1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.
 2. Duyuruyu Kapat

Evlenmenin Islami Harekete Etkisi Nedir?

Konu, 'Üyeler Arası Soru - Cevab' kısmında matematikçi tarafından paylaşıldı.

 1. matematikçi

  matematikçi Islam-TR Üyesi Kullanıcı

    
  selam aleykum verahmetullahi veberakatuhu.
  Resulullah sav evlenin diye emir sigasiyla hadisleri herkes biliyordur.ama biz ne yasadik onu bir tartalim istedim.
  evlenince islam ve davamiza ne oldu?
 2. Muvahide.ozlem

  Muvahide.ozlem حَسْبُنَا اللهُ وَنِعْمَ الْوَكِيلُ Kullanıcı

  Ve aleyküm esselam ve rahmetullahi ve berakatuhu evlilik islamı öldürmez. Tabiriniz yanlış sadece ikaz ediyorum. Nurettin Yıldız'ın bi sözü vardır. Ne bekarlık sultanlıktır. Ne de evlilik tek basina kurtuluş. Aslolan imtihanın farkında olabilmektir. Bekar iken imtihan vardır muhakkak ama evlenince %50 artar ALLAHu alem . Çünkü evlilik öyle kolay değildir . Evliliğiniz islamı olduremez oldurmemeli tam tersine imtihanın farkinda olup islama daha sıkı sarılıp onu yüceltmek lazım inşaAllah .

  Sorunuzun cevabi evli olmadgm icin kendi adima yorum yapamiycam :harika::)
 3. matematikçi

  matematikçi Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Elhamdulillah herseyin farkinda olan.Olmasi gerekeni bilen.islamin evlilige bakis acisini ilmen ogrenen insanlariz. Bugun muslumanlar dunya ile ahiret arasinda *tost* olmuslardir. biz olmasi gerekeni degil, pratikte *OLAN* bir durunu sormaya calistik.
  gercekte evlilik islami oldurur mu? soru gercekte yasanmis kardeslerin cevap vermesi icin soruldu. cunku bugun gercek olan sey , olmasi gerekene galip geliyor ne yazikki.
 4. HCT

  HCT İyi Bilinen Üye Süper Moderatör Kullanıcı

  MaşaAllah bu ne kadar iddialı bir sözdür.
 5. Muddessir

  Muddessir İyi Bilinen Üye Kullanıcı

  Bu konu hakkında çevremde gördüğüm ornekliklere binaen şunu söyleyebilirim. Evlilik, islamı değil de 'bazı kişilerde' "dava endişesini" ve ya "dava şuurunu" asgari bir düzeye indirebiliyor. Bunun çeşitli nedenleri olabilir ve kişinin fitratıyla kaynaklı bir durumdur.

  ( Her evlilik için aynı şeyi söyleyemeyiz. Sonuç itibariyle Evlilik kişiyi olgunlaştırdığı gibi çalışma sahasını da genişletir ve davetci için evlilik, en önemli virajdir.)
 6. Coolumsu

  Coolumsu Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Evlilik dinin reddediği bir şey değil, aksine tasvip ettiği bir şey.. Neden öldürsün ki?
  Güzel bir yuva kurmak, ibadetlerini yapmaya engel değildir ki..

  İslam'da ruhbanlık zaten yok.. Katolikler de mesela rahipler ve rahibeler hayatlarını tanrıya adamak zorunda oldukları için asla evlenemez.

  Dava şuuru diyorsunuz.. Peygamberden daha fazla takvalı daha fazla dava şuuru günden var mı? Peki ya sahabilerden?

  Peygamber (a.s.) evlendi mi? Evet
  Hz. Ebubekir evlendi mi? Evet
  Hz. Ömer evlendi mi? Evet
  Hz. Ali evlendi mi? Evet

  Hz. İbrahim (s.a.v) evli değil miydi? Buna rağmen Kuran onun için tek başına bir ümmetti demiyor mu?

  Bence evlilik sadece evliliktir.. Hayat için gerekli olan sosyal bir durumdur.. Sevmek sevilmek güzeldir..
  Evlilikte insanların sevgisini arttıran bir şeydir. Önceden çok sert olup çocuğu olunca merhameti hatırlayan insanlar vardır..
  Merhametli her şey İslamidir.. Çünkü dinimiz tamamen bir sevgi dinidir.. Merhametin artıyorsa davaya olan bağlılığında artıyor demektir..
  Böyle düşün bence..

  Kötü, meşru olmayan evlilikleri kastetmiyorum elbette.. Arzuları için bugün evlenip yarın boşanan sanatçıların hayatını doğru bulamam.
 7. matematikçi

  matematikçi Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  buradaki soruyu lutfen evli insanlar veya etrafinda evlenince islam davasi degisimini gorenler cevaplasin.bu konu nasihat edin diye degil, kim evlenince ne oldu diye acilmistir.
  soruyu anlamadan yorum yapmasak iyi olur bence.amacindan sapiyor cunku.
 8. Yusuf D.

  Yusuf D. Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  İslam asla batmayacak bir güneştir kardeşim .İslam ölemez ama bizim kalbimiz ölebilir .Evlilik öncelikleri değiştirebildiği gibi imanını kamil bi seviyeye de çıkarabilir.

  Sen ve eşin salih ve saliha olmak istedikten sonra birbirinizi gaflete düştüğünüzde uyardıkça evlilik kalbindeki imanı asla öldürmez taze tutar ve bilakis arttırır biiznillah .

  Ben insanım hata yapabilirim. Bazen nafaka temin ederken insan gaflete dalabiliyor benim gibi .Ama elhamdulillah bana ahireti hatirlatan din gununu hatirlatan bir esim var .Allah tüm bekar kardeşlere salih ve saliha bir eş nasip etsin
 9. Yusuf D.

  Yusuf D. Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  IMG_20180314_225230.jpg
 10. f471h

  f471h Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Allah, benim kendisine, onun bana hayırlı geleceği ve birbirimizi hidayete yaklaştıracağımız bir kul yaratmıştır. Ben eş isterken o kulu eş olarak dilemezde, heva ve heveslerime kapılıp "şöyle güzel olsun" "şöyle özel olsun" "şöyle nimetlere sahip olsun" dersem elbette Allah'ın rahmetinden yoksun bir evliliğe iştirak ederim ve bu evlilik, hidayetle kalbimin arasına set çeker. Evlenmeden önce doğru talepte bulunmak lazım.
 11. f471h

  f471h Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Haddi aşan şey zıddına inkılab eder. Her şeyde bir had vardır. Sevgi Allah rızası için zalimlikten beri durmak adına, bir tamamlayıcı olarak açığa çıkan bir duygudur. Sen bütün her şeyi buna endeksleyip hayatının merkezine koyarsan, Allah'ın tabiat ile buna koyduğu haddi geçer zalime dönüşürsün.
 12. Abdulmuizz Fida

  Abdulmuizz Fida فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ Yetkili Kişi Site Admin

  "Evlenen dinin yarısını korumuş olur ...." manasındaki hadise muhalefetten dolayı Evlilik *islami* Oldurur Mu ? isimli konu başlığı Evlenmenin İslami Harekete Etkisi Nedir? Olarak düzeltilmiştir.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş