Haber Güncel Myanmar Haberleri

Konu, 'Burma Haberleri' kısmında Muhammed Taha tarafından paylaşıldı.

 1. Muhammed Taha

  Muhammed Taha Allahu Ekber Kullanıcı

    
  Rahman ve Rahim Olan Allah'ın Adıyla

  Myanmar'dan güncel haberleri bu konu altında paylaşacağım inşallah.


  Myanmar, resmî adıyla Myanmar Birliği Cumhuriyeti ve ayrıca bilinen adlarıyla Burma ya da Birmanya, Güneydoğu Asya’da, Andaman Denizi ve Bengal Körfezi kıyısında, Bangladeş, Çin, Hindistan, Laos ve Tayland arasında yer alan ülkedir. Myanmar, Çinhindi’nin kuzeybatısında yer alır. Komşuları kuzeybatıda Hindistan ve Bangladeş, kuzeydoğuda Çin, güneydoğuda Laos ve Tayland’dır. Ülkenin güneybatı kıyıları Bengal Körfezi ile çevrilidir.

  Myanmar'ın 7 eyaletinden biri olan Arakan, Bangladeş-Burma sınırının 50.000 kilometre karelik bir alanında bulunur. Nüfusu 4 miyondan fazladır fakat bölgenin nüfüsü yaşananların ardından 1 buçuk milyona kadar gerilemiştir.

  [​IMG]

  [​IMG]
 2. Muhammed Taha

  Muhammed Taha Allahu Ekber Kullanıcı

  Bangladeş ve Endonezyalı mücahidlerin Myanmar askerlerine düzenlediği saldırılarda 20 kafir öldürüldü.
  Son düzenleme: 2 Eylül 2017
 3. Muhammed Taha

  Muhammed Taha Allahu Ekber Kullanıcı

  Mücahidler 6 zalimi daha öldürdü.
 4. Muhammed Taha

  Muhammed Taha Allahu Ekber Kullanıcı

  Gazeteci Abdulkadir Şen, Arakan sınırına ulaştı.
 5. Muhammed Taha

  Muhammed Taha Allahu Ekber Kullanıcı

  “Burma Ordusu ve yerel aşırı Budistler, evleri yakarak ve Myanmar’daki Rahine Eyaletinde bulunan Müslümanları yerlerinden ederek bir kez daha etnik temizliğe başlamışlardır.

  Haberler, Burma Ordusunun Kurban Bayramının mübarek günleri boyunca Müslümanların köylerine saldırdığını, yetmiş bin evin ateşe verildiğini, çoğu kadın, çocuk ve yaşlıdan oluşan sivil halktan on binlerce mazlum Müslümanın yerinden edildiğini söylüyor.

  İslam dünyasının hükumetleri, örgütler, medya ve sesini yükselten bireyler tarafından yapılan Burma Müslümanlarını destekleyici açıklamaları memnuniyetle karşılıyoruz. Aynı şekilde dünya genelindeki Müslümanlara bu mazlum kardeşlerini unutmama çağrısı yapıyoruz. Onlara sunulacak savunma, kurtarma ve sığınma ve de her türlü yardım için kolları sıvayın ve onlara karşı İslami şefkatin gerektirdiği görevinizi elinizden gelen son noktada yerine getirin.

  Uluslararası medya Burma’lı Müslümanların soykırımını tam olarak yayınlamadı ve İnsan Hakları İzleme Örgütü de bu soykırıma ciddi önem vermedi. Bize göre bu sadece haksızlık ve elim değil aynı zamanda insanlık ve insani yardım çağrısıyla da çatışma halidir.

  Müslümanlar kardeştirler. İşlevsiz insan hakları iddiasında bulunanlardan yardım beklemeyin bunun yerine siz kendi imkanlarınızla Burma’lı mazlum Müslümanlara yardım edin, kurtuluşları için Allahu Teala’ya dua edin, onları mallarınız, canlarınız ve dillerinizle destekleyin ve onların zulme maruz bırakılmış seslerini yükseltin ki böylece zulmün gölgesi başlarının üzerinden kaldırılmış olsun.”

  Afganistan İslam Emirliği
  13.12.1438 - 04.09.2017​
 6. Muhammed Taha

  Muhammed Taha Allahu Ekber Kullanıcı

  Burma askeri sözcüsü müslümanlara karşı operasyona devam edeceklerini açıkladı.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş