1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Haber Felluce Operasyonu Irak Ordusunun Ağır Darbe Alması Sonrası Durduruldu

Konu, 'Irak Haberleri' kısmında uKaB tarafından paylaşıldı.

 1. uKaB

  uKaB Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Irak başbakanı Haydar el İbadi, IŞİD’in elinde bulunan Felluce’nin geri alınması için başlatılan operasyon kapsamında son bir kaç saat içerisinde 100 Irak askerinin çatışmalarda ölmesi sonrası operasyonu kentte bulunan sivilleri bahane ederek askıya aldığını duyurdu.


  Basında 'Düştü, düşüyor' veya Irak Ordusu Felluce kentine girdi haberleri sonrası net bilgiler yayınlandı. Irak Ordusu Felluce Operasyonunu durdurdu.

  Irak'ın yüzölçümü bakımından en büyük eyaleti olan Anbar'daki Felluce şehrini IŞİD'den geri almaya çalışan Irak Ordusu, bugün aldığı ağır darbe sonrası kentteki operasyonu durdurduğunu açıkladı.

  23 Mayıs’ta başlatılan ve ABD'nin havadan İran destekli Irak ordusu ile bölgesel-yerel milis aşiretlerin karadan yürüttüğü hareket karşılaşılan direniş sonrası askıya alındı.

  IŞİD ve Sünni aşiretlerin ciddi operasyonlarla karşılık vermesi sonucu son bir kaç saat içerisinde 100 Irak ve diğer milis güçlerden kişinin ölmesi sonrası Irak başbakanı Çarşamba akşamı devlet televizyonundan duyurduğu bir kararla, operasyona sivil kayıpları önlemek amacıyla ara verildiği belirtildi. Haydar el İbadi kentte bulunan 50 bin sivilin can güvenliğinin önemli olduğunu vurguladı.

  Öte yandan siviller bahane edilsede, Felluce kenti, Irak ordusu ve milis grupların kenti kurtarma operasyonu adıyla kenti rastgele ağır hava ve kara bombardımanıyla bombalanması sonucu aralarında çocukların da olduğu bir çok sivilin yaşamını yitirmesiyle sonuçlanmıştı.

  Ayrıca medya aktivistleri yaptıkları açıklamada, bölgede bulunan sivillerin Iraklı güçlerce IŞİD mensubu süsü verilerek keyfi olarak tutuklanarak bilinmeyen yerlere götürüldüğü hatta bölgede bulunan aklı dengesi bozuk birinin de IŞİD mensubu adı altında gözaltına alındığını açıklamıştı.
  [​IMG]


  Kaynak : ISLAH HABER
 2. uKaB

  uKaB Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Sunni aşiretler ve işid iran ve bu pisliklere güzel bir ders vermişler
  Acaba IRAK ta kı asıl merkezınde bulunan ISID kurucusu Zerkavi li donemındekı güzel ve olması gereken günlere geri mi donuyor dıye dusunmeye başladım..
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş