1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.
 2. Duyuruyu Kapat

Duyuru Forumda Soru - Konu Açar, Yorum Yazarken Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar

Konu, 'Kur'an ve Sünnetten Delillerle Soru - Cevab' kısmında Abdullah Yusuf tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Abdullah Yusuf

  Abdullah Yusuf Islam-TR Üyesi Kullanıcı

    
  [​IMG]
  Forumda Soru - Konu Açar, Yorum Yazarken Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar
  [​IMG]

  1- Üyelerimiz, gerek konularında gerekse de yanıtlarında imâ ile dahi olsa, herhangibir cemaati ve cemaat liderini açıktan tekfir edemezler. Tekfir konusu sitemizin işi olmayıp, varsa tekfirle alakalı Mûteber alimlerimizin bu konuda birlik içinde oldukları konuları olduğu gibi aktarılabilir. Tekfir konusunda sitemizin görüşü nettir ve bu konuda vaktimiz musait olduğu muddetçe "ilmi munazaralar" bölümümüz kendini bilen ilim ehline her zaman açıktır.

  Şunun bilinmesi gerekir ki, buraya aktarılan herhangibir görüş ya da video sohbetin sahibi olan kişilerin, ne tamamen akidesini ne de menhecine taraftar olduğumuz ya da bunu sahiblendiğimizden dolayı eklemiyoruz. Bu tamamen o kişinin eklenen konuda isâbet ettiği için yararlanılmaktadır. Bunu anlamayıb, hem ekleyen kişiyi hem de sohbeti yapan kişi eleştirilib hakkında uygunsuz sözler ve tekfir yapılırsa üye site tarafından yaptırım alacaktır.

  Forumda ummeti tekfir eden sapık "Aşırı Tekfir Hastaları ve kendilerinde Haricilikten cûzler bulunan kişi ya da toplulukların (Ebu Hanzala, IŞİD vb.) paylaşımlarını (reklam, tebliğ, destek, mahiyetinde) yapmak yasaktır. Yeni üyelerin (6 aylık) ilk yapmasında konusu kaldırılacağı gibi ihtar alacak, tekrarı halinde siteden uzaklaştırılacaktır. Kıdemli üyelerimizin (yönetici dahil üyeliği 6 aydan fazla olan) bile bile paylaşması halinde siteden uzaklaştırılacaklardır!

  2- Herhangibir grubu, cemaati, yayını, hocayı hedef alan yazı,video ve metaryal paylaşımı yasaktır. (Elbette edeb ve ilmi boyutta eleştirilebilir ancak sitemizi sadece herhangi bir grubu hedef almak için kullanılmasına musaade etmiyoruz.)

  3- Üyelerin ilimden uzak, sırf nefislerinden dolayı kendi menhec ve görüşü doğrultusunda olmadığından dolayı diğer üyeyi, kınama, ayıplama, yargılama, hakaret etme ve hatta bundan dolayı tekfir etmesine asla musaade etmiyoruz, bilinmesi gerekir ki 5 parmak bile aynı değil, her bilenin üstünde bir bilenin de olduğunu unutmayıp, mudahalesi gerekli konuları ilgili yöneticilere bırakılmasını, bunu yapmayanların sitede yaptırım alacağını bildiririz.

  4- Bir konu açılmadan veya sorulmadan önce, daha önceden aynı konunun açılıp açılmadığı kontrol edilmelidir. Bunun için arama motorundan faydalanılabilir. Bu ‘Daha önce tartışılıb sonuca bağlanmış bir konunun tekrar tartışılması’ gibi vakit kayıblarını engellemesinin yanı sıra , forum düzeni açısından da gereklidir.

  5- Konular içerikleriyle ilgili bölümlere açılmalı, kararsız kalındığı durumlarda ise sadece SERBEST KÜRSÜ kullanılmalıdır.

  Yanlış bölüme açılan konular kilitlenerek arşive taşınır.

  6- Konu başlıkları, konu içeriği ve sonradan yazılan yorumlarda tamamen veya büyük oranda olmak üzere BÜYÜK HARF kullanmak yasaktır. Bu bağırmak anlamına gelebileceği gibi, yazının okunabilirliğini de azaltmakta, zorlaştırmakta. Ayrıca sadece büyük harfle yazarak kendinizi haklı göstermiş olmazsınız.

  7- Aynı şekilde yazı ebatlarının 4 - 5 puntodan (yazı fontuna göre değişebilir) büyük olması yasaktır. Sebeb önceki madde ile aynı.

  8- Üyelerin mesaj sayılarını artırmak için aynı başlık içinde alakalı veya alakasız tekrar mesaj atması yasaktır. Bu konunun okunurluğunu azalttığından özellikle dikkat edilmelidir. (Spam veya Post Kasmak olarak da bilinir.)

  9- Birden fazla konuya veya aynı konuya sürekli aynı mesajı yazmak, aynı zaman diliminde görüntülenen sayfadaki son konularda en son mesaj yazarı olmak, üzerinden belli bir süre geçmeden aynı konuya arka arkaya 2 veya daha fazla mesaj yazmak (Eksik ya da yanlış yazdığınızda “mesajı düzenle” seçeneğinden faydalanmalısınız), bir mesajda özetlenebilecek bir yorumu parça parça göndermek ve benzer faaliyetler yasaktır. (Bunlar flood mesaj olarak bilinir)

  Yine bununla ilgili olarak şunu belirtmek gerekir ki, forumda sorularınıza hemen bir karşılık gelmeyebilir. Okuyan kişilerin konuyla ilgili bir fikri olmayabileceği gibi, musait olmadığından uygun zamanı bekliyor olabilir. Kısaca biraz sabırlı olmalısınız. Konunuza cevab gelmediğinde güncellemek için 24 saatte 1 kere olmak üzere mesaj yazabilirsiniz. Fakat daha sık yazmak flood mesaj olarak adlandırılır ve yasaktır. (Ancak o mesajla ilgili çeşitli yorumlar aldıysanız o zaman yeni mesaj gönderebilirsiniz. Eğer konudaki birden fazla mesajdan alıntı yapacaksanız veya bilgi içeren ve ayrı olmasında fayda olan konularda yazacaksanız peş peşe yazılmasında sakınca yoktur. Kısaca flood mesajları diğerlerinden ayıran; içeriktir.)

  10- Forum içerisindeki kullandığınız kelimelere ve uslubunuza dikkat etmeniz gerekir. Karşı tarafı rahatsız etsin veya etmesin toplum ahlakına ve genel usluba aykırı davranışlar forumdan uzaklaştırılmaya sebeb olur.

  11- Konuya yazılan cevablar, konuyu açan kişinin ilk mesajına göre yani konunun amacına göre olmak zorundadır. Konunun amacına uygun olmayan mesajlar silinir ya da taşınır. Konuyu amacından uzaklaştıran kişiler öncelikle uyarılır, sürekli tekrarlanması halinde forumdan uzaklaştırılır.

  12- Foruma eklediğiniz yorumlarınızı istediğiniz takdirde (izinle) silebilirsiniz. Ancak yönetim, silindiği takdirde konunun anlaşılırlığını engelleyen mesajları geri getirme hakkına sahibdir. Bu yüzden böyle durumlarda önceden mutlaka yönetimi bilgilendirmelisiniz.

  13- Üyelerimizin tesbit ederek açmış olduğu konu başlığı (ve içeriği), uygun görülmemesi halinde yönetim tarafından sitemizin menhecine uygun ve yaraşır halde yenisiyle değiştirilebilir veya komple silinebilir.

  (Konu başlıkları konunun içeriğini ifade eden, konunun genelini özetleyen soru takısıyla ifade eder tarzda olmalıdır. "Acil yardım", "Lütfen bakar mısınız?" vb başlıklar kullandığınızda konunuz kilitlenebilir veya silinebilir.)

  14- Cevab verilmesini istediğiniz sorularınızı, forumda konusunu aratıp daha önceden sorulub cevablanmadığından emin olduktan sonra ;
  a) Yönetimin (Abdulmuizz Fida) cevab vermesi için sual mesajlarınızı, " Soru - Cevab " bölümünde ilgili konu başlığı içerisinde yazınız.

  Dikkat:
  Soru - Cevab bölümüne üye başına günde en fazla 1 mesaj / konu açabilirsiniz!

  b) Eğer sorunuza yönetimin değil de forumdaki üyelerin cevab vermesini istiyorsanız Serbest Kürsü bölümünde " Üyeler Arası Soru - Cevab " alt bölümüne açınız.
  Aynı soruyu hem Yönetimin cevab verdiği " Soru - Cevab " bölümüne hem de " Üyeler Arası Soru - Cevab " bölümüne birden açmak yasaktır.


  Dikkat:
  Üyeler Arası Soru - Cevab bölümüne üye başına günde en fazla 2 mesaj / konu açabilirsiniz!

  15- Forum içerisinde MSN, e-posta adresi, telefon gibi kişisel bilgilerin paylaşılması yasaktır.

  16- Forum içerisinde -haber maksadıyla da olsa- tesettüre riayet etmemiş kadın (kısa etek, dar kıyafet, açık saç vb) veya erkeklerin (kısa şort vb) görüntülerini paylaşmak yasaktır.

  *** Tüm bu maddeler için üyeler öncelikle uyarılır. Tekrarı halinde önce süreli, ısrarla devam edilmesi halinde ise süresiz uzaklaştırılır.

  " ... Birbirlerine hakkı ve sabrı tavsiye edenler mustesna (Asr-3) "
  Her zaman Müslümanların hizmetinde olan kardeşleriniz

  islam-tr.net Yönetim


  Soru - Cevab Bölümündeki Cevablarımızın Mâhiyeti

  https://www.islam-tr.net/konu/soru-cevab-bölümündeki-cevablarımızın-mâhiyeti.31575/

  Abdulmuizz Fida - Soru - Cevab Bölümüne Konu Aç
  https://www.islam-tr.net/katagori/kuran-ve-sunnetten-delillerle-soru-cevab.231/
  ://www.islam-tr.net/katagori/soru-cevab-bolumu.231/create-thread


  Üyeler Arası Soru - Cevab Bölümüne Konu Aç
  https://www.islam-tr.net/katagori/uyeler-arasi-soru-cevab.281/create-thread
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 26 Ocak 2018
 2. Abdulmuizz Fida

  Abdulmuizz Fida فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ Yetkili Kişi Site Admin

  Güncel
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş