce okuyacağınız 2 yararlı konu;
https://www.islam-tr.net/konu/pdf-e-pub-nedir-ne-ise-yarar.49734/
https://www.islam-tr.net/konu/e-ink-elektronik-murekkep-teknolojisi-nedir.49735/

E-kitap nedir ve ne işe yarar?

e-book-kindle.jpg


• Kitabın her türlü dijital ortamda ve bu gibi ekranı olan bütün elektronik cihazlarda okunabilir haline e-kitap diyoruz.


E-kitap, kitabın elektronik bir şeklidir. Kitabın her türlü dijital ortamda ve bu gibi ekranı olan (telefonlar, İpad’ler smart tv'ler..vs.) bütün elektronik cihazlarda okunabilir haline e-kitap diyoruz. Kısacası herhangi bir cihaz aracılığı ile kitabın ekrandan okunur şeklidir e-kitap.

E-kitap, baskı piyasasını da derinden etkileyecek hale gelmiştir. Şöyle ki;

Eskiden arkadan aydınlatmalı bilgisayar ekranlarını, tablet cihazlarını, İphone telefonları kullanıyorduk. Bu ekranlar arkadan aydınlatmalı olduğundan gözü yoruyordu. Şimdi yeni nesil ekranlar çıktı. Artık yeni çıkarılan arka aydınlatması olmayan, kesintisiz ve titreşimsiz ekranlar sayesinde (e-ink ekran) insan gözünü yormadan kitap okuma faaliyeti gerçekleşmeye başlamıştır. Gözümüz bir kitap sayfasına bakarken ne kadar yoruluyor ise gerçekleştirilen yenilikler sayesinde bu ekrana bakarken de o kadar yorulmaktadır. Gün ışığında rahat okunabilen, karanlıkta ise kitap ışığı olmadan okunamayan bu ekranlar gözleri hiç yormamaktadır. Bu ekranların üretimi e-kitaplara olan meyli de hızlandırmıştır.

İnsanlar artık evlerinde bir odalarını kitap için ayırmaya gerek duymak yerine milyonlarca kitabı barındırabilen dijital cihazları aracılığı ile bu eserlere erişebilmeyi başlamışlardır.

Hemen her sektörden araştırmacı, aradıkları kitaba ve kitaplarda aradıkları bilgiye, internetten veya dijital kütüphanelerden, zaman kaybetmeden, sadece bir düğmeye basmak suretiyle erişebilecek duruma gelmişlerdir. Bu durum ilim ve yayın camiasının bu teknolojiyi takibini de zaruri hale getirmiştir.

Bütün bu gelişmeler, e-kitap teknolojisinin gelişimi ile artık iş üretim formlarına e-kitap da ekleneceği ve basılı kitaplarla birlikte aynı kitabın e-pub formatının da üretileceği anlamına geliyor. Bu gerçekleşirken basılı bir kitap üretilmek üzere üretim müdürü, kalıpçı, matbaa makinesi, kesimci, katlamacı, ciltçi...vs. çeşitli aşamalardan geçerken, e-kitap ise masa başında kısa sürede bitirilip direkt satışa sunulacaktır. Bütün iş kollarında olduğu gibi ne yazık ki ileriki yıllarda matbaacılık sektöründe de bazı iş kolları son bulacağı gibi, matbaacılık da yayın camiasının en önemli bir parçası olmaktan çıkacaktır.

Kısacası matbaa yayıncılık, teknolojik gelişmeler neticesinde yerini gittikçe dijital yayıncılığa bırakmaktadır.


Ülkemizde E-kitap projesi

Ülkemizde bu konu haberdar olduğumuz çok başarılı bir proje var: Bu projenin sponsorluğunu yapan ve internet hizmetlerini sürdüren TTnet ve bu işin teknoloji ayağını yürüten Sürat Teknoloji firmaları birlikte Türkiye'deki yayın evlerinin İnternet yayıncılığı hizmetini üstlenmişlerdir. Yayıncılara verdikleri şifreler ile yayın evleri kendi e-pub yayınlarını ortak bir e-kitap sitesinde belli ücret karşılığında satmaya başlayacaklar. Bu da e-kitap sektörü için gerçekten önemli bir gelişme diyebiliriz.

Genel olarak;
Ipad, Android tabletler, Akıllı telefonlar, kitap okuyucu cihazlar ve bilgisayarlarda okunabilen her tür dosyaya E-kitap denilebilir. E-Kitapların en büyük avantajı ise yüzlerce kitabı yanınızda taşıyabilmemizdir. İster ilave bir cihaz taşımadan telefonunuz veya tablet'iniz içerisinde isterseniz'de taşıması çok kolay olan özel E-kitap okuyucu cihazlar ile 32 GB'lık bir hafıza ile 10.000 - 15.000 civarında kitabı yanınızda taşıyabilirsiniz.

E-kitabın artıları:

 • Kağıda basılı kitapların daha fazla yer işgal söz konusu iken e-kitapların on binlercesi bir tablete sığabilir.
 • Basılı kitabın okuyucuya ulaşması sırasında siparişten sonra posta ve kargo beklemesi yaşanır. E-kitap ise okuyucuya anında ulaşır.
 • E-kitabın matbaa, baskı, cilt vs. maliyeti yoktur. Yayıncıların az maliyetle çok kazanç elde etmesini sağlar.
 • Kitap üzerine istenildiği kadar ara not eklenebilir, istenilen bilgiye tek tıkla ulaşılabilir.
 • Şu örnek çok hoş; yolculuğa giderken bavula 10.000 kitap sığdırabileceksiniz ve bunlardan istediğinizi seçip okuyabileceksiniz diyebiliriz.
 • Evinizin bir odasını kütüphane diye ayırmak zorunda kalmayacaksınız.
 • E-kitaplarla işlenen dersler daha kalıcı olacak, çünkü içinde video, interaktif uygulamalar olacak. Daha eğlenceli de diyebiliriz.
 • Çocuklar okula hamal gibi sırtlarında kitap dolu çantalarla gitmeyecekler. Tabletleri onlara yetecek. İstedikleri her bilgi onun içinde mevcut olacak. (Yeni versiyon e-pub 3.0 ile ise interaktif uygulamalar, animasyonlar vs... dersleri daha iyi anlamalarına ve konuların akıllarında daha iyi yer etmesini sağlayacak.)
 • E-kitap aygıtları kitap okuma dosyalarının yanında yardımcı dosya ve programları, belgelerinizi de yanınızda taşıma olanağı sağlıyor.
 • Metro, Otobüs gibi ayakta seyahat edilen toplu taşıma araçlarında. kitabı tek ile tutarak kolay okuyabilmek pek mümkün olmamaktadır. E-kitap okuyucular ile bir elinizle tutunurken diğer elinizle e-kitap okuyucunuz veya tabletinizi tutarak rahat bir şekilde kitap okuyabirsiniz.
 • E-kitaplar ödünç isteyip iade etmeyen arkadaşlara E-kitapların ödünç verilemeyeceğini anlatarak kitaplarınızı ömür boyu saklama imkanı sağlamaktadır.
 • E-kitap ile astım ve alerji hastalıkları olan kişilerin kitapların yaydığı kağıt tozlarına maruz kalmaktan kurtulabilmektedirler.
E-Kitapların dezavantajları
Kitap kokusu :
Kitapların kokusunu veren herhangi bir teknoloji icat edilemediği için kitap kokusunu içine çeke çeke okuyanlar için bir eksiklik.

Korsan :
DRM koruması bulunmayan kitapların kopyalanma ve dağıtılma kolaylığı.

izlemenizde fayda var;

http://www.uzmantv.com/konu/ekitap


Okunması gereken tavsiye bir konu;

https://www.islam-tr.net/konu/e-kitap-okuyuculara-karsi-on-yargiliyiz.49736/