1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Makale Fransanın Osmanlı Devletinde Beslediği Nifak Odakları

Konu, 'İslam Tarihi' kısmında eL_Muhacir tarafından paylaşıldı.

 1. eL_Muhacir

  eL_Muhacir İlimsiz mücahid katil,cihadsız alim belam olur. Yetkili Kişi Forum Yöneticisi

    
  Batı misyonerlerinin, Hz.İsa (a.s)'ı dahi üzecek olan menfi faaliyetleri, çok eskiden beri başlamış olup, günümüzde dahi devam etmektedir.

  Bu korkunç faaliyetin Hz.İsa (a.s)'ı üzen tarafı, onun adına çıkılıp, dinin emperyalizme alet edilmesidir. Yani, misyonerlerin zahiren görünen faaliyetleri, hıristiyanlığı neşri olmakla beraber, tarih ve Özelikle 19. ve 20. yüzyıllar bu sinsi hareketin esas gayesinin Batı emperyalizmine öncülük etmesi, ona yol göstermesidir. Aksi takdirde Batı devletlerinin misyoner teşkilatlarına açıktan açığa bu kadar yardım etmeleri nasıl izah edilir?

  Özellikle 19.yüzyılda, Osmanlı Devletinin çeşitli yerlerinde çıkartılan isyan ve anarşinin en büyük destekçileri de Batının beslemiş olduğu misyoner teşkilatlarıdır.

  Mesela İngiliz misyoner teşkilatlarının Müslümanlar hakkında almış olduğu kararlardan sadece iki tanesini zikredelim:

  “Karar no 6: Müslüman ülkelerinde, her tarafın emniyetsiz bir hale gelmesi sağlanacak; bunun için şehir ve köy merkezlerinde karışıklar (anarşi) çıkarılacaktır.Bu karışıkları çıkaranlar, kötülük yapanlar, fitneciler, eşkiyalar ve yol kesenler, her vesileyle mükafatlandırılacak ve bunların silah ve paraları İngiltere tarafından temin edilecektir”.

  “Karar no 9: İslam ülkelerinde devamlı olarak karışıklık çıkartılacak,İslamın bir ibadet dini olduğu,dünyayla hiçbir alakası olmadığı kanaati işlenecek. Her müslümanın kafasına, Hz.Peygamber ve halifelerinin siyaset ve ekonomiyle ilgilenmedikleri, siyasete karışmadıkları düşüncesi yerleştirilecek”.

  Yani devlet ve iktidar, her zaman Müslümanların karışmayacağı bir tabu haline getirilecek; böylece Müslümanlar siyaset yapmayacakları için, devamlı kontrol altında tutulabileceklerdir. Böylece, “Müslümanlar ibadetlerini yapsınlar, siyasete karışmasınlar!” düşüncesinin nerelere dayandığı açıkça ortaya çıkmış oluyor.

  Fransa’nın da çok eskilerden beri Osmanlı Devletinin aleyhinde faaliyet gösteren teşkilatlara yardım ettiği; bugün bile, neredeyse Ermeni komitacılarına yön vermeye çalıştığı,herkesçe bilinen bir hakikat haline gelmiştir.

  Biz, bu küçük araştırmamızda, sadece konu ile ilgili olarak Fransız hariciye arşivinde bulduğumuz birkaç vesikayı değerlendirmekle yetineceğiz.

  Fransız Deniz Bakanlığının 29 Ocak 1902 tarihinde Fransız Hariciye Bakanlığına yazmış olduğu bir yazıda aynen şöyle denilmektedir:

  “Sayın Bakan ve Değerli Meslektaşım

  Paris, 29 Ocak 1902 ‘ Bakanlığınızca,Müslüman ülkelerinde bulunan çeşitli hıristiyan dini teşkilatlarına dağıtılmak üzere Chanzy Kruvazörü Komutanı emrine verilen 5000 Frank’tan, söz konusu teşkilatlara dağıtılmış olan 4.170 Frank’a ait 8 parça doküman ve makbuzu göndermekten şeref duyarım. Fransız Deniz Bakanı ”235.

  Yukarıdaki yazıya ek olarak verilen ve paraların dağıtılmış olduğu teşkilatlara ait bilgileri aynen aşağıya alıyorum: “Fransa’nın İstanbul’da bulunan elçiliğinin verdiği bilgilere göre yardım dağıtılan dini teşkilatlar:

  İstanbul’da: Fransisken Okulu.

  Kudüs: Meryem’in Urucu Cemiyeti’ne bağlı Kitab-ı Mukaddes Arkeoloji Okulu.

  Edirne Vilayeti

  Mustratlı: Meryem'in Urucu Cemiyeti

  Diyarbakır Vilayeti

  Mardin:1.Aziz-Francois’ya bağlı Kapüsenler okulu. 2.Fransiskenler okulu

  Liste epey uzun bkz

  Alıntı... ''Tarih Şuuru'' İhsan Süreyya Sırma sayfa 129-130

  _____________________________________

  235-Fransız Hariciye arşivi,N.S Turquie,1902,no:174 s.53
 2. f471h

  f471h Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Avrupa'dan ışide en çok katılım da fransa üzerinden olmuştur. Bilgi olarak kenarda bulunsun.
 3. Ebu Emir

  Ebu Emir Fe terabbasû innâ meakum muterabbisûn Kullanıcı

  Bunun sebebi göçmenlerdir diye tahmin ediyorum.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş