İlmi Konu Günün Sahih Hadis-i Şerif'i

Konu, 'Hadis Bahçesi' kısmında IsLaM4eVeR tarafından paylaşıldı.

1. Ebu SILA

Ebu SILA Islam-TR Üyesi Kullanıcı

En guzel ahlak sahibi (sas)şöyle buyurdu;
    "Şüphesiz her dinin ( çok önemsediği )bir ahlakı vardır ve İslam,in ahlaki ise hayadır.!"

( İbn Mace sünen)
  2. Ebu SILA

- Kul, herhangi bir şeye lânet ettiğinde o lânet gökyüzüne çıkar. Semânın kapıları ona kapanır.
    Sonra yere iner, yeryüzünün kapıları da ona kapanır. Sonra sağa sola bakınır,
    girecek yer bulamaz da lânet edilen kişiye döner.
    Eğer gerçekten lânete lâyık ise onda kalır, değilse lânet edene döner.!"

(Ebû Dâvûd, Edeb 45; Tirmizî, Birr 48)
  3. Ebu SILA

İbnu Abbas radıyallahu anhüma anlatıyor:
    "Uyeyne İbnu Hısn (Medine'ye) gelince, kardeşinin oğlu Hürr İbnu Kays'ın yanına indi. Hürr İbnu Kays ise Ömer (r.a.)’ın yakınlarındandı.
    Onun meclisinde yaşlı veya genç bir kısım kurrâ ve fakihler müşavere heyeti olarak bulunurdu.

Uyeyne İbnu Hısn: "Ey kardeşimin oğlu! Emirü'l-mü'minin'in yanına girmem için izin taleb et!" dedi. O da izin istedi.

Ömer (r.a.)’ın anına girince: "Yeter artık! Ey İbnu'l-Hattab sen bize bol vermediğin gibi, aramızda adaletle de hükmetmiyorsun!" dedi.

Ömer radıyallahu anh pek öfkelendi. Neredeyse dövmek için üzerine yürüyecekti ki, Hürr ibnu Kays radıyallahu anh atılıp:

"Ey emire'l-mü'minin! Allah Teâla, Resûlüne: "Affı esas tut, ma'rufu emret ve cahillerden de yüz çevir!" (A'raf 199) emretmiştir.
    Bu adam da cahillerden biridir" dedi.

Vallahi, Hürr ibnu Kays (r.a.) ayeti okuyunca, Ömer (r.a.) olduğu yerde kalıp hiçbir şey yapmadı.
    Ömer (radıyallahu anh) Kitabullah'ın yanında hemen durur, onu koyup geçmezdi.

Buhari, İ'tisam 2, Tefsir, A'raf 5.
  4. Ebu SILA

Ebu’d-Derda (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

Adamın biri gelerek:

−Benim bir karım var. Babam ise onu boşamamı emrediyor ne yapmalıyım? diye bana sordu.

Ebu’d-Derda (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

−Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’i işittim şöyle buyuruyordu:

−“Baba cennetin orta kapısıdır. Artık sen istersen o kapıyı bırak istersen muhafaza et.”

Tirmizi 1961.
    Son düzenleme: 5 Ağustos 2018
  5. Berkut Altay

Berkut Altay Islam-TR Üyesi Kullanıcı

Hocam pek anlayamadım, biraz açar mısınız hikmet nedir?
  6. Ebu SILA

Berkut kardeşim ben hocamdan yıllar önce işitmiştim ,şayet kişinin babası salihlerden ise oda oğlunun eşinde bir uygunsuzluk görürse ve boşamasını isterse o zaman o babaya itaat edilir.tabiki yaradana isyan olacak bir işte baba da olsa itaat edilmez.bu hadiste babanın evladı konusun da ne kadar çok söz sahibi olduğuna maruf olan şeylerde evladın itaat etmesine çok kuvvetli vurgu vardır. Allah (c.c.)en doğrusunu bilendir.Rabbim bizleri önce Rabbimize sonra da ana ve babamıza itaatli yapsın.
  7. Ebu Muhammed Eymen

Ebu Muhammed Eymen Administrator Forum Yöneticisi Kullanıcı

ABB17C83-7EC5-4930-865F-A6D76C3B718F.jpeg
  8. Ebu SILA

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:

“Dört şey kurban olmaz!

1) Körlüğü iyice belli kör hayvan,

2) Hastalığı iyice belli hasta hayvan,

3) Topallığı iyice belli topal hayvan ve

4) İliği gidecek kadar kemiği kırılmış hayvan.”

Ravi Ubeyd, Bera bin Azib (Radiyallahu Anh)’a:

−Ben dişteki noksanlığı kerih görüyorum! dedim.

Bera bin Azib (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

−Sen kerih gördüğünü bırak kurban etme!
    Ancak kendi kerih gördüğün şeyi de başkalarına haram etme!”

(Ebu Davud 2802, Nesei 4381, Tirmizi 1497.)
  9. Berkut Altay

Berkut Altay Islam-TR Üyesi Kullanıcı

4754 - Hz. Huzeyfe radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'a halk hayırdan sorardı. Ben ise, bana da ulaşabilir korkusuyla, hep şerden sorardım. (Yine bir gün

"Ey Allah'ın Resûlü! Biz Cahiliye devrinde şer içerisinde idik. Allah bize bu hayrı verdi. Bu hayırdan sonra tekrar şer var mı?" diye sordum.

"Evet var!" buyurdular. Ben tekrar: "Pekiyi bu şerden sonra hayır var mı?" dedim.

"Evet, var! Fakat onda duman da var" buyurdular. Ben: "duman da ne?" dedim.

"Bir kavim var. Sünnetimden başka bir sünnet edinir; hidayetimden başka bir hidayet arar. Bazı işlerini iyi (ma'rûf) bulursun, bazı işlerini kötü (münker) bulursun" buyurdular. Ben tekrar:

"Bu hayırdan sonra başka bir şer kaldı mı?" diye sordum.

"Evet! buyurdular. Cehennem kapısına çağıran davetçiler var. Kim onlara icabet ederek o kapıya doğru giderse, onlar bunu ateşe atarlar" buyurdular. Ben: "Ey Allah'ın Resûlü! Ben (o güne) ulaşırsam, bana ne emredersiniz?" dedim.

"Müslümanların cemaatine ve imamlarına uy, onlardan ayrılma. (İmam sırtına (zulmen) vursa, malını (haksızlıkla) alsa da onu dinle ve itaat et!)" buyurdular.

"O zaman ne cemaat ne de imam yoksa?" dedim.

"O takdirde bütün fırkaları terket (kaç)! Öyle ki, bir ağacın köküne dişlerinle tutunmuş bile olsan, ölüm sana gelinceye kadar o vaziyette kal" buyurdular."

Buhari, Fiten 11, Menakıb 25; Müslim, İmaret 51, (1847); Ebu Davud, Fiten 1, (4244, 4245, 4246, 4247).
  10. Ebu Muhammed Eymen

Ebu Muhammed Eymen Administrator Forum Yöneticisi Kullanıcı

Rasûlullah ﷺ şöyle duâ ederdi: ”Allahım! Geçmiş bütün günahlarımı bağışla. Kalan ömrümde de beni (kötülüklerden ve kötü şeylerden) koru. Razı ve hoşnut olacağın güzel amelleri bana nasip et.”
    ...
    (İbn-i Hanbel, V, 396)
  11. Ebu SILA

Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle buyurdu:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘Herkimin iki eşi olur, onlardan birine diğerine nisbeten daha ziyade ilgi gösterir daha fazla meyil ederse ikisi arasında yapması gereken adaleti terk ettiğinden dolayı kıyamet gününde bir tarafı yamuk olarak gelir!’
    buyurdu.”

İbnu’l-Carud 722, Ebu Davud 2133, Nesai 7/63, Tirmizi 1141.
  12. imam şahid

imam şahid Allah birdir bilinsin kalplerden şirk silinsin Kullanıcı

Yarabbi sen benim müslüman etmeye çalıştığım insanların bu yolu seçmesini nasip eyle
  13. bahadır571

bahadır571 Islam-TR Üyesi Kullanıcı

YYYY.png
  14. Ebu SILA

Ümmü Seleme radıyallahu anhâ anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm Ebu Seleme radıyallahu anh'ın vefatında yanına girdi. Ebu Seleme'nin gözleri açık kalmıştı; onları kapattı. Sonra:

"Ruh kabzedildi mi göz onu takip eder" buyurdu.
    Ehlinden bazıları feryadu figân koparmıştı.

Aleyhissalâtu vesselâm şöyle buyurdu: "Kendinize kötü temennide bulunmayın, hayır dua edin! Çünkü melekler, söylediklerinize âmin derler!"

Sonra ilâve etti: "Allahım, Ebu Seleme'ye mağfiret buyur!
    Derecesini hidayete erenler arasında yükselt. Arkasında kalanlar arasında ona sen halef ol!
    Ey âlemlerin Rabbi!
    Ona da bize de mağfiret buyur!
    Ona kabrini geniş kıl, orada ona nur ver!"

Müslim, Cenâiz 7, (920); Tirmizî, Cenâiz 7, (977); Ebu Dâvud, Cenâiz 19, 21, (3115, 3118); Nesâî, Cenâiz 3, (4, 5).
  15. Ebu SILA

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş