1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Çözüldü Ehli Bidat Mezheplerinin Tümü Tekfir Edilir Mi?

Konu, 'Dinler - Mezhebler - Fırkalar ve Şahıslar' kısmında keşmiri tarafından paylaşıldı.

 1. keşmiri

  keşmiri İyi Bilinen Üye Üye

  Selamun Aleykum Abdulmuizz Fida Hocam.

  Kafamı karıştıran bazı sorular var.

  1-)Ehli Bidatın hepsi kafir midir?

  2-)"Ümmetin Mütevatir Hadis dediğini inkar etmek kişiyi kafir yapar" demişsiniz.Peki burada ehli bidatın(mutezile,Hariciye gibi) görüşleri de alınır mı? Neden sadece Ehli sünnetin Mütevatir dediği hadisleri inkar,kişiyi dinden çıkarmaz? Bunda neden ittifak yoktur ?

  3-)Hz.İsanın gelmesi,Deccalin Çıkması gibi sahih bir hadisi inkar etmek küfür değildir diyorlar.Halbuki birçok sahabeden nakledilmiş bir sahih hadise inanmamak kişiyi dinden çıkarması gerekmez mi? Günümüzdeki Hadis İnkarcılarını o zaman tekfir etmemek mi gerekir.

  4-)Mealciler ehli bidat mıdır?

  Rabbim İlminizi arttırsın.Allah Şimdiden Razı Olsun
 2. Abdulmuizz Fida

  Abdulmuizz Fida فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ Yetkili Kişi Site Admin

  Aleykum selam we rahmetullah kardeşim;

  C 1- Ehl-i bid'at, ehl-i dalâlet olarak sınıflandırılan fırkalar kâfir değildir.

  C 2- Mutevatir hadisin inkarında munkirin kâfir olması durumunda ehl-i sunnetin cumhuru ummetin mutevatir dediği hadisin inkarını kriter almışlardır. Sadece ehl-i sunnetin mutevatir dediği hadisin inkarı durumunda kâfir olur denirse hiç bir bid'at fırka kalmaz hepsine kâfir hukmu vermek gerekir. Tekfir gibi çok hassas ve bir o kadar kritik bir hukumde zorlaştırıcı ve ihtilafın az ittifakın çok fazla olduğu bir durumda hüküm verilmesi açısından ehl-i sunnetin ağırlık uleması ummetin mutevatir dediği hadisin inkarında kafir olunacağını söylemişlerdir. Bununla beraber ehl-i sunnetin mutevatir dediği hadisin inkarında da kafir olur diyen alimler de vardır ama azınlıktadır.

  C 3- Ehl-i sunnet için bu bilgiler manen mutevatir olsa da, Kur'an-ı Kerimde net olarak geçmeyib, hadis-i şeriflerde geçerek delâleti kat'i olmadığı için; bu haberlerin inkarcıları her ne kadar dalalette, sapık olarak kabul edilse de ebedi olarak kâfir olduğuna hüküm verilmemektedir.

  C 4- Mealcilerin kâfir olub olmaması kendi içlerindeki sınıflarına göre değişiklik arzeder. Mealci denilen kişi; hadisleri topyekun inkâr ederek Kur'an-ı Kerim-i nefsine göre yorumlayıb sapkın şekilde itikad ederek yorumluyorsa bu mealci kâfir;
  Hadisleri kafasına göre yahud Kur'ana arz ediyorum diyerek kendi sapkın anlayışına göre youmlayıb işine gelen zayıf hadisle Hanefi mezhebine göre namaz kılıb amel edib, işine gelmeyen mutevatir hadisi inkâr ederek tutarsız ve çelişikili bir musluman (!) tiplemesi ile kalbi fitneye düşmüş olarak ortalığa atılan bu sapıklar ise seviyesine göre kâfir veya bid'atcı sapıklar olarak hükümler verilebileceğini düşünüyorum.
  Fi emanillah
 3. keşmiri

  keşmiri İyi Bilinen Üye Üye

  Allah razı osun Abi.Cezakallahu Hayran
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş