Harama Bakmanın Bize Kaybettirdikleri:::...

Konu, 'İslami Eğitim' kısmında ruveyda tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. ruveyda

  ruveyda İyi Bilinen Üye Site Emektarı Kullanıcı

    
  Harama Bakmanın Bize Kaybettirdikleri
  [​IMG]

  [size=16pt]Cenab-ı ALLAH: Mü'minlere söyle: 'Gözlerini (harama çevirmekten) kaçındırsınlar ve ırzlarını korusunlar. Bu, onlar için daha temizdir. Gerçekten ALLAH, yaptıklarından haberdârdır. (NUR SURESİ 30. Ayet)
  diye buyurmaktadır. Zamanımızda en çok karşı karşıya kaldığımız harama bakma mevzuundan korunabilmek için neler yapılmalıdır?
  Harama bakmanın bize kaybettirdikleri nelerdir?
  Esas olan günah işlememektir
  ALLAH-u Zülcelal ayet-i kerimede şöyle buyurmuştur: "Mü'min erkeklerle, mü'min kadınların bir kısmı bir kısmının velileridir (dostları ve yardımcılarıdır). Onlar iyiliği emreder, kötülükten alıkorlar, namazı dosdoğru kılarlar, zekat verirler, ALLAH ve Resulüne itaat ederler. İşte onlara, ALLAH rahmet edecektir. Çünkü ALLAH adildir, hikmet sahibidir." (Tevbe; 71)
  Bizler, her ne kadar ALLAH-u Zülcelal'in emir ve nehiylerinden gafil olsak da, ALLAH-u Zülcelal bizleri daima cennetine çağırıyor. Bizleri, cehennemden muhafaza etmek için ikaz ediyor, uyarıyor.
  Dikkat edersek, küçük bir çocuğun yanında dahi, biçimsiz olan hareketlerden kaçınıyoruz. Karşımızdaki çocuk olduğu halde, bizim hareketimiz biçimsizdir deyip, haya ediyoruz, utanıyoruz.
  Peki, kuvvet ve kudret sahibi olan ALLAH-u Zülcelel'e karşı, üstelik bunları yapmayın dediği ve bizleri uyardığı halde, O'nun huzurunda, çirkin işleri yapmamız, günah işlememiz ne kadar hayasızlıktır.
  Bizim günahlarımız ve hatalarımız nedeni ile ALLAH-u Zülcelal'e karşı ne kadar haya etmemiz lazım, ancak ALLAH-u Zülcelal bilir.
  Hz. Ebubekir Sıddık (radıyALLAHu anh)ın bir sözüne göre: "ALLAH-u Zülcelal'in huzurunda günah işlememek, amelden (iyi işler yapmaktan) daha eftaldir (üstündür)."
  [​IMG]


  Gözlerinizi ve dillerinizi günahla kirletmeyin
  Gavs-ı Bilvanisi şöyle demiştir: "Şah-ı Hazne'nin müridleri, her şeyden kendini muhafaza ediyor, fakat nazardan (harama bakmak) ve gıybetten kendilerini muhafaza etmiyorlar."
  Hakikaten de insan, bu iki günaha çok müpteladır. Yani insan, günlük olarak, bu ikisinden kendini muhafaza edebilirse, çok büyük bir pehlivandır. Çünkü, dedikoduyu sen yapmasan bile, senin yanında yaptıklarında, sen de dinlersen, aynı günaha ortak olursun.
  Gıybet konusu öyle naziktir ki, nitekim Hz. Aişe (radıyALLAHu anha) şöyle demiştir: “Bir kadının boyunun kısa olduğunu elimle işaret ettim. Hz. Peygamber (sallALLAHu aleyhi vesellem) buyurdu ki: “Ya Aişe! Gıybet ettin.” (Ebu Davud, Tirmizi, Beyhaki)
  Ebu Hureyre (radıyALLAHu anh)ın şöyle anlattığı rivayet edilmiştir: "Hz. Peygamber sallALLAHu aleyhi ve sellemin yanında idik. Adamın biri kalktı, gitti. Diğerleri (arkasından): ‘Ya ResulALLAH! Filan ne kadar da aciz kimsedir’ dediler. Yahut: ‘Filan ne kadar kadar da zayıf kimsedir’ dediklerinde: Hz. Peygamber sallALLAHu aleyhi ve sellem: ‘Arkadaşınızı çekiştirdiniz ve etini yediniz’ buyurdu. (Taberani, Ebu Ya'la)
  Bakın, durum ne kadar tehlikeli! Basit gibi görünen bir şey, ama çok tehlikeli!
  Bir de nazar (harama bakmak) vardır. O da çok tehlikelidir. Çünkü bu zamanda kadınların büyük bir kısmı açık saçıktır -neuzubillah- ve bir de kendilerini süslüyorlar. Evet, ALLAH-u Zülcelal, insanda şehveti yaratmıştır ama, insan kendini bunun tehlikelerinden muhafaza etmelidir.
  Nitekim Hz. Peygamber (sallALLAHu aleyhi ve sellem) Hz. Ali (radıyALLAHu anh)a şöyle demiştir: "Ey Ali! Bir kadın gözüne iliştiği zaman, ikinci defa bakma. Birinci bakışta sana vebal yoktur. Fakat ikincisinin vebali vardır." (Müslim)
  Bu hadisin açıklaması şöyledir: Bir kadına birinci sefer gözün çarptığı zaman, sana günah yazılmaz ama gözünü çekmezsen, (veya çektikten sonra) bir daha bakarsan, sana günah yazılır. Yani ilk kez gözümüze çarptığı zaman, hemen bakışımızı çevirmeliyiz. O günah değildir. Eğer çevirmezsek, o günahtır. Gözümüzü çevirdiğimiz zaman, ALLAH-u Zülcelal, Zat'ından insana bir nur veriyor. Kalbine gelen bu nur ile insan, iman ve ibadetin tadını alacaktır. Yeter ki o, imtihanı kazansın, gözünü bir çevirsin!...
  Birinci sefer gözün çarptığı zaman gözünü kapatırsan sevaptır. Onunla beraber bir iman nuru, insanın kalbinin üzerine gelir. ibadetin tatlılığı vücuduna yerleşir. Eğer şehvetle bakmaya devam edersen, bu sefer şeytanın zehirli oklarından bir ok kalbine saplanır.  Harama bakınca eline ne geçiyor? Hiç…
  Bir iğnenin başı kadar zehir, insanın vücuduna girse, bütün vücuda dağılır. Vücut helak olur. Maneviyat bakımından da, insan böyle şehvetle yabancı kadına baktığı zaman, onun maneviyatı o şekilde helak olur.
  Akıllı olanın düşünmesi lazımdır. Sabahtan akşama kadar harama baktığında, eline ne geçiyor? Herkes şöyle bir tecrübelerini hatırlasın, bir şey kazanmadığı gibi, manevi olarak da hastalanıyor. Çünkü nazar anında, şeytan zehirli oklarını insanın kalbine saplıyor. Nasıl, zahiri olarak, insana zehirli iğne yapıldığında, vücudu zehirleniyorsa, manevi olarak da şeytanın zehirli okları, insanın kalbini ve aklını zehirliyor.
  Velhasıl, harama bakmakla; insan hem ALLAH-u Zülcelal'in nurundan mahrum kalıyor, hem de şeytana kendini zehirletmiş oluyor. İnsan, böyle küçük gibi görünen şeylerle, kendini mahvediyor, hem dünyada, hem de ahirette huzursuz olacağı şeyleri yapmış oluyor.
  Şeytan bazı haramları ve günahları bizim gözümüzde küçük göstererek: "Bir şey olmaz, bu küçük bir şeydir" diye bizi kandırmaya çalışırken, bazı ibadet ve amelleri de bizim gözümüzde çok zor gibi göstererek, bizi o amelden alıkoymaya çalışıyor.  Bizim de aklımızı başımıza alarak düşünmemiz lazımdır ki; eğer bu işe nefis ve şeytan iyi diyorsa, demek ki ALLAH-u Zülcelal katında bu işin kıymeti yok; demek ki ALLAH-u Zülcelal bu işten hoşlanmıyor. Eğer nefis ve şeytan bu işe karşı çıkıyor ve yapmamamızı istiyorsa, demek ki bu işte ALLAH-u Zülcelal'in rızası var, O bu işi seviyor, dememiz ve ona göre hareket etmemiz lazımdır.
  Hakkın doğru yoluna uyalım
  ALLAH-u Zülcelal ayet-i kerimede şöyle buyurmuştur: "İşte benim doğru yolum budur; ona uyun. Sizi O'nun yolundan ayıracak başka yollara uymayın. (Azabından) korunmanız için ALLAH size böyle tavsiye etmiştir." (En'am; 153)
  ALLAH-u Zülcelal kıyamet gününde, kullarını perişan etmemek için dünyadayken, Peygamberler ve onlarla beraber kitaplar göndermiştir. Doğru yolu ve sapık yolu, insanlara bildirmiştir.
  Mü'min şuurlu olmalıdır. Maneviyatına dikkat etmeli ve sürekli ALLAH-u Zülcelal'e karşı durumunu kontrol altında tutmalıdır. Eğer namazlarında bir gevşeklik, bir isteksizlik varsa, günlük zikrini (vird) yapmıyorsa, diğer ibadetlerini huşu ile yapamıyorsa, o insan manevi olarak hastadır, manevi mikroplar ona bulaşmıştır. İnsan o zaman iyi düşünmelidir.
  Cennet senin sağında, cehennem de solundadır
  İnsanın aklı bunun doğru olduğunu görüyor, anlıyor, fakat insan yapamıyor. Demek ki insanın ruhu hastadır. İradesiyle istediği halde, onu gerçekleştiremiyor.
  Ruh, ne ile hasta oluyor? Denildiği gibi, zahiri vücudu mikroplar hasta ediyor, maneviyatımızı da, manevi mikrop olan günahlar hasta ediyor.
  Bizden öncekiler; babalarımız, dedelerimiz hepsi gittiler, kimse kalmadı bu dünyada. Bize de sıra geliyor ve biz de gideceğiz. Bu yol hepimizin yoludur. Bu yoldan gideceğiz, kurtuluş yok!...
  Peki, şimdi, daha gitmeden önce nefsimize dönüp soralım: "Ey nefsim! Cennet senin sağında, cehennem de solundadır. Sen hangisini istiyorsun?"
  Tabi ki nefis, adi nefsimiz, hiç dinlenmeyen, daima keyf ve sefayı, rahatlığı isteyen nefsimiz, güzelliği, yani cenneti isteyecektir. O zaman nefsimize: "Peki sen, hem cenneti istiyorsun, hem de cehennemin yolundan gidiyorsun. Dünyada dahi kural ve kaidedir ki, Ankara yoluna girdiğin zaman, Ankara'ya gidilir. Sen Ankara yoluna girmişsin, Adana'ya gidiyorum diyorsun. Bunu akıl kabul eder mi? Böyle dersen, insana ‘Bu deli mi?’ derler.
  Sen de cennete gideceğim diyorsun ama cehennemin yolunda yürüyorsun, cennete bu yolla nasıl ulaşacaksın? Sen cehennem yoluna girmişsin, salih amel yapmıyorsun, cenneti istiyorsun. ALLAH-u Zülcelal ‘Benim doğru yolum budur’ buyuruyor. Bu yoldan gidersen, o zaman cennete gideceksin. Ama sen şeytanın yoluna girmişsin, cehennemin yoluna girmişsin, cenneti istiyorsun! Akıl bunu kabul eder mi? Elbette etmez!" diye nefsimize hitap etmeliyiz.


  Azgın hayvana sahibi binmek istediği zaman, bakarsın ki bir tekme vurur, sahibini yaralar ve onu öldürür. İşte nefis de böyledir. Azgın olduğu zaman, insanı öyle yapar. Bakarsın, kadınlara bakmaya teşvik eder, ondan sonra daha kötü şeylere ***ürür, daha sonra da içkiye ***ürür; onu kötü olan her pisliğe ***ürüp bulaştırır. Onun hali, sanki başına bir tekme atıp, sahibini öldüren hayvan gibidir.
  Kalpler zikirle temizlenir
  Benim işim tamamdır diyoruz, fakat kendimize ne kadar zarar verdiğimizin farkında değiliz. Her insanın günlük olarak, bir miktar zikri mutlaka olmalıdır. Olmayanın durumu içler acısıdır! Yazıktır, kendimizi heba etmeyelim! Nasıl ki, bir insan kendi evini süpürmezse evi pislik dolup, pis kokarsa; insanın kalbi de aynen öyledir, zikir ile kalbini temizlemezse, kalbini zulmet ve nedamet kaplar.
  İnsan, nasıl kendi evini her gün süpürüp temizliyor ve onunla ferahlanıyorsa, kalbini de zikirle ferahlandırması lazımdır. Zikir yapmadığı zaman, kalbinde pislikler toplanıp, kalbini mahveder.
  alıntı...
 2. Berkut Altay

  Berkut Altay Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Lisedeyken bir hocam harama bakan kişiyi , lokantaya gidip parası olmadığı için asla yiyemeyeceği yiyeceklere bakan kokusunu alan günlerdir aç bir adama benzetmişti.
 3. Mahir Kocatepe

  Mahir Kocatepe Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  hocan sizlere sanki biraz laf sokmuş gibi olmamış mı akhi :)
 4. Berkut Altay

  Berkut Altay Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Forum sitesine alışmanız dileğiyle...
 5. Mahir Kocatepe

  Mahir Kocatepe Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  alışıyorum yavaştan sağol kardeşim :)
  neden öyle dediniz?
 6. Omer Faruk

  Omer Faruk Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Profil resmin masonların simgelerinden bırı sanırım
 7. Mahir Kocatepe

  Mahir Kocatepe Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Öyle bişey olabilir mi sence :D
 8. Abdulmucib

  Abdulmucib لا اله الا الله Yetkili Kişi Forum Yöneticisi

  1 hafta ban Mahir Kocatepe. Hani değiştiğini söylediğinden ötürü sana verdiğimiz fırsatı değerlendirirken, bizi ikna edebilecek daha akılcı bir üslub kullanman gerektiğini anlaman açısından.

  Son fırsat!
 9. Omer Faruk

  Omer Faruk Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Bu sekılde yaparak elıne ne gecıyor ınsanların hala anlamıs degılım acıkcası..

  3 gunluk dunya yahu dog yasa öl hersey apacık ortada ıken bıle ınsan hala gaflet uykusu ıcınde kotu soz soylesen bana zarar
  kızsam bana zarar.

  Adama mason ısaretı dıyorum oyle bırsey olabılırmı dıyor..

  İslamın uzerınde baska bır dın varmı muslumanın otesınde baska ınsan varmı ALLAH katında

  SEn benımle ugrasma bende senınle zaten ugrasmayayım.

  Sen benım mahallemde domuz etı satma bende sana karsı iyilikle muamele edeyım...

  Masonu gelır ateıstı gelır putperestı gelır muslumanla ugrasır ama hıc kendılerıyle ugrasmazlar.ve bunu da hala anlamazlar.

  İnsan bır kere dusunur.Neden bız muslumanlarla ugrasıyoruz dıye ?

  Akletseler zaten yanlıs yaptıklarının farkında olurlar ama o akıl nerede _?

  İnsanların samımıyetlerıne yavas yavas ınanmamaya baslıyorum acıkcası.


  bu tarz ınsanlar yuzunden nıce ehıl kımseler yeterlı sevıyede ınsanlarla ılgılenemıyorlar.

  Cunku goruyorsunuz anlatmaya gerek yok.

  Zamanımız cok degerlı 1 sanıyenın bıle hesabını verecek olan bızlerın zamanlarını calıyorlar.Bu hem benım kul hemde ınsanlık hakkım dır.
  Neysekı hesap var ve o hesap gunu kımsenın kımsede hıcbırseyı kalmayacak Elhamdulillah.
  İster inansınlar ister inanmasınlar herkezın ısı kendıne donecektır.

  Hamd olsun Alemlerın rabbıne.
 10. Mahir Kocatepe

  Mahir Kocatepe Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  selamun aleyküm geldim.
  Hocam ben anlayamıyorum, ben ne diyorum ki siz rahatsız oluyorsunuz gerçekten hiç bir şey anlamıyorum. arkadaşla orada hoş bi sohbet ediyorum geliyorum ekranda banlısınız yazıyor :O mason resmi diyor sence öyle bir şey olabilir mi? diyorum. mason resmi niye koyayım yani öyle bişey olur mu Allah aşkına. bunu dememin nesi hakaret anlayamadım.

  sevgili kardeşim benim neyimi anlayamadın :/ bana mason işareti koymuşsun dedin, ben de öyle bir şey olabilir mi dedim. bir müslüman mason işareti koyar mı öyle bişey olur mu manasında. sonra neden bu cevabı yazdın yani ne dedim ki ben sana kardeşim ?
 11. Omer Faruk

  Omer Faruk Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Onca uyarıya ragmen profil resmını degismeyıp bide sitemde bulunuyorsun ya ehh ben sana ne dıyım be ınsan.
 12. Mahir Kocatepe

  Mahir Kocatepe Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  hangi onca uyarı? güzel kardeşim, bak yıne banlanıcam dıye korkuyorum, bana mason sımgesı koymuşsun dedın, ben de ne alakası var öyle bişey yok dedim. bunda neden anlaşmıyoruz acaba.
 13. Mahir Kocatepe

  Mahir Kocatepe Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  profil resmimi bir şey demeden kaldıran sevgili admin kardeşim tamam kaldır ama şunu da bil istiyorum, profil fotoğrafım mason simgesi falan değildi ( zaten burada 1 haftadır profilime mason sımgesın koymanın ne kadar mantıksız bır olay olgununu ıroni yaparak anlatmaya çalışıyorum) antik mısırda kullanılan bir figürdü, tarih araştırmacısı olduğumdan koymuştum. yine de saygılar
 14. Abdulmucib

  Abdulmucib لا اله الا الله Yetkili Kişi Forum Yöneticisi

  Açıklaman bu linkte buyur oku Mahir Kocatepe :

  https://www.islam-tr.net/konu/islam-tr-uyelerine-acik-mektup.53793/#post-406218
 15. f471h

  f471h Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Sen harama bakmasan haram gözünün önüne geliyor. Bir iş için kadıköye gittim. Ufo gören masum köylüye döndüm. İşimi alel acele bitirip çıktım. Hoca diyor ki denk gelmesi senin suçun değil ama günde 100 kere denk gelmesi benim bilinç altımı kirletiyor.

  Ben derdimi Allah'a anlattım. Bana yardım etmesi için taleplerde bulundum. Bu sefer daha kötü oldu. Cahiliye dönemimden kızlar yazmaya başladı. Şimdi her yerden hesabımı sildim. Bundan ötesi mağaraya gidip orada yaşamaktır.

  Şu dua işi nasıl oluyor biri doğrusunu anlatmıyor. Allah görüyor ki zor durumdayım ve madde planında evlenme imkanım yok, anlatılanlara göre bu durumda duanın kabul olması gerekiyor. Göz göre göre cehenneme odun olucaz. İsyanın eşiğindeyim. Bu açık giyinen bütün kadınlardan şikayetçiyim Allah'ın huzurunda.
 16. Omer Faruk

  Omer Faruk Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  İnsanın dusuncesı ne yondeyse yasamıda o yonde gelısır. Cok fazla kafa yoruyorsun seytan da senı yoruyor
 17. Omer Faruk

  Omer Faruk Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  ayrıca mehrını verebılecegın
  ahlakı duzgun bır hanımefendı bul evlen ona ıslamı ogret kardesım.
  Eger olursa bu ıs senın ıcın daha hayırlı olur kanaatındeyım.
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş