1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Haber Ebubekir Sifil'den Diyanet'e 'fişleme' Suçlaması: Önce Kendinizi Sorgulayın

Konu, 'Türkiye Haberleri' kısmında M.S tarafından paylaşıldı.

1. M.S

M.S Aktif Üye Üye

İlahiyatçı Ebubekir Sifil, Diyanet'in yayınladığı öne sürülen raporu eleştirdi.

İlahiyatçı Ebubekir Sifil, Diyanet'in yayınladığı öne sürülen raporu eleştirdi.

Kısa bir süre önce Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlandığı öne sürülen ve "Gizli" ibaresini taşıyan bir rapor sosyal medyada paylaşıldı.

"Dini-Sosyal Teşekküller, Geleneksel Dini-Kültürel Oluşumlar ve Yeni Dini Yönelişler" başlığıyla yayınlanan rapor Türkiye'de faaliyet gösteren İslami yapılanmaların tasnif edildiği bir içeriğe sahip.

"Kuran İslamı", "Selefi Söylem", "Mehdici ve Mesiyanik Söylem", "Gelenekçi", "Dini-Siyasi Teşekküller", "Risale-i Nur Grupları", "Tarikatlar" gibi başlıklar içeren raporda İslami yapılanmalara dair bilgiler yer alıyor. Raporun sonuç bölümünde ise "toplumun ahengini bozan, dini ve dini değerleri istismar eden" akımlara karşı dört unsurun öne çıktığı belirtiliyor: Hukuk, Diyanet İşleri Başkanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve İlahiyat fakülteleri.

İlahiyatçı Ebubekir Sifil, sosyal medya aracılığıyla yaptığı açıklamalarda söz konusu raporu sert bir biçimde eleştirdi.

Raporda "Objektif değerlendirmelerin yanında önyargı yüklü yaklaşımların da mevcut olduğunu" belirten Sifil, çalışmanın "fişleme görüntüsü verdiğini" dile getirdi.

1. İnternette bir metin dolaşıyor.
    Diyanet İşleri Başkanlığı’nca hazırlanan “Gizli” ibareli metinde İslam adına faaliyet gösteren (birkaç istisna dışında) kişi, vakıf, dernek, tarikat ve cemaatler incelenmiş.
    Objektif değerlendirmeler yanında önyargı yüklü yaklaşımlar da mevcut

— Ebubekir Sifil (@EbubekirSifil) 7 Nisan 2019
    Ebubekir Sifil, "“Fişleme” görüntüsü veren böyle bir çalışmanın altına imza atmadan önce DİB’nın elindeki onca yetki ve imkâna rağmen ülkenin dinî hayatında neden bir türlü kuşatıcı ve birleştirici olamadığı sorusunu sorması ve bunun üzerinde kafa yorması gerekmez miydi?" ifadeleriyle Diyanet İşleri Başkanlığı'nı hedef aldı.

"Laik bir sistemde halkın dini tercihlerine yalnızca güvenlik gerekçesiyle müdahil olunabileceğini" söyleyen Sifil, "İslam bu ülkenin harcıdır ve fakat hukukî olarak hiçbir kişinin/resmî-gayri resmî kurumun tekelinde değildir" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Mepa News
  2. seda1993

seda1993 Yeni Üye İslam-TR Üyesi Üye

Bu yazıya nereden ulaşabiliriz? yani diyanetin yazısına.. 'fişlenen' gurupları merak ettim açıkcası.
  3. ez-Zehebî

ez-Zehebî Üye Üye

Buradan:
  4. Şeriatu'l İslam

Şeriatu'l İslam İyi Bilinen Üye Üye

Biraz inceledim yakından tanıdığım bazıları/ cemaatler var. Gerçekten ciddi çalışma yürütülmüş, bu diyanetin tek başına yapacağı bir iş değil, Allahu "başkalarının" desteği alınarak hazırlanmış bu dosya
  5. Salim Suheyb

Salim Suheyb İyi Bilinen Üye Üye

Nasıl indirebiliriz
  6. طالب بن عايد

طالب بن عايد إياك نعبد وإياك نستعين Üye

Üstteki oku tıkla oradan drive hesabına geçiş yapıp indirebilirsin kardeşim.
  7. ez-Zehebî

ez-Zehebî Üye Üye

Bilmiyorum fakat bana basit gibi geldi bu liste (veya rapor neyse artık). "Başkalarının" eli olsaydı, Cübbeli'nin kefeniyle niye uğraşsınlar ki? Bırak, adam uyutuyor milleti zaten zararı ne olabilir "başkalarına?" Tabi yapılanmalarından ve çoğalmalarından rahatsız oldularsa orası ayrı. Zaten Cübbeli "askerin polisin yanında olun, [her ne olursa]" demişti. Allahu Alem bu yüzden. Fişini çekecekler adamın.
  8. Şeriatu'l İslam

Şeriatu'l İslam İyi Bilinen Üye Üye

Diyanet bu bilgilerden bazılarına ulaşamayacak düzeyde normalde... Evet öyle çok ahım şahım bilgiler yok fakat desteksiz de çalışılmamış gibi, hele bazı cemaatler hakkında verilen bilgiler konusunda. Ciddi ve koordineli bir çalışma yürütülmüş birilerine rapor verir gibi, sanki ümmetin Türkiye'deki cemaat haritasını genel hatlarıyla birilerine sunmak amacıyla yazılmış
    Son düzenleme: 11 Nisan 2019
  9. seda1993

Inananın şok oldum. Kesinlikle desteksiz bi rapor olmamış. Ben yüzde 95 ini beğendim. Sadece Mehmet Emin Akın ve Nureddin Yıldız konusunda katılmıyorum. Baya şaşırtıcı olmuş rapor...
  10. Hattab Amedi

Hattab Amedi İyi Bilinen Üye Üye

Mustazaflar hareketini objektif değerlendirmiş. Bence isabet etmiş ve yerinde tesbitlerde bulunmuş. yalan ve iftira yok sadece bir kaç yerde eksik yazmış...
  11. Nefer-i Guraba

Nefer-i Guraba 74.3 - Rabbini yücelt. İslam-TR Üyesi Üye

Kurumun taşıdığı isimiyle bile(diyanet işleri)dünya ve yaşamın ayrı olduğunu beyan eden kurumun neye hizmet edeceğini malumdur(tağut).O yüzden bu ve bunun gibi kişi/kurum ne olursa olsun forumda yayınlaması kıstas alınabilecek bir alğı olabileceği için gayet tehlikeli görüyorum.
    Not:Açıklamayı okumadım.
  12. M.S

M.S Aktif Üye Üye

nasıl yani ?
  13. seda1993

Bence rapor oldukca objektif olmuş.... sadece risalenur gruplarina ne yazılmış onları okumadım. Onun dışında oldukca beğendim...
  14. Abdulafuv

Abdulafuv İyi Bilinen Üye Üye

Sahimerdan hocanin grubu devletle barisikmis gelde inan
  15. İsmailKAYA

İsmailKAYA Üye İslam-TR Üyesi Üye

Meseleleri laik devlete göre değerlendiren(!), haramları eleştirenleri eleştiren(!) diyanet, bu raporla seküler bir kurum olduğunu bize bir kez daha göstermiş oldu.
  16. HAMAS

HAMAS İyi Bilinen Üye Site Emektarı Üye

2 yıldır kapanan,kapatılan,mühürlenen yerler oldu. Bunlardan çıkardığım sonuç : Diyanet Türkiye'de kendisi dışında veya kendine tabi olmamış hiçbir islami hareketi kabul etmiyor.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş