İlmi Konu Günün Sahih Hadis-i Şerif'i

Konu, 'Hadis Bahçesi' kısmında IsLaM4eVeR tarafından paylaşıldı.

1. Ebu SILA

Ebu SILA Islam-TR Üyesi Kullanıcı

Muhammed bin Cübeyr bin Mut’im (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘Ben Muhammed’im. Ben Ahmed’im. Ben o Mâhi’yim kî, küfür benimle mahvedilir. Ben o Haşir’im ki, insanlar benim ayağımın ökçesi üzerinde (Yani beni takip ederek) haşrolunur. Ben Âkıb’im. Âkıb kendisinden sonra Nebi olmayandır’ buyurdu.”

Müslim 2354/124.
  2. bahadır571

bahadır571 Islam-TR Üyesi Kullanıcı

27751482_1605195656229178_1765047014725634929_n.jpg

وعن ابن عمرَ رضي اللَّهُ عنهما أَن رسولَ اللَّه صَلّى اللهُ عَلَيْهِ وسَلَّم قال : «المسلمُ أَخــو المسلم لا يَظلِمُه ولا يُسْلِمُهُ . ومَنْ كَانَ فِي حاجةِ أَخِيهِ كانَ اللَّهُ فِي حاجتِهِ، ومنْ فَرَّجَ عنْ مُسلمٍ كُرْبةً فَرَّجَ اللَّهُ عنه بها كُرْبةً من كُرَبِ يومَ القيامةِ ، ومن سَتَرَ مُسْلماً سَتَرَهُ اللَّهُ يَومَ الْقِيامَةِ » متفق عليه .

Abdullah ibni Ömer (r.a.)’dan aktarıldığına göre Rasulullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: “Müslüman müslümanın kardeşidir, ona zulmetmez onu düşmana teslim etmez. Müslüman kardeşinin ihtiyacını gideren kimsenin Allah’ta ihtiyacını giderir. Kim bir müslümandan bir sıkıntıyı giderirse Allah’ta onun kıyamet günündeki sıkıntılarından birini giderir. Kim de bir müslümanın ayıp ve kusurunu örterse Allah’ta kıyamet günü o kimsenin ayıp ve kusurunu örter.” (Buhari Mezalim 3)
  3. bahadır571

tumblr_olccr0nAz81qzzelmo1_540.png
    (3 Kere) بِسْمِ الله الّذِي لا يَضُرّ مَعَ اسْمِهِ شَيْءٌ في الأرْضِ وَلا في السّمَاءِ وَهُوَ السّمِيعُ العَلِيمُ
    (Bismillâhillezi lâ yedurru mea ismihi şey’un fi’l ardi ve lâ fi’s-semâi ve huve’s-semi’ul alim)

Anlamı: İsmiyle yerde ve gökte hiç bir şeyin zarar veremeyeceği Allah’ın adıyla. O, hakkıyla işiten ve her şeyi bilendir.”

“Sabah ve akşam üç kere söyleyene hiç bir şey zarar vermez.” (Ebu Davud, Tirmizi)

(Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’den sahih olarak rivayet olunan hadiste teşvik edildiği ve bunun her türlü kötülükten kurtuluş olduğu için, sabah ve akşamın ilk vakitlerinde Müslümanın üç defa şöyle dua etmesi Allah’a sığınmanın yollarındandır:

بِسْمِ اللهِ الَّذِي لاَ يَضُرُّ مَعَ اسْمِهِ شَيْءٍ فيِ الأَرْضِ وَلاَ فيِ السَّماَءِ وَهُوَ السَّميِعُ الْعَليِمُ
    “Yerde ve gökte, adıyla hiçbir şeyin zarar veremediği Allah’ın adıyla. O, (her şeyi) hakkıyla işiten ve bilendir.”

Ebu Davud, Tirmizi, İbni Mace)
  4. Ebu SILA

-Enes bin Malik (ra) dan Rasulullah (sav)'' Kimin kaygısı ahiret olursa ,Allah onunla zenginliğini kalbinde kılar ,iki yakasını bir araya getirir ve dünya ona boyun eğerek gelir .Her kimin kaygısı da dünya olursa Allah , onun fakirligini iki gözü arasında kılar ve iki yakasını bir araya gelmez perişan olur, zaten kendisine de takdir edilen şey gelir fazlası gelmez.'' Buyurdu
    (Tirmizi sünen )
  5. bahadır571

tumblr_ntoqautNuc1rx141fo1_540.jpg

Rasulullah (sallAllahu aleyhi ve sellem) buyurdu ki ;

"Yumuşaklıktan mahrum olan, hayırdan mahrum olur."

Muslim, el-Cami'us Sahih 2592.
  6. bahadır571

28279825_1931170060234585_934482285079531627_n.jpg
    Rasûlullah ﷺ şöyle buyurdu:
    “Zayıf ve düşkünlerinize dikkat ediniz! Zira siz ancak düşkünleriniz sayesinde yardım görür ve rızıklanırsınız."
    (Ebû Dâvûd, Cihâd 69)
  7. Ebu SILA

Abdullah b. Abbas’tan(ra.) yapılan rivayet göre, Peygamberimiz:

“Bana cehennem gösterildi. Cehennemliklerin çoğunu kadınların meydana getirdiğini gördüm; onlar nankörlük ediyorlar.” buyurdu

. “Allah’a karşı mı nankörlük ediyorlar?” diye sorduklarında, Peygamberimiz(sav.)

“Kocalarına karşı nankörlük ederler, kendilerine yapılan iyiliklere karşı nankörlük ederler. Öyle ki, onlardan birine yıllarca iyilik yapsan, senden (hoşlarına gitmeyen) bir şey görseler, ‘Senden hiçbir iyilik görmedim.’ demeye başlar.” diye buyurdu.
    ” (Buhari, İman, 21; Müslim, İmân 132)
  8. Ebu SILA

Ubade ibn Sabit ( ra)dan .Rasulullah ( sav)
    " Allah kullarina beş vakit namazı farz kılmıştır. Kim bunları hafife almadan - kasten bir vakti terketmeden - hakkıyla eda ederse , Allah onu Cennete girdireceğine söz vermiştir. Kim de beş vakit namazı kılmazsa Allah'ın onlara hiç bir sözü yoktur . Dilerse azap eder , dilerse Cennete girdirir ." buyurdu
    ( Ebu Davud 1420 Nesai 460 Malik 1/123/14) hadis sahihdir.
  9. Ebu SILA

Enes (ra) anlatıyor:
    "Resûlullah (sav)buyurdular ki:
    "Allah Teâla Hazretleri diyor ki: "Ey Ademoğlu! Sen bana dua edip, (affımı) ümid ettikçe ben senden her ne sâdır olsa, aldırmam, ben seni affederim. Ey Ademoğlu! Senin günahın semanın bulutları kadar bile olsa, sonra bana dönüp istiğfar etsen, çok oluşuna bakmam, seni affederim. Ey ademoğlu! Bana arz dolusu hata ile gelsen, sonunda hiç bir şirk koşmaksızın bana kavuşursan, seni arz dolusu mağfiretimle karşılarım."

Tirmizi, Da'avat 106, (3534).
  10. Ebu SILA

..Enes b. Mâlik'ten -Allah ondan râzı olsun- rivâyet olunduğuna göre o şöyle demiştir;

"Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- (hicretten sonra Mekke'den) Medine'ye geldiklerinde, Medinelilerin (Nevruz günü ile Mehricân günü diye) eğlendikleri iki günleri vardı.

Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem-:

- Bu günler nedir? Diye sordu.

Medineliler:

- Biz (İslâm'dan önce), câhiliyet devrinden beri bu günlerde eğleniriz, dediler.

Bunun üzerine Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurdu

- Şüphesiz Allah size, o iki günün yerine daha hayırlı olan iki bayramı: Kurban bayramı ile Ramazan bayramını vermiştir."

(Ebu Davud; hadis no: 1134. Nesâî; hadis no: 1556. Elbânî de; "Silsiletu'l-Ehâdîsi's-Sahîha"; hadis no: 2021.)
  11. Ebu SILA

Ebu Saîd (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) bir gün şöyle dedi:
    "Kim Rabb olarak Allah'tan, din olarak İslâm'dan, peygamber olarak Muhammed'den râzı ise ona cennet vâcib olmuştur." Bu söz hayretime gitti ve:
    "- Ey Allah'ın Resûlü, bir kere daha tekrar eder misiniz?" dedim. Aynen tekrar etti ve arkadan da şunu söyledi.
    " Bir başka şey daha var ki, Allah, onun sebebiyle, kulun cennetteki makamını yüz derece yüceltir. Bu derecelerden ikisi arasındaki uzaklık sema ile arz arasındaki mesâfe gibidir. " Ben:
    "- Öyleyse bu nedir`?" dedim. Şu cevabı verdi:
    " Allah yolunda cihad, Allah yolunda cihad, Allah yolunda cihad!"
    Müslim, İmâret 116, (1884); Nesâî, Cihâd 18, (6,19-20).
  12. Ebu SILA

Abdullah ibni Ömer (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:

“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘İki haslet var ki, Müslüman bir kul onları muhafaza ederse mutlaka cennete girer. O ikisi kolaydır ancak yapanlar azdır. Her namazın arkasından on kere tesbih, on kere tahmid, on kere tekbir getirirsin. Bunlar dilde yüz elli eder. Mizanda ise bin beş yüz olur. Yatağına girdiğin vakit otuz dört kere tekbir, otuz üç kere tesbih, otuz üç kere tahmid getirirsin. Bunlar dilde yüz eder. Mizanda bin olur’ buyurdu.”

Ben Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’i bunları eli ile sayarken gördüm.

Dediler ki:

−Ya Rasulallah! Nasıl hem onlar kolaydır hem de yapanları azdır?

Tesbih: Subhanallah

Tahmid: Elhamdulillah

Tekbir: Allah-u Ekber

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:

“Şeytan sizden birine yatağında gelir tesbihatı söylemeden uyutur. Namazda gelir ve tesbihatı söylemeden önce bir ihtiyacını hatırlatır.”

Ebu Davud 5065, İbni Hibban 2018.
  13. Ebu SILA

Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurdu:
    “Kıyamet zamanı yaklaşınca Müminlerin rüyası; hiç yalan çıkmayacaktır. Rüyası en doğru olanlar sözü en doğru olanlardır. Müslümanın rüyası peygamberliğin kırk altıda biridir. Rüya üç çeşittir; Salih rüya ki: Allah’tan kuluna bir müjdedir. Şeytanın üzüntü vermesi şeklindeki kabuslu rüya ve insanın günlük yaşantısına zihnini meşgul eden şeylerden kaynaklanan rüya, sizden biriniz hoşlanmadığı bir rüya görürse kalksın, sol tarafına tükürsün ve o rüyayı insanlara anlatmasın.”
    Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem), şöyle devam etti: “Rüyada ayaklara vurulan zinciri severim boyunlara geçirilen zincirden hoşlanmam.” Ayaklara vurulan zincir; dinde sebat anlamına gelir.

(Müslim, Rüya: 1; Buhari, Ta’bir: 3)
  14. Ebu SILA

15. Ebu SILA

Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:
    “Geniş bir ev, salih bir komşu ve rahat bir binek, Müslüman kişinin saadetindendir.”
    Buhari Edebu’l-Müfred 116.
  16. Ebu SILA

Enes (ra) dan Rasulullah (sav)
    '' Eğer Allah , bir kuluna hayır dilerse onun cezasını dünyada verir. Şayet Allah bir kuluna şer dilerse günahının cezasını bekletir . Sonunda kıyamet günü onu tastamam alır.
    Büyük mükafat , büyük imtihanla birliktedir . Şüphesiz ki Allah bir toplumu severse onları belalarla imtihan eder . Kim razı olursa o kimseye rıza vardır. Kim öfkelenirse ona da öfke vardır.''
    buyurdu
    (Tirmizi sünen)
  17. Ebu SILA

Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘Şüphesiz mü’mine ölümünden sonra amelinden ve hasenatından ulaşanlar arasında şunlar da vardır:

1) Öğrettiği ve yaydığı bir ilim,

2) Gegeriye bıraktığı salih bir evlat,

3) Miras bıraktığı bir Mushaf (Kur’an) yahutta

4) Bina ettiği bir mescid, ya da

5) Yolcular için bir ev yahut

6) Akıttığı bir ırmak yahut

7) Sağlığında ve hayatında kendi malından çıkarıp verdiği bir sadaka ölümünden sonra ona erişir’ buyurdu.”

İbni Mace 1/106, İbni Huzeyme Sahihinde 2490, Beyhaki Şuabu’l-İman 3448.
  18. Ebu SILA

Abdullah b. Cafer ( ra) dan "Rasulullah ( sav) medine'li müslümanlardan birinin bahçesinde bir deve gördü . Deve Nebi ( sav) i görünce inleyip gözünden yaşlar akıtmaya başladi. Nebi gidip onu okşayınca sakinleşti.
    .. Daha sonra Nebi ( sav) - Bu devenin sahibi kim ? diye sordu.
    Bir delikanlı devenin kendisine ait olduğunu söyleyince .
    Nebi ( sav) - Allah'ın sana bahşetmiş olduğu şu hayvan hakkında Allah'dan korkmuyor musun ? Çünkü o senin kendisini aç bıraktığını ve çok yorduğunu bana şikayet ediyor."
    buyurdu .
    (Ebu Davud - cihad 44)
  19. Ebu SILA

İbnu Ömer radıyallahu anhüma anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:
    "Kıyamet günü, Allah, öncekileri ve sonrakileri birleştirip topladığı zaman her vefasız için, onu tanıtan bir bayrak dikilir ve: "Bu falan (oğlu falanın) vefasızlığıdır" denilir."

Buhari, Edeb, 99, Cizye 22, Hiyel 9, Fiten 21; Müslim, Cihad 10, (1735); Ebu Davud; Cihad 162, (2756); Tirmizi, Siyer 28, (1581).
    Müslim'in el-Hudri'den nakline göre, Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm şöyle demiştir:
    "Her zalimin arkasında bir bayrağı vardır, zulmü ölçüsünde bu bayrak yükseltilir. Haberiniz olsun, amme hizmetlerini üzerine alandan daha büyük vefasız yoktur."

Müslim, Cihad 15, (1738).
  20. Ebu SILA

Enes r.a, ben Rasulullah (s.a.v’)i şöyle buyururken dinledim, dedi ;
    '' Allah (c.c.)buyuruyor ki :
    “ Ey Ademoğlu sen bana dua edip affedilmeni umduğun sürece sende bulunan günahlar ne kadar çok olursa olsun seni bağışlarım.

Ey Ademoğlu günahların yerle gökleri dolduracak seviyeye ulaşsa benden bağışlanmanı istersen seni affedip bağışlarım.
    Ey Ademoğlu sen yeryüzünü dolduracak kadar günahla fakat bana hiçbir şeyi ortak tutmamış olduğun halde huzuruma gelirsen ben de seni yeryüzü dolusu bağışlama ile karşılarım.”

Tirmizi ,sünen.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş