1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.
 2. Duyuruyu Kapat

Her Güne Bir Ayet

Konu, 'Kur-an'ı Kerim' kısmında ayaklıkütüphane tarafından paylaşıldı.

 1. ظلمة الليل

  ظلمة الليل Islam-TR Üyesi Kullanıcı

    
  Deki: "Rabbim! (Gireceğim yere) doğruluk ve esenlik içinde girmemi sağla. (Çıkacağım yerden de) beni doğruluk ve esenlik içinde çıkar. Katından bana yardımcı bir kuvvet ver."
  İsrâ, 17/80
 2. Havîn

  Havîn Dirilmek yeniden. . Davet Grubu Kullanıcı

  Andolsun ki onların dediklerinden göğsünün daraldığını biliyoruz

  Hicr/97
 3. avam16

  avam16 Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  TEVHİD OLMADAN İBADET MAKBÛL DEĞİLDİR.

  Namaz, oruç, kurban, zikir, vb. hiçbir ibadet, şirk koşmaksızın sırf Allah için olmadıkça makbul değildir. İşte tevhid budur. Yani ibadetin başkası için, başkası adına değil bir tek Allah için, Allah adına yapılması ve bu suretle ibadette Allah’ın birlenmesidir. Mesela; nasıl ki namaz ancak taharet üzere edâ edildiğinde makbul sayılıyorsa, def-i hacet gibi yollarla abdest bozulduğunda namaz da bozuluyorsa, aynı şekilde bütün çeşitleriyle ibadet de ancak Allah Azze ve Celle’yi birlemekle, ibadet hususunda sağlanacak tevhid ile makbul olabilir. İbadete şirk karıştı mı, herhangi bir ibadet Allah’tan başkası için yapıldı mı, o ibadet bozuktur, makbul değildir. Batıl ve geçersizdir. Bu tek o ibadeti değil, bütün amel ve taâtleri yok eder.

  Allah-u Teâlâ şöyle buyurmaktadır: ‘‘Allah’a ortak koşanlar, kendilerinin kâfirliğine bizzat kendileri şahitlik ederlerken, Allah in mescidlerini imar etme selâhiyetleri yoktur. Bunlar, iyi amelleri boşa gitmiş kimselerdir; ateşte de ebedî kalacaklardır. ” (Tevbe, 9/17)

  (Rasûlüm!) Şüphesiz sana da senden öncekilere de şöyle vahyolunmuştur: Andolsun ki (bilfarz) eğer Allah’a şirk koşarsan, muhakkak bütün amelin boşa gider ve hüsrana uğrayanlardan olursun!’’ (Zümer, 39/65)

  Peygamberlerin toplumlarına yaptıkları çağrı da bundan başkası değildir. Yani tümüyle kulluğun yalnızca bir ve tek olan Allah’a mahsus kılınması çağrısı... Namaz O’nun için olmalı, adak onun için olmalı, kurban, dua, tevekkül, tevbe, iltica, korku ve diğer bütün ibadetler sırf Allah için olmalı.

  Bu nedenle Allah Subhânehu şöyle buyurmaktadır: "Hâlbuki onlara ancak, dini yalnız O’na has kılarak ve hanîfler olarak Allah’a kulluk etmeleri, ...emrolunmuştu. " (Beyyine, 98/5) "(Rasûliim!) Şüphesiz ki Kitab i sana hak olarak indirdik. O halde sen de dini Allah ’a has kılarak (ihlâs ile) kulluk et. Dikkat et hâlis din yalnız Allah indir. ” (Zümer, 39/2-3) Hâlis olması ise şirk şaibesinden uzak olmasıdır.
 4. Khattab_Turki

  Khattab_Turki Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Ey iman edenler! Bir (düşman) toplulukla karşılaştığınız zaman sebat edin ve Allah’ı çokça zikredin ki, kurtuluşa erersiniz.
  ~ Enfal Suresi 45 ~
 5. Havîn

  Havîn Dirilmek yeniden. . Davet Grubu Kullanıcı

  Vay, o namaz kılanların haline ki;
  Onlar kıldıkları namazdan gafildirler.

  (Maun 4-5)
 6. Abdulkahhar

  Abdulkahhar Muvahhid Forum Yöneticisi Ayın Üyesi

  "Daha doğrusu insan devamlı suç işlemek ister" (Kıyamet 5)
  Abdullah b. Abbas, Mucahid, Katade, Hasan-ı Basri, Suddi, İkrime ve Said b. Cubeyr, çok az bir takım farklarla bu âyeti şu şekillerde izah etmişlerdir:"İnsan günah işlemeye, burnunun doğrultusunda koşar. Yaptıklarından vazgeçmez. "İlerde tevbe ederim" ümidiyle kendisini oyalar." (Tefsir-i Taberi)
 7. avam16

  avam16 Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  KUR'ÂN'DA ANA-BABAYA İTAAT

  Kur‘ân-ı Kerim, anne-babaya nasıl davranmamız gerektiği noktasında bizlere çok net, kesin ve etraflı bilgiler vermektedir. Sadece Müslüman ana-babaya değil, aynı zamanda kâfir ana-babaya da nasıl davranılacağını en ince ayrıntılarıyla ortaya koymuştur. Şimdi ana-babaya itaatle alakalı bazı ayetleri zikrederek bu meseleyi izah etmeye çalışacağız.

  Rabbimiz şöyle buyurur:

  1⃣ “Rabbin, kendisinden başkasına asla ibadet etmemenizi, anaya babaya(yapabildiğinizin en) iyi (şekliyle) davranmanızı kesin olarak emretti. Eğer onlardan biri, ya da her ikisi senin yanında ihtiyarlık çağına ulaşırsa, sakın onlara “öf!” bile deme; onları azarlama; onlara tatlı ve güzel söz söyle. Onlara merhamet ederek tevazu kanadını indir ve de ki: “Rabbim! Tıpkı beni küçükken koruyup yetiştirdikleri gibi sen de onlara acı.” (İsra, 23, 24)

  Rabbimiz bu ayet-i kerimede, kendisine ibadeti emrettikten hemen sonra ana-babaya iyilik edilmesi gerektiğini vurgulamış ve bunun, kendisine ibadetten sonra en önemli meselelerden birisi olduğuna dikkat çekmiştir.

  Yine ayet-i kerimede dikkatimizi çeken diğer bir husus; ana-babaların mutlak olarak zikredilerek onların müslüman-kâfir şeklinde bir ayırıma tabi tutulmamasıdır. Yani kendilerine iyilik etmemiz emredilen ebeveynler ister kâfir olsun, ister Müslüman her halükarda iyiliği ve güzel davranılmayı hak eden kimselerdir. Eğer Allah sadece müslüman anne-babaları kastedecek olsaydı, mutlaka bir ayırıma gider ve bunu açıkça belirtirdi. Belirtmediğine göre biz anlıyoruz ki, ana-baba kâfir dahi olsa, hatta dünyanın en kötü insanları bile olsa, çocuklarının onlara iyilik etmesi ve güzel davranması gerekmektedir. Bu noktaya dikkat edilmelidir.

  Kur‘an‘ı Kerim‘de diğer bir ayette şöyle buyrulur:

  2⃣ “Allah’a ibadet edin ve ona hiçbir şeyi ortak koşmayın. Ana babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yanınızdaki arkadaşa, yolcuya, elinizin altındakilere iyilik edin. Şüphesiz Allah, kibirlenen ve övünen kimseleri sevmez.” (Nisa, 36)
 8. Havîn

  Havîn Dirilmek yeniden. . Davet Grubu Kullanıcı

  Ey müminler, kendinizden başkasını sırdaş ve dost edinmeyiniz. Olanca güçleri ile size zarar dokundurmaya, dirliğinizi bozmaya çalışırlar, karşılaştığınız her sıkıntı onları sevindirir. Gerçi kinleri ağızlarından taşmıştır ama kalplerinde saklı tuttukları kin daha büyüktür. Eğer düşünecek olursanız size ayetlerimizi açık açık anlattık.

  Ali İmran,118
 9. Rayet Et Tevhid

  Rayet Et Tevhid Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم

  الَّذِينَ يُنفِقُونَ فِي السَّرَّاء وَالضَّرَّاء وَالْكَاظِمِينَ الْغَيْظَ وَالْعَافِينَ عَنِ النَّاسِ وَاللّهُ يُحِبُّ الْمُحْسِنِينَ


  (١٣٤)

  Rahman ve Rahim Olan Allah'ın Adıyla

  “O Takva sahipleri ki , bollukta ve darlıkta , Allah yolunda harcarlar. öfkelerini yutarlar ve insanları affederler. Allah iyilik yapanları sever.”

  [ Al-i İmran - 134 ]
 10. Ümmü Yasir

  Ümmü Yasir İyi Bilinen Üye Süper Moderatör

  IMG_5626.JPG
 11. Muwahhide Tevhid

  Muwahhide Tevhid İyi Bilinen Üye Süper Moderatör

  "Birbirinizin kusurlarını ve mahremiyetlerini araştırmayın.!
  Birbirinizin gıybetini yapmayın.! Herhangi biriniz ölü kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? İşte bundan tiksindiniz ! ..O halde Allah’tan korkun.! Şüphesiz Allah tövbeyi çok kabul edendir.."
  (Hucurat 12.ayet)
 12. ظلمة الليل

  ظلمة الليل Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  وَاَوْفُوا بِالْعَهْدِۚ اِنَّ الْعَهْدَ كَانَ مَسْؤُ۫لاً

  ... Ahde vefa gösterin, çünkü ahid sorumluluk doğurur.
  İsra 34
 13. anti-bid'ah

  anti-bid'ah Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  وَلَا يَسْأَلُ حَمِيمٌ حَمِيمًا
  ' (O gün) hiçbir samimi dost, dostunu sormaz. '
  Mearic/10​
 14. Ebu SILA

  Ebu SILA Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  ‘’İnsanlardan kimi, Allah hakkında bilgisi olmaksızın tartışır durur ve her azgın şeytanının peşine düşer.’’
  (Hac: 22/ 3)
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş