1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

İlmi Konu Günün Sahih Hadis-i Şerif'i

Konu, 'Hadis Bahçesi' kısmında IsLaM4eVeR tarafından paylaşıldı.

1. bahadır571

bahadır571 Islam-TR Üyesi Kullanıcı

حَدَّثَنَا يَحْيَى بْنُ مُوسَى أَخْبَرَنَا أَبُو مُعَاوِيَةَ أَخْبَرَنَا اللَّيْثُ وَهُوَ ابْنُ أَبِى سُلَيْمٍ عَنْ زِيَادٍ عَنْ أَبِى هُرَيْرَةَ قَالَ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صلى الله عليه وسلم « مَا مِنْ رَجُلٍ يَدْعُو اللَّهَ بِدُعَاءٍ إِلاَّ اسْتُجِيبَ لَهُ فَإِمَّا أَنْ يُعَجَّلَ لَهُ فِى الدُّنْيَا وَإِمَّا أَنْ يُدَّخَرَ لَهُ فِى الآخِرَةِ وَإِمَّا أَنْ يُكَفَّرَ عَنْهُ مِنْ ذُنُوبِهِ بِقَدْرِ مَا دَعَا مَا لَمْ يَدْعُ بِإِثْمٍ أَوْ قَطِيعَةِ رَحِمٍ أَوْ يَسْتَعْجِلُ » . قَالُوا يَا رَسُولَ اللَّهِ وَكَيْفَ يَسْتَعْجِلُ قَالَ « يَقُولُ دَعَوْتُ رَبِّى فَمَا اسْتَجَابَ لِى » . هَذَا حَدِيثٌ غَرِيبٌ مِنْ هَذَا الْوَجْهِ .
    Ebû Hureyre'den nakledildi: Resulullah buyurdular ki: Bir kişi Allah'tan bir niyazda bulunmaya görsün mutlaka onun bu duasına karşılık verilecektir. Bu ya ona dünyada nasip olur; ya ahirette karşısına çıkar; ya duası nispetinde işlediği bir günah silinir. Ama duası günah bir şeye ya da sılayı rahimi kesmeye dair olursa veya sabırsızlık gösterirse (isti'câl) o zaman iş değişir." Dediler ki Ey Allah'ın elçisi kul nasıl sabırsızlık gösterir? Buyurdular ki: "Ben Rabbimedua ediyorum. duama hiç karşılık vermiyor der". Tirmizi: Bu bu vecihten garibbir hadistir.
    Tirmizi, Daavât, 132
  2. Ersin_Akın

Ersin_Akın Islam-TR Üyesi Kullanıcı

Fedâle b. Ubeyd (radıyallahu anh)’dan rivayete göre, o şöyle demiştir:
    Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem, mescidde oturmakta iken bir adam geldi namaz kıldı sonra şöyle dua etti:“Allah’ım beni bağışla bana acı.”
    Bunun üzerine Rasûlullah: “Ey namaz kılan acele ettin, namaz kılıp oturduğun vakit Allah’a layık olduğu şekilde hamd et, sonra bana salât ve selam et, sonra da yapacağın duayı yap.”
    Bundan sonra başka biri namaz kıldı. Namazdan sonra Allah’a hamd etti ve Peygambere salât ve selam getirdi. Başka bir şey yapmadı. Bunun üzerine Rasûlullah (s.a.v.), o kimseye şöyle buyurdu: “Ey namaz kılan kimse! Dua et, duan kabul edilsin.”
    (Tirmizî, Daavat, 65)
  3. Ebu SILA

Ebu SILA Islam-TR Üyesi Kullanıcı

. Ebu Hureyre Radıyallahu Anhu Rasûlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem şöyle buyurdu demiştir:
    "Allah, Cennet'te salih kulun derecesini yükseltir de kul yarab bu bana nerden geldi der. Allah, çocuklarının sana mağfiret dilemesi ile, buyurur."

(Ahmed, Müsned, II, 509. Heysemi, Mecmau'z-Zevaid'de bunu, Ahmed, ve
    el-Evsat'ta Taberani, rivayet etmiştir, ravileri sahih hadis ravileridir, Asım b. Behle ise sikadır, demiştir.)
  4. Ebu SILA

Talk b. Habîb diyor ki: Ben insanların şefaati yalanlayanlarının en serti idim. Nihayet Câbir b. Abdillâhla (ra.) karşılaştım. Ona aziz ve celil olan Allah’ın, cehennemliklerin cehennemde ebedî kalacaklarını beyan ettiği ayetlerin tümünü okudum.
    Bunun üzerine Câbir dedi ki: “Ey Talk! Herhalde sen kendini Allah’ın kitabını benden daha fazla okuyan ve Rasûlullâh’ın (sallallahu aleyhi ve sellem) sünnetini de benden daha iyi bilen biri olarak görüyorsun?”
    Bunun üzerine ben ezildim ve dedim ki: “Hayır vallahi! Sen Allah’ın kitabını benden daha iyi okuyan ve Rasûlullâh’ın (sallallahu aleyhi ve sellem) sünnetini benden daha iyi bilensin”

Câbir dedi ki: “Senin bana okuduğun o ayetteki cehennemlikler, muşriklerdir. Fakat cehennemden çıkacak olanlar mu’min oldukları halde günah işlemiş kimselerdir. Onlara orada azab edilir. Sonra sessizce çıkarılırlar.”
    Sonra Câbir, iki elini iki kulağına götürdü ve dedi ki: “Bizler de senin okuduklarını okuyoruz. Şayet ben Rasûlullâh’ın (sallallahu aleyhi ve sellem) orada yanan bazılarının cehennemden çıkacaklarını buyurduğunu bu kulaklarımla işitmeseydim, nasıl böyle derdim?”
    -Musned Ahmed 3/330.
  5. bahadır571

Ebu Hureyre (ra) tarafından şöyle rivayet edilmiştir:" Dedim ki: "Ya Rasulallah, kıyamet günü şefaatinle insanların en mutlusu olan kimdir? Rasulallah (sav) şöyle buyurdu: Ey Ebu Hureyre, senin hadise olan düşkünlüğünden dolayı senden önce hiçbir kimsenin bu hadisten sormayacağını tahmin etmiştim. Kıyamet günü şefaatimle insanların en mutlusu olan; ihlasla, kalbi veya gönlü ile LA İLAHE İLLALLAH, diyen kimsedir. " (Buhari)
  6. bahadır571

Ubade Bin Samit (ra)'dan Rasulullah (sav)'in şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir: "Kim tek olan Allah'tan başka ilah olmadığına, O'nun ortağının bulunmadığına, Muhammed'in kulu ve elçisi olduğuna, İsa'nın Allah'ın kulu ve eliçisi olup Meryem'e kendisinden gönderdiği ruhu olan kelimesi olduğuna, cennet ve cehennemin hak olduğuna şahadet ederse Allah onun üzerinde bulunduğu amele göre cennete koyar. " (Buhari, Müslim, Tirmizi).
  7. Ebu SILA

Enes bin Malik (Radiyallahu Anh) söyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘Secdede itidal ediniz. Biriniz kollarını (secdede) köpeğin kolunu yayması gibi yaymasın’ buyurdu.”

Buhari ve Müslim
  8. Ebu SILA

Sevban'ın (ra.) - Rasulullah -sallallahu aleyhi ve sellem-’den rivayet ettiği meşhur hadise göre o şöyle buyurmuştur:
    “Biliyorum ki, ümmetimden bir kısım kavimler, kıyâmet gününde, tihame dağları misali iyiliklerle gelirler,
    ancak Allah -azze ve celle-, onların bu (iyiliklerini) darmadağın eder”.
    Sevban dedi ki:
    Ey Allah’ın Rasulü! Onları bize tarif et ki, bizler de -bilmeden- onlardan olmayalım.
    Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurdu:
    -Onlar, sizin kardeşleriniz ve sizin aşiretinizlerinizdendir. Geceden sizin aldığınız payı onlarda alırlar.(Sizin gibi, onlarda geceleri ibâdet yaparlar!) Ancak, onlar öyle kimselerdir ki, Allah’ın haram kıldığı şeylerle karşı karşıya kaldıklarında onu çiğnerler...”

(Hadisi, İbn-i Mâce, Sünen’inde (4245)
    Taberânî Evsat’ında (5/46) numarayla ve Sağîr’da (1/396) rivayet etmiştir.
    Münzirî de “et-Terğib ve’t-Terhîb” adlı eserinde (3/242) “râvileri güvenilir” demiştir.
    Albânî’de, “es-Silsiletü’s-Sahiha” adlı kitabında “senedi sahihtir” demiştir.
  9. bahadır571

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:

“Şu üç şey Ademoğlunun saadetindendir; saliha bir hanım, geniş ev ve rahat binek.”

Ahmed bin Hanbel Müsned 1/168, Taberani 1/19, 163, İbni Ebi Şeybe
  10. Pangea

Pangea Islam-TR Üyesi Kullanıcı

Ebû Hüreyre[2] (Radiyallahu anh)'den:

Resûlullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)'in şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir :

«Size ne emrettimse onu alınız = ona sarılınız) ve sizi neden nehiy ettimse ondan vazgeçiniz.»
    İbn Mace 1
  11. Ebu SILA

upload_2018-12-1_10-34-16.png
  12. ebu el-fadl

ebu el-fadl Islam-TR Üyesi Kullanıcı

Bir Hadis

Abdullah İbni Abbas radıyalluha anhümâ’dan rivayet edildiğine göre,

Hz. Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle söylemeyi itiyat edinmişti:

“Allah’ım! Sana teslim oldum, ben sana inandım, sana dayandım. Yüzümü gönlümü sana çevirdim, senin yardımınla düşmanlara karşı mücâdele ettim. Allah’ım! Beni saptırmandan yine sana, senin büyüklüğüne sığınırım, -ki senden başka ilah yoktur-. Ölmeyecek diri yalnız sensin. Cinler ve insanlar ise, hep ölümlüdürler!”

Müslim, Zikir 67
  13. ebu el-fadl

Hz. Peygamber (sav)'in katibi

Hanzala İbnu'r-Rebi el- Esedi (ra) anlatıyor:

Birgün Hz. Ebubekir'le (ra) karşılaştık. Bana: "Nasılsın?" diye sordu. "Hanzala münafık oldu." dedim. "Subhanallah, sen neler söylüyorsun?" diye şaşırdı.

Ben açıkladım:
    "Hz. Peygamber (sav) 'in huzurunda olduğumuz sırada
    bize cennet ve cehennemden
    söz edilir, sanki gözlerimizle görmüş gibi oluruz. Oradan ayrılıp çoluk çocuğumuza, bağ bahçemize karışınca, çoklukla unutup gidiyoruz."

Hz. Ebubekir'de (ra): "Allah'a yemin olsun ben de aynı şeyi hissediyorum." dedi. Beraberce Hz.Peygamber'e (sav) gittik. Ve bu durumu açtık.

Bize: "Nefsimi kudret elinde tutan Zat-ı Zülcelal'e kasem olsun siz, benim yanımdaki hali dışarıda da devam ettirip hatırlatma işini koruyabilseniz, melekler sizinle yataklarınızda, yollarda musafaha ederdi. Fakat Ey Hanzala, bazen öyle bazen böyle olması normaldir (münafıklık değildir)." dedi ve son cümleyi üç kere tekrarladı."

Müslim, Tevbe 12
  14. ebu el-fadl

Hz. Peygamberimiz (sav) şöyle buyurmuştur:

“Allah’ım! Bildiğin her zararlı şeyin şerrinden sana sığınıyorum. Bildiğin her hayırlı şeyi senden istiyorum.

Bildiğin her günah için bağışlamanı diliyorum.
    Sen gizli olan şeyleri en iyi bilensin.”

Tirmizî, Deavât, 23
  15. Ebu SILA

Abdurrahman bin Şibl (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) karganın yem topladığı gibi namaz kılmaktan, namaz kılanın ellerini secdede yırtıcı hayvanların ellerini yere yaydığı gibi yaymasından ve devenin bir çökme yerini vatan edindiği gibi, bir kimsenin mescidde muayyen bir yer tutmasını yasakladı!”

(Ebu Davud 862, Nesei 1111, İbni Mace 1429, İbni Huzeyme 1319.)
  16. Berkut Altay

Berkut Altay مَزِّقُوا دَوْلَتَهُمْ فَاحْرِقُوا رَايَتَهُمْ Kullanıcı

869-İbni Abbas’tan ra rivayet edildiğine göre Rasûlullah sallallahu aleyhi vesellem şöyle buyurdu:
    “Ahir zamanda bir takım milletler çıkacaktır ki , onların yüzleri insan yüzü kalpleri şeytan kalbi gibidir.
    Azgın kurtlar gibi kalplerinde en ufak bir merhamet hissi taşımazlar. Kan dökücüdürler . Hiçbir kötülüğü işlemekten sakınmazlar.
    Eğer onlara uyarsan seni gizlerler, yanlarından ayrılırsan gıybetini yaparlar. Seninle konuşsalar yalan söylerler. Onlara güvenirsen sana ihanet ederler.
    Çocukları şımarık ve gençleri sinsidir. Yaşlılarıda ne iyiliği emrederler ne de kötülükten sakındırırlar .
    Onlarla gurur duymak alçaklıktır. Onların elindekini istemek fakirliktir.
    Onlar arasında halim/mülayim olan azmış/aldanmış,iyiliği emreden de suçlu kabul edilir.
    Onlar için de mü’min zayıf ,fasık/günahkar ise şereflidir .
    Yine onlara göre sünnet bidat,bidat ise sünnettir.
    İşte o zaman da Allah insanlara en kötülerini musallat eder ve ondan sonra en hayırlıları dua etse de duaları kabul olunmaz.”

El-Mucem sağir, Taberanî
  17. Berkut Altay

Berkut Altay مَزِّقُوا دَوْلَتَهُمْ فَاحْرِقُوا رَايَتَهُمْ Kullanıcı

870- Enes b. Mâlik ra şöyle dedi:
    *”Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem çocuklara karşı insanların en şakacılarındandı.”*

El-Mucem sağir, Taberanî
  18. Ersin_Akın

Ersin_Akın Islam-TR Üyesi Kullanıcı

Muâviye İbnu'l-Hakem es-Sülemî anlatıyor: Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm)'e gelip:

"Bir cariyem var, çoban olarak çalıştırıyor, koyunlarımı otlatıyordum. Yakınlarda bir koyunumu yitirdi. 'Ne oldu?'diye sorunca, kurt kaptı dedi. Koyunun kaybolmasına üzüldüm. İnsanlığım icabı câriyenin suratına bir tokat vurdum. Bu davranışımın kefareti olarak bir köle azad etmeyi adadım. Onu âzad edebilir miyim?"

diye sordum. Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm) cariyeye:

'Allah nerede?' diye sordu O:

'Göktedir.' deyince,

'Pekâlâ ben kimim?' dedi. Cariye:

'Sen Allah'ın Rasûlüsün.' cevabını verince, Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm) bana yönelerek:

'Bunu âzad et, zira mü'minedir.' buyurdu." [Müslim, Mesâcid 33, (537); Nesâî, Sehv 20 (3, 18); Ebu Dâvud, Eymân 19 (3282)].
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş