1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Çözüldü Günümüzde Tavuk Ve Yumurta Yemek Caiz Midir?

Konu, 'Hayvan / Bitki' kısmında mefhum tarafından paylaşıldı.

 1. mefhum

  mefhum Islam-TR Üyesi Kullanıcı

    
  Mâlumunuz yediğimiz tavuklar 40-45 günlük.. Bu sebeple tavuk firmaları dahi tavuklarına tavuk diyemiyor.. Civcivde diyemeyecekleri için piliç diye bir kelime bulmuşlar.. Kesimine on gün kalaya kadar verilen kimyevi ilaçlar, yedirilen hayvansal gıdalar vs. Bunlar çok konuşuluyor..
  Özellikle helal sertifikası veren firmalar bu hususlardan dem vuruyor. Peki işin ahlaki boyutunu ele almamız gerekmez mi.. Mesela bir tavuk 1 sene boyunca yanındaki 4 tavukla beraber hayatı boyunca hiç çıkamayacağı, hatta kımıldayamadığı, güneş görmeyen bir kafeste kapalı tutuluyor. Yüzde otuz civarında olduğunu tahmin ettiğim bir tasarruf için yapılan bu eziyete bakışımız ne olmalı?
  Suriyeli bir şeyhe sorduğumda bana Hz. Ömerle alakalı bir hadis anlattı. Bir bahçede içtikleri suyun temiz olup olmadığını sorduğunda ona sormamasını tembih ediyor.. Suriyeli şeyhte bu tarz konuların arkasını kurcalamayıp görmezden gelmemizi eğer bilirsek caiz olmayacağı fetvasını verdi kısaca..
  Fakat hakikat şu ki yediğimiz çiftlik yumurtalarının bildiğim kadarıyla nerede ise hepsi kanaatime göre eksiksiz her gün zulme uğrayan tavuklardan geliyor. Peki bizim bunu bildiğimiz halde bu tavukları yememizin hükmü nedir?
 2. Abdulmuizz Fida

  Abdulmuizz Fida فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ Yetkili Kişi Site Admin

  Bahsettiğiniz gibi kapitalizmin ifsada verdiği günümüzdeki ekonomik yapı mâalesef insanların gözünü daha çok maddiyat hırsı ile bürümüş, bu sebeble insanlar , daha çok kazanma iştiyakıyla yaptıkları ticarette Allah korkusu yerine Para kokusuna itibar eder olmuşlardır.

  وَإِذَا تَوَلَّى سَعَى فِي الأَرْضِ لِيُفْسِدَ فِيِهَا وَيُهْلِكَ الْحَرْثَ وَالنَّسْلَ وَاللّهُ لاَ يُحِبُّ الفَسَادَ
  "İş başına geçtiğinde yeryüzünde bozgunculuk çıkarmak, ekini ve nesli yok etmek için didinir. Allah da bozgunculuğu sevmez." (Bakara 205)

  Ticâri ve insani ahlaktan yoksun olarak harekete geçen iş adamları, kâr oranını azami düzeyde arttırabilmek için en kısa zamanda en fazla nasıl kazanılır ilkesi uğruna, helal haram dinlemeden küfür rejimlerinin kanunlarının izni ve sınırları dahilinde üretim faaliyetlerinden bulunurken, ne ürettikleri, beslediklerine karşı, ne tüketici insanların sağlığına karşı devletten aldıkları işletme ruhsatı belgesine sırtını dayayarak Allah'tan korkmadıkları gibi vicdani bir rahatsızlık da duymamaktadırlar. Bunun neticesinde fıtratı tahrif etmekte dolu dizgin koşturmaktadırlar.

  يَا أَيُّهَا النَّاسُ كُلُواْ مِمَّا فِي الأَرْضِ حَلاَلاً طَيِّباً وَلاَ تَتَّبِعُواْ خُطُوَاتِ الشَّيْطَانِ إِنَّهُ لَكُمْ عَدُوٌّ مُّبِينٌ
  Ey İnsanlar ! Yeryüzünde bulunan gıdaların güzel ve temiz olanlarından yiyin, şeytanın peşine düşmeyin, zira şeytan sizin apaçık bir düşmanınızdır” (Bakara 168)

  Tüm bu duruma rağmen tavuk yemenin hükmü konusundaki mesele İslami usullere göre kesilmesi durumunda câizdir. Beslenmesi veya yetiştiriciliği esnasındaki uygulamalardan tüketiciler mesul değildir. Fakat tüketici olan vatandaşların bir araya gelerek tavuk yememe, satın almama gibi kampanyalar başlatarak mevcud şartların iyileştirilmesi talebiyle etkinlikler başlatmaları yerinde olabilir.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş