1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.
 2. Duyuruyu Kapat

Esma-ül Hüsna Mı? El Esma-ül Hüsna Mı?

Konu, 'Üyeler Arası Soru - Cevab' kısmında Silinmiş Hesap tarafından paylaşıldı.

 1. Silinmiş Hesap

  Silinmiş Hesap Misafir

  Selamün Aleyküm ve Rahmetullahi ve Berekatühü...
  Hocam Allah'ın en güzel isimlerine, "Esma-ül Hüsna" mı demelyiz? Yoksa "El Esma-ül Hüsna" mı demeliyiz? Bir yerde El takısı almayınca başka bir anlama geliyormuş diye duymuştum. Doğru mudur?
 2. EbuMuaz02

  EbuMuaz02 İlim_talebesi_27 Üye

  الاسماءُالحسنَى
 3. EbuMuaz02

  EbuMuaz02 İlim_talebesi_27 Üye

  Arapça lamı tarif (elif-lam) özel isimler hariç belirli isimlerin başına gelir.. Yani nekre olanı marife yapar.. Yani Kalem denince birçok kalem anlaşılabilir ama ben muayyen olarak elimdeki veya önümdeki kalemi kastedersem el-Kalem derim..Aynı şekilde İsim denince bir çok isim kelimesi vardır ancak en güzel isimler olan Allah ın isimlerini kullanırken artık kastedilen belli olduğu için "El Esma-ul Husna" dendiği gibi her isminin de başına elif lam getirilir El(r) Rahman, el(r) Rahim, el Melik, el(s) Samed gibi....
 4. ::IM4M`UL-HAREMEYN::

  ::IM4M`UL-HAREMEYN:: Tevhid ve Cihad Üye

  Aynen. Ben de soruyu soran kardeş gibi böyle bir şey olduğunu duymuştum. Yani doğrusu "el" takısı ile söylemekmiş, diğer türlü farklı bir anlam ortaya çıkıyormuş. Allah-u a'lem.
 5. Mehdi ibn Abdulhadi

  Mehdi ibn Abdulhadi Aktif Üye Üye

  El-Esma'nın, Eliflam takılı olarak gelmesi durumunda sıfat ve mevsuf (sıfatlanan) olur ve 'En güzel isimler' manasına gelir. Ancak Eliflam takısının gelmemesi durumunda Mudaaf (izafe) ve M.ileyh (kendisine izafe olunan) olur ve 'En güzelin isimleri' manasına gelir. Allah en doğrusunu bilir.


  upload_2018-3-16_15-29-58.png
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş