1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.
 2. Duyuruyu Kapat
 3. Duyuruyu Kapat

Ebu Hanife'yi Tekfir Edenlere Nasıl Cevab Verebiliriz?

Konu, 'Peygamberler, Sahabeler ve İslam Alimleri' kısmında Turab el kurdi tarafından paylaşıldı.

 1. Turab el kurdi

  Turab el kurdi Islam-TR Üyesi Kullanıcı

    
  Esselamu aleykum.
  Bir şahıs ebu hanife hakkında bir iddia ortaya attı. Kaynak istediğimde ise aşağıdaki kaynakları attı. Bu kaynaklarda yazanlar doğru mudur ? Doğru ise nasıl anlamalıyız ?

  İmam malik, sufyan es sevri ve evzai başta olmak üzere tüm mütekaddim uleması ebu hanife'yi tekfir etmekte ve lanetlemektedirler.

  Bunun sebebi ise ebu hanife'nin fıkıhta kıyası uygulaması ve hadisleri reddetmesi, akaid'de ise murcie ve cehmi görüşlere sahib olmasıdır.

  -bu imamların ebu hanife'yi tekfir ettiğinin kaynağı nedir ?

  Tarihul bağdadi, Abdukadir Geylani Gunyetut talibin ve Abdullah bin ahmedin Es Sunne Eserine bakabilirsin... Sanırım bu kitapların türkçesi yok.

  Ahmed b. Hanbel’in oğlu Abdullah “es-Sünne” adlı kitabında tam 49 sayfayı ve Ebu Hanife ile çağdaş alimlerden onun hakkında 183 sözü senedleri ile aktarmıştır

  (bk: Abdullah b. Ahmed, “es-Sünne”, 1/180-229).

  Ebu hanife'nin torunu ismail bin hammad bin ebu hanife, me'mun darında dedi ki:

  "Kur'an mahluktur. Bu benim babamın ve dedemin dinidir."
  (Abdullah bin ahmed bin hanbel, es-sunne)

  Ebu Davud Süleyman es-Sicistani şöyle diyor: İmam Malik, Şafii ve İbn Hanbel Ebu Hanife’nin dalalet içinde olduğunda ittifak etmişlerdir.(Hatib el-Bağdadi Tarihu Bağdad 13/383-384)

  Kadı Şerik: Ebu Hanife Allah’ın kitabından iki ayeti inkar etti: Ebu Hanife imanın artıp eksilmeyeceğini iddia etti. Ve o namazın Allah’ın dininden bir parça olmadığını savundu. (Hatib el-Bağdadi Tarihu Bağdad.13/372)

  Sufyan es-Sevri Ebu Hanife’nin ölüm haberini alınca şunları söyledi: Toplumun büyük bir kesimine musallat olan bir beladan bizi kurtaran Allah’a hamd olsun Ümmetin fitne kaynağı yok oldu. (Hatib el-Bağdadi Tarihu Bağdad.13/4239)

  Evza’i: Ebu Hanife İslam’ın can damarlarına musallat oldu ve onları birer birer parçaladı. Evzai Ebu Hanife’nin ölüm haberini alınca şöyle dedi: Elhamdülillah Yok olup gitti Yaşamaya devam etseydi İslam’ın can damarlarını parçalamaya devam edecekti. (Hatib el-Bağdadi Tarihu Bağdad.13/398)

  Şeyh abdulkadir geylani el-gunye adlı kitabında ebu hanife'nin ve hanefi mezhebinin 'kurtuluşa ermeyen fıkralar' arasında olduğunu zikretmiştir.
  (El-gunye, s. 90)
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 26 Ağustos 2017
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş