1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.
  2. Duyuruyu Kapat

İlmi Konu Günün Sahih Hadis-i Şerif'i

Konu, 'Hadis Bahçesi' kısmında IsLaM4eVeR tarafından paylaşıldı.

1. Ebu SILA

Ebu SILA Islam-TR Üyesi Kullanıcı

Ebu Hureyre ( ra) dan Rasulullah ( sas) " Yol ortasinda insanlara eziyet veren bir ağaci kestiğinden dolayi cennet te gezip dolaşan bir kimse gördum. " buyurdu
    ( Muslim sahih)
  2. Ebu SILA

Ebu Zerr (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:

“Yedi kat gök ve yedi kat yer, Allah’ın Kürsü’sü yanında, ancak geniş çöle bırakılmış bir halka gibidir! Arşın Kürsü’ye üstünlüğü ise, geniş çölün bu halkaya üstünlüğü gibidir!”

Nesai, Ahmed, ibni Hibban, Bezzar Albani Sahiha
  3. İki Hicretyolu

İki Hicretyolu Islam-TR Üyesi Kullanıcı

FB_IMG_1501957431170.jpg

Rasûlullah ﷺ şöyle buyurdu,
    “Allah’a şükreden kalbiniz, zikreden diliniz ve size ahret işlerinde yardımcı olacak imanlı saliha bir zevceniz (eşiniz) olsun…”
    (İbni Mace- Nikah 5)
  4. TaHa

TaHa Adalet Mulkun TemelidiR... Kullanıcı

* Ebû Hüreyre radiya’llahu anh’den rivâyete göre, Resûlu’llah Salla’llahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur: Ashab’ım, zandan (sebepsiz ithamdan) çekininiz! Çünkü sanıkla ithâm sözlerin yalanı çok olanıdır. Biribirinizin eksikliğini görmeğe ve işitmeye çalışmayınız, husûsî ve mahrem hayâtınızı da araştırmayınız!
    Bir de almayacağınız bir malı alıcıyı zarara sokmak için arttırmayınız, biribirinize hased de etmeyiniz! Buğuz (düşmanlık) da etmeyiniz! Biribirinize arkanızı çevirip küsmeyiniz de. Ey Allah’ın kulları, biribirinize kardeş (mesâbesinde) olunuz! (Biribirinizi seviniz!)
  5. Ebu SILA

upload_2017-8-9_10-41-21.png
  6. AbdulKayyum

AbdulKayyum Islam-TR Üyesi Kullanıcı

Peygamber efendimiz (s.av) şöyle buyurmuştur:
    "Doğrusu şeytan, değişik metotlarla insanın yolunu kesmiştir.İslamiyet yolunda insanın önünü kesmiş ve ona şöyle demiştir:
    1-)"Nasıl olur da sen Müslüman olup kendi dinini ve ecdadının dinini terk edersin?" İnsanoğlu ona itaat etmemiş ve Müslüman olmuştur.
    Sonra hicret yolunda insanın önünü kesmiş ve ona şöyle demiştir:
    2-)"Sen göç mü ediyorsun?" İnsanoğlu ona uymamış ve göç etmiştir, Sonra cihad yolunda onun önünü kesmiş ve ona şöyle demiştir:

3-)"Harp, can ve malın yok olmasına sebep olduğu halde sen nasıl cihad ediyorsun?Sen savaşırsan ölürsün, başkaları karınla evlenir ve varislerin malını paylaşırlar."
    İnsanoğlu şeytana itaat etmemiş ve cihad etmiştir"
    Sonra Hz.Peygamber (s.a.v) şöyle buyurdu:
    "Kim şeytana uymaz ve böyle hareket ederse. sonra bu uğurda ölürse böyle kimsenin cennete girmesine müsaade etmek Allah'ın üzerine hak olur."Nesai, Cihad 19 road_to_jannah_by_sippey-dab77ab.jpg
  7. Pangea

Pangea Islam-TR Üyesi Kullanıcı

Ebû Hüreyre radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

"Canımı gücü ve kudretiyle elinde tutan Allah'a yemin ederek söylüyorum, içimden öyle geçiyor ki, odun toplamayı emredeyim, odun yığılsın. Sonra namazı emredeyim, ezan okunsun. Daha sonra bir adama cemaate imam olmasını emredeyim. En sonunda cemaate gelmeyen adamlara gidip onlar içindeyken evlerini yakayım."

Buhârî, Ahkâm 52, Ezân 29; Müslim, Mesâcid 251-254. Ayrıca bk. Tirmizî, Salât 48; Nesâî, İmâmet 49
  8. ebuu.ali

ebuu.ali Elhamdulillah Kullanıcı

Bedeviler: Ey Allah’ın Resûlü! Hastalanırsak tedavi yoluna gidelim mi?
    Resûlullah (s.a.v.), şöyle buyurdu: “Tedavi olun, ey Allah’ın köleleri. Çünkü Allah yarattığı her bir hastalık için mutlaka şifasını (devasını) yaratmıştır. Ancak bir hastalık müstesnadır” buyurdular. Bunun üzerine o hastalık nedir? Ey Allah’ın Resûlü dediklerinde; “O İhtiyarlıktır” buyurdu.
    (Tirmizi, C.2. H.no:2038)
  9. İki Hicretyolu

Dininizi şu iki hasletle süsleyin. Cömertlik, güzel ahlak.
    Hadis-i Şerif | Taberani

FB_IMG_1502460169312.jpg
  10. İki Hicretyolu

Ebû Zer Cündeb İbni Cünâde radıyallahu anh şöyle dedi:
    – Ey Allah’ın Resûlü! Hangi amel daha üstündür? dedim.
    – “Allah’a iman ve Allah yolunda cihaddır” buyurdu. Ben:
    – Hangi (esir veya) köle (yi âzat etmek) daha faziletlidir? dedim.
    – “Sahiplerine göre en kıymetli ve bedeli en yüksek olanı” buyurdu.
    – (Cihad ve köle âzâdını) yapamazsam? dedim.
    – “(Bir) iş yapana yardım edersin veya işini beceremeyenin işini görürsün” buyurdu.
    – Ey Allah’ın Resûlü! Bunlardan hiçbirini yapamazsam? dedim.
    – “İnsanlara zarar vermezsin. Zira bu da kendi kendine iyilik etmen demektir” buyurdu.
    Buhârî, Itk 2; Müslim, Îmân 136
  11. Cuheyman

Cuheyman Islam-TR Üyesi Kullanıcı

Ebu Hurayra (r.anh) dan
    Allah Rasûlu (s.a.v.) buyurdu: "Allah teâlâ buyurmuştur:
    "Kulum bana, kendisine farz kıldıklarımı yerine getirmekten daha iyi bir şeyle yaklaşamaz. Ondan sonra, kulum bana nâfile ibadetlerle yaklaşmaya devam eder, nihâyet ben onu severim. Ben onu bir de sevdim mi, artık işittiği kulağı, gördüğü gözü, tuttuğu eli, yürüdüğü ayağı olurum. Bir şey isterse, hemen veririm, bir şeyden de bana sığınırsa, onu muhakkak korurum."
    (Buhârî)
  12. Cuheyman

Cuheyman Islam-TR Üyesi Kullanıcı

Enes B. Mâlik (ra) diyor ki; Resûlullah (s.a.s.) şöyle buyurdular:
    “Kim evinden çıkarken;

بِسْمِ اللَّهِ تَوَكَّلْتُ عَلَى اللَّهِ، ﻵ حَوْلَ وَﻵ قُوَّةَ إِلاَّ بِاللَّهِ

“Allahın adıyla çıkıyor, Allah’a güveniyorum.
    O’ndan başka gerçek güç ve kuvvet sahibi yoktur.”
    diye dua ederse kendisine; ‘Doğruya iletildin, ihtiyaçların karşılandı, düşmanlarından korundun’ şeklinde cevap verilir. Şeytan da ondan uzaklaşır.”
    Buhari, Teheccüd, 21, Deavât, 51; Müslim, Mesâcid, 139.
  13. Ebu SILA

Amr bin Abese ( ra) dan Rasulullah ( sas) " Kim ,Allah yolunda bir kıl ağartirsa o kıl Kiyamet günu kendisi için bir nur olacaktir ." buyurdu
    (Tirmizi 1685)
  14. Ebu SILA

upload_2017-8-16_11-40-50.png
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş