1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Soru Ehli Kitabın Hanımları Ile Evlenmek Büyük Risk Değil Midir?

Konu, 'Üyeler Arası Soru - Cevab' kısmında Ka'b bin malik tarafından paylaşıldı.

1. Ka'b bin malik

Ka'b bin malik Islam-TR Üyesi Kullanıcı

Selamun aleyküm

Allah subhanehu ve teala ehl-i kitabın iffetli hanımları ile evlenebilirsiniz diyor buna mukabil ise yahudilerin , hristiyanlara göre bize daha düşman olduğunu, hristiyanların ise sevgi yönünden bize daha yakın olduğunu Maide 82. Ayette söylüyor.

Sorum şu 1- Müslüman bir erkek İsa Allah'ın oğludur diyen 4 hanımı eş olarak nikâhlıyabilir mi?

2- Bu iznin sınırları nelerdir?

3- Hristiyan bir hanımla veya 2-3-4 hanımla evlendik diyelim, Allah'ın izniyle çocuğumuz oldu ben çalışıyorum hanım evde çocuğu eğitiyor o çocuğa da kendi dinindeki yanlış Allah tasavvurunu öğretip fıtratını bozuyor kendi dinini aşılıyor bu durumda bizim vebalimiz büyük olmaz mı? Allah'ın ehl-i kitap hanımlar ile evlebilirsiniz iznini nasıl almalıyız?
  2. Yusuf D.

Yusuf D. Islam-TR Üyesi Kullanıcı

"Nimetine erdirdiklerinin yoluna; gazaba uğramışların yoluna da, doğrudan sapmışların yoluna da değil!"(Fatiha-7)

Fatiha suresinde geçen gazaba uğramışların Yahudiler, sapmışların ise Hıristiyanlar olduğu hadisi şeriflerde belirtilmiştir. (Tirmizi, Tefsir:3, A. İbni Hanbel: 4/378)

İmkan dahilinde gazaba uğramış ve sapıtmış bu güruhlardan uzak durmaliyiz kardeşim
  3. Abdulmuizz Fida

Abdulmuizz Fida فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ Yetkili Kişi Site Admin

Kardeşim soruyu bölümüne aciniz, daha dün bir sorunu yerine aldım.
  4. Ka'b bin malik

Ka'b bin malik Islam-TR Üyesi Kullanıcı

Tamam abi soru bölümüne açmam gerektiğini biliyorum ama ikidir hata yaptım, inşaallah diğer soracağım sorularda daha dikkatli olacağım.
  5. IsLaM4eVeR

IsLaM4eVeR لا اله الا الله - Lâ ilahe illallah Site Admin

hem hristiyan hem de 4 kadınla evlilik. enterasan olmuş.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş