1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

EBU ZERKA-MURAT GEZENLER MÜNAZARA(YENİ)

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında drakula21 tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Ebu Yusuf

  Ebu Yusuf Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Videonun en başını dinledim de sanırım gezenleri seven bir cok kimse bundan sonra tekfir edecekler.... Ara sıra böyle iman tazelemek şart :)) Sözümü anlayanlar anlamıştır:)
  Bu arada Ebu Hanzala'da tahliye edildi "ilimden nasipsiz ilyascık" Eski hocasını açıktan tekfir etmek zorunda kalacak. Mahkeme meselesindeki Hanzalanın görüşlerininden dolayı.. Tabi Gene bir iman tazeleme olacak.... :)
 2. İZZETLİ

  İZZETLİ Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  devamını sabırsızlıkla bekliyorum

  benim anladığım diyorki ebuzerka hoca bu konu( cehalet özürdür ) selefin gözünden kaçmış ben düzeltiyorum tıpki ibniteymiye gibi
 3. Takva Yolu

  Takva Yolu Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Münazarayla alakalı olarak, konuştukları konunun münazaraya davet ettikleri şeylerle ilgili değil.

  1 saat 2. dakikada Murat Gezenler diyor ki : "Senden başka usul kitaplarında ki cehalet özrü babına muhalefet eden var mı?"
  Ebu Zerka açıkça diyor ki : "Ben hepsini reddediyorum. Selefide dahil, müteahhirinde dahil"
 4. istizkar_42

  istizkar_42 Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Selamun aleykum ve rahmetullah

  1- Oldukça kaliteli ve üst perdeden bir sohbet olmuş. Her iki kardeşimizden de Allah razı olsun.

  2- Ebu Zerkanın tüm fıkıh usulünü reddetmesi, cehalet özünün selefin gözünden kaçmış bunun yeni bir düzenlemeye ihtiyacı var demesi oldukça cesaretli bir iddia. Üzerinde durulması gerekir diye düşünüyorum. Özellikle takva yolu kardeşimizinde belirttiği gibi 1 saat 2. dakikasında ebu Zerkanın "Ben onların hepsini reddediyorum" demesi çok cesaretli.

  3- Murat gezenlerin sadece mütekellimin usulünü gündeme getirmesi bir eksilklik bence. Fukaha mesleği ile yazılmış usul kitaplarını gündeme getirse idi daha isabetli olurdu sanırım.

  4- Sohbetlerin devamının geleceği söylenmiş. Bu oldukça isabetli bir karar. Böyle bir sohbet ile karşılıklı münazara olursa hepimiz faydalanırız.

  5- bir de site yönetiminden kücük ricam olcak. Konuyu sulandıranlara lütfen izin vermeyin ki, fayda daha geniş olsun. Örneğin ebu Yusuf'un daha 2. mesajında konuyu formda rayından çıkarması hiç de ihlaslı bir duruş gibi gelmedi bana.

  6- Son olarak her iki hocaya da şunu sormak isterim. celaleddinin mezarını ziyaret etmek dinde caizmidir? :) Selametle..

 5. turnazurna

  turnazurna Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Es selâmu aleykum

  Kardeşim Allah için, birisine birşey isnad ederken dikkatli olalım. Ebu Zerka senin yazdığın gibi demiyor.


  Yani müteahhirlerin selefii olanlarını ve olmayanlarını kastediyor... Senin yazdığından selef ve müteahhirleri reddettiği anlaşılıyor, aksine o selefe dönmeye vurgu yapıyor son yazdığım ifadesinden de anlaşılabileceği gibi... Allâh en doğrusunu bilendir.

  Ayrıca böyle konunun akışından koparılmış cımbızlamalar çok yanlış anlaşılmalara yol açar, dikkat etmemiz gerek kardeşim. Sanki adam onları komple reddediyormuş gibi anlaşılabilir, oysa konunun gidişatından hangi mevzuyu kabul etmediği anlaşılabilir. Kendimize yapılmasından razı olmayacağımız işleri başkasına yapmayalım. Allah a emanet ol.
 6. cundullah98

  cundullah98 Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  • Abdulhakim Mervanı tanıyan biri olarak ve onun haberi dahilinde söylüyorum: Allaha yemin olsun ki Abdulhakim Mervan biran önce Ebu Zerkayla münazara istiyor. Ancak bazı bilmediğiniz nedenlerden dolayı münazara talebine belli bazı şeyler şekillendikten sonra icabet edilecektir. Bu noktada müslümanlık hukuku gereği hüsnü zan yapılmalıdır. Bu yazıyı Ebu Zerkaya bildiren biri olursa çok seviniriz. Vesselam. 7. yusuf

  yusuf Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  selamun aleykum akhiler bunun SES kaydi yokmu? ses kaydi olan link verir ise sevinirim .. sinirli internet kullaniyorum .. anlayisiniza ...


  RABBIM UMMETI MUHAMMEDI HAYIRLA ISLAH ETSIN ... ONCE KENDIM ICIN SONRA FORMDAKI KARDESLER VE M YASIR HOCAM ICIN VE EBU ZERKA VE TAKIPCILERI ICIN ALLAH SWT DAN HIDAYET DILIYORUM, RABBIM TEVHID UZERE BIR EYLESIN ... AMIN ..
 8. yusuf

  yusuf Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  • DERT yok akhi Allah her seyi bilendir ebu zerka duymasada olur .. ebu zerka gun verdi diye onun dedigimi olcak .. o daha buyuyememis, gecmisinde ne var bilmiyorum ama adam insanliktan nasibini alamamis .. sitesinde SON 11 gun diyor :( inanki acidim kendisine, adamda islam ahlaki yok .. sanki milletin kendisine borcu var son 11, adam dua ediyor allahualem bu 11 gun cabuk gecsin de ezik ya, boburlenmesi icin bahanesi olsun ... bu 11 gun aslinda onun korkakligi ADAMSA her zaman hazirim desin ..

   BUNLAR BENIM ZANIM DEGIL .. o insan olsaydi derdiki dava islam davasi ne zaman vaktiniz olursa buyurun gelin .. hata bulusma icin yardimci olurdu .. gozuken oki derdi din degil derdi din isede dinden nasiblenmedigi icin din nasil derd edilir onu bilmiyor ...

   ne diyelim rabbim cumlemizi islah etsin .. amin

 9. Lalekai

  Lalekai Üyeliği İptal Edildi Banned

  Tek bildiğin şey terbiyesizlik değil mi?Sana samimi bir tavisyede bulunayım ister bir tavisye olarak alırsın,ister hakaret olarak git biraz kitap oku! hatta senin şeyhlerin hocalarında biraz kitap okusunlar,insanlara çamur atarak değil hüccet ile galip gelsinler anladın mı güzel arkadaşım iyi geceler sana...:)
 10. Ebu Yusuf

  Ebu Yusuf Islam-TR Üyesi Kullanıcı


  Sevgili Kardeşim Ortada bir terbiyesizlik varsa bunu ortaya koyman gerekir. Kaldıki benim hocalarım kim onu dahi bilmiyorsun. Bilmediğin birşey hakkında nasıl bir söz söyleyebiliyorsun. Burasıda gerçekten tuhaf olan bir durum. Ama nasihatina müslüman olarak kulak verenlerden olacığımdan şüphen olmasın. Belki Rabbimiz olan Allah azze ve celle bilmediğimiz bir çok şeyi bize bu vesile ile gösterir. Lakin bende sana bir tavsiyede bulunayım. Bilmediğin şeyler hususunda duygu yoğunluğuna kapılıp cevab yazmaktan çekin bu cünki pişmanlık getirir. Delillerle bir şey yazman daha makul ve isabetli olur hata etsen dahi. İlmi bir anlam ve erdemlilik kazandırır. Sevgili Kardeşim.... Allah bize Merhamet etsin amin.
 11. Lalekai

  Lalekai Üyeliği İptal Edildi Banned

  Terbiyesizlik olarak ebu hanzala,ebu ubeyde hakkında yazdıklarındır.O iki kişiyi ilim sahibi ehliyet sahibi görmeyebilirsin fakat bunu daha güzel bir uslub ile yapar isen hem onu sevenler,takip edenler tahrik olmamış olur hemde ortada yakışıksız çirkin bir durum olmaz.Ben senin yazıları hatırlıyorum genelde hep hakaret vari olduğunu türkiyede tezkiye ettiğin şeyh,hocalarıda hatırlıyorum.Bana görede onlar meseleleri anlamamış basiret sahibi olmayan ilimsiz kişiler fakat bende onları hakaret ile itham etmiyorum.Sen bana büyük ihitmalle cevap vereceksin ama ben daha yazmıyacağım,çünkü ikili boş bir yazışmaya dönecek hemde başlık amacından sapıp farum kirliliği olacak.Hayırlı geceler.
 12. HAMAS

  HAMAS İyi Bilinen Üye Site Emektarı Kullanıcı

  ebu ubeyde dağa adam kaldırma tehditlerinden,ebu hanzalada gece yarısı çoluk çocuğunun gözünün önünde adam kaçırmaktan vakit bulursa ilim ehli olabilirler.Yoksa ancak bir talebe olabilirler.
 13. Abdulmuizz Fida

  Abdulmuizz Fida فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ Yetkili Kişi Site Admin

  Son zamanlardaki munazara konularına girmek istemiyordum ama, yazmak zorunda bıraktınız.
  Üyelerin birbirlerine ve munazara sahiblerine bu tür iğneleyici tarzda hakaretvari ithamlarda bulunması devam etmesi halinde; üye(ler)nin ceza alması haricinde tüm mesajlar silinip, sadece munazara videosu bırakılarak konu(lar) kitlenecektir!
 14. yusuf

  yusuf Islam-TR Üyesi Kullanıcı


  kardes bunlar olmus seylermi yoksa yakistirmami yaptin .. yani ebu ubeyde gercekten adami daga kaldirmak icin tehdit etmismi? etmis ise neden? ebu hanzalada cocuk cocugun onunde adam kacirmismi? kacirmissa neden ? ALLAH swt icin bunu bana acikla ... istersen ozelime yaz
 15. İZZETLİ

  İZZETLİ Islam-TR Üyesi Kullanıcı


  gerçekten ilginç birisin talebe olsun varsın zeten o kendini herzaman öyle tanımlıyor zaten ikiside aynı şey yazdıkların saçma . yanlız benim sende anlamadığım senin yaran nereden hanzala hoca yaptığı derslerle çektiği sıkıntılarla kısacası ortaya koyduklarıyla seni veya şeyhini mi gölgede bıraktıda onu sürekli karalamaya çalışıyorsun sana tavsiyem hocanın fikri zikri dersleri kitapları ortada daha ne bekliyorsun yanlışlarını sapkınlıklarını ortaya dök ki bizler sana gümüyelim aksi taktirde sus ki sansınlar
 16. istizkar_42

  istizkar_42 Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Selamun Aleykum kardeşlerim

  Oldukça güzel bir sohbet ve onun üzerine yorum.... Yazık ne hale getirdiniz. Allah bizleri ıslah etsin
 17. Ebu Yusuf

  Ebu Yusuf Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Cevab yazmamak konusunda düşündüm lakin bir meseleye açıklık getirmem gerektiği kanaatine vardım. Bundan dolayıda cevab yazma hakkımı kullanmak ve meseleyi açıklığa kavuşturmak istiyorum. Şahsım adına ilim talebesi değilim lakin Rabbimin bana vermiş olduğu aklı kullanabilen bir kimseyim hamd olsun. Doğruyu ve Eğriyi ayırmamız için ise elimizde Kur'an, Sünnet ve Selefimizin Sahih yolu Bulunmaktadır. Her müslüman bu şekilde hak ile batılı ayırt edebilecek kapasitededir. Açık meselelerde.

  Ebu Hanzala hakkında kötü bir şey söylemedim Çünki kendisinden ahlak dışı bir hareket (ilmi olarak) görmedim. Bir çok ses kaydını dinledim. Her insan gibi oda hata yapabilir. Hatası kendisini bağlar. Lakin kendisinde hissetmiş olduğum yoğun basan hissim kendisinin ilim ve davet noktasında samimi olması ve bu uğurda calısmasıdır. Kendisi Boyundan büyük işlere kalkıştığınada ben şahid olmadım ondan dolayı bir şey diyemeyeceğim. Allah azze ve celle herkesin kalbini bilmektedir.

  Bu Ebu Hanzala hakkında ki düşüncelerim. Kendisini tezkiye etmiyorum görüşlerinin hepsi doğrudurda demiyorum.

  İkinci mesele ye geceyim. Ebu Ubeyde meselesine. Onunda bir kaç dersini dinledim. Sitesine göz attım. Kendisinin Soru cevab bölümü var ve oradan sorulara cevab veriyor. Azerbeycandan birisi kendisine şöyle bir soru sormuş Ben soruyu ve cevabı vicdan sahiplerinin takdirine bırakıyorum;

  Soru: Assalamu aleykum. Hocam size bazı sorularım olacak eğer mümkünse cevablandırasız. Amma önce bilmek isterdim sizin alanınız nedir ve hangi ilimlerde icazetiniz var ve hangi şeyhlerin yanında ders almışınız cevab bekliyorum.

  Cevap:“De ki: "Allah hakka hidayet eder. Allah’ın hakka hidayet ettiği tabi olunmaya daha müstehak değil midir?” (Yunus 35)Biz bildigimizi söyleriz. Sizler de ister ona iman edersiniz, ister reddedersiniz.“…Helak olan delil üzere helak olsun, kurtulan delil üzere kurtulsun…”(Enfal 42)“ De kı hak rabbinizdendir. Isteyen ıman etsın, ısteyen kufretsın…”(Kehf 29)

  Hocam size bazı sorularım olacak eğer mümkünse cevablandırasız. Amma önce bilmek isterdim...


  Ebu Ubeyde Mısırda kaldığı süre 1 seneden daha az olan bir süredir bu sürede öğrendiği arapça malum ortadadır. Kendisi Musa hocadan ders aldığını söylemektedir ki ben ikisini yan yana kaç defa gördüm Ebu Ubeydemi Musa Hocanın hocası Musa hocamı Ebu ubeydenin hocası ben dahil bunu kimse anlamamıştır. Nitekim Musa hoca Edebli ahlaklı bir insandır kendisinden çok istifade ettim Rabbim onu Korusun. İlmin edebini üzerine giyinmiş bir kimsedir.

  Şimdi yukarda linkini ve yazıyı verdiğim şeyden acaba ne anlaşılıyor çok merak ediyorum. Selefimizden ve hele hele selef akidesine mensup ve kendisini seyh ilan etmiş bir kimse acaba kendisi gibi seleften kimi görmüşte buda o sekilde davranmış.!???

  Ben gerçekten merak ediyorum Hocasız ilmi nereden alıyorlar. Sofilere neden kızıyorlar anlamıyorum ki Onlarda bize ilim okutuluyor diyor :)

  Yani Türkiyede Hemen hemen tüm selefiler kimlerden gitmişler ilim almışlar kaç tane hadis ezbere biliyorlar kur'anı ezbere biliyorlarmı ilim noktasında kaç sene okumuşlar.
  Hangi metinleri hangi usul kitaplarını ezberlemişler.

  Bunları açıklasınlar bizde itibar edelim kendilerine.

  Zaten sitelerine girdiğimizde Kendilerine sorulan soruların hemen hemen hepsi küfür ve şirk üzerine ameli sorular bile buna dayanıyor. Bu insanlar Müslümanların üzerinde ki Haram ve Helal anlayışını yıkıp küfür ve küfür değil ozaman yapabilirsiniz anlayışını isteyerek veya istemeyerek hakim kıldılar. Tevhidi Müslümanların hali ortada ibret almak için.

  Daha sayacağım ve söyleyeceğim bir çok nokta var lakin buna vaktim ve takaatim yok.

  Bunları söylerken Telefileri görmezden gelmediğimi sanmayasın. Onlarda küfür ve şirki ortadan kaldırdılar bilerek veya bilmeyerek. Allah her iki tarafıda ıslah etsin.

  Ben kimse ile dalga gecmem ve hakarette etmem dilim sivri olabilir HAK EDENE.....!

  Bu Alimcilik oynayan insanların hepsinden uzak olduğumu belirtmek ister ve bu hususta Rabbime Hamd ederim.

  Türkiyede bu Bir sektöre dönüşmüş durumda.

  İbn Hazm Allah ona rahmet etsin. Dediği bir sözü aktarmak ve yazıma son vermek isterim. "Her Ahmak insanın mutlaka ahmak takipçileri vardır."

  Rabbim Dinini en güzel şekilde anlamayı, anlatmayı ve yaşamayı nasip etsin.

  Hatalar nefsimizden, Doğrular Rabbimizdendir.

  Wesselam......
 18. HAMAS

  HAMAS İyi Bilinen Üye Site Emektarı Kullanıcı

 19. asdasd

  asdasd Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  sen ebu ubeydeyle kaç kere konuştun da onun alimcilik oynadığı zan(sui)nına kapıldın.site de o tür sorular soruluyorsa bunda ne gibi bir beis var anlamadım.samimi bir o kadar da ahlaklı kardeşimizdir.insanları küfür noktasında sakındırması neden zoruna gitti.
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş