1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Soru Habeşistan'a Hicret Edenler

Konu, 'Üyeler Arası Soru - Cevab' kısmında SerpentLord tarafından paylaşıldı.

 1. SerpentLord

  SerpentLord Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Bildiğim kadarıyla bu kişiler peygamberimizin yanından İslam tamamlanmadan hicret ediyorlar. E öyleyse bu kişiler İslam'ı tam bilmediği için ne hüküm verebiliriz?
 2. eL_Muhacir

  eL_Muhacir İlimsiz mucahid katil,cihadsız alim belam olur. Yetkili Kişi Forum Yöneticisi

  Nasıl bir iman şekli ise tamamlanmayan bir dine bile müşriklerin tahammülü yok ki,hicret etme gereği duymuş sahabeler
 3. SerpentLord

  SerpentLord Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  evet etmişler ama din tamamlanmadığı için orda haber alamamışlardır yeni ayet ve uygulamalardan o devirde. o zaman tam iman etmemiş olmuyorlar mı?
 4. Muzammil

  Muzammil Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Haber alamadıklarını kim söyledi?

  Peki hiç düşündünüz mü neden Habeşistan?

  1. Necâşî'nin zulme rıza göstermeyen, adil bir insan olması (böylelikle rahatça Mekke'de öğrendiklerini uygulayabilirlerdi.)

  2.Habeşistan'în sıkı ticaret ilişkileri nedeniyle tanınması ve böylelikle hicret eden müslümanlara ticaret maksadıyla Mekke' de gelenler tarafindan öğrenilen yeni emirlerin onlara ulaşabilme olanağî. Ki zaten bu yolla haber alıyorlardı.

  3.Halkının ilâhî kaynaklı bir inanca (Hristiyanlık) sahip olması ve son olarak İslâm'ın orada yayılma imkânının bulunmasının da seçimi etkilediği söylenebilir. ( Ayrıca ne kadar mükemmel bir düzen ki Allah suphanehu ve teâlâ muminleri hicret etmeden önce onlari oraya hazırlamak için Meryem Süresini indiriyor.)

  Ayrıca, müminlere hristiyanlarla nasıl mücadele etmeleri gerektiği öğretildi: "İçlerinden zulmedenleri hariç, kitap ehliyle ancak en güzel tarzda mücadele edin ve deyin ki; "Bize indirilene de, size indirilene de inandık. İlâhımız ve ilâhınız birdir, biz de O'na teslim olanlarız" (el-Ankebût, 29/46).

  Onların tam iman eden müminler olduklarını da bize şöyle buyururak haber veriyor ve
  hazırlama ve bilgilendirmeden sonra, müminlerin hicreti bilfiil gerçekleştirmeleri yönünde açık işaretler taşıyan şu ayetler geliyor:

  " Ey iman eden kullarım, benim arzım geniştir, bana kulluk edin. Her can ölümü tadacaktır. Sonra bize döndürüleceksiniz. İnanıp iyi işler yapanları cennette, altlarından ırmaklar akan yüksek odalara yerleştiririz; orada ebedî olarak kalırlar. Çalışanların ücreti ne güzeldir. Onlar ki sabredenler ve Rabblerine tevekkül ederler. Nice canlı var ki rızkını taşıyamaz; onları da, sizi de Allah besler. O işitendir, bilendir" (el-Ankebût, 29/56-60)
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş