1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.
 2. Duyuruyu Kapat
 3. Duyuruyu Kapat

Çözüldü Hz. Aişe (r.anha) , Kaç Yaşında Iken, Hz. Muhammed (s.a.v.) Ile Nikahlanmıştır?

Konu, 'İslam Tarihi, Şahsiyet ve Vakıalar' kısmında Abdulmuizz Fida tarafından paylaşıldı.

 1. Abdulmuizz Fida

  Abdulmuizz Fida فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ Yetkili Kişi Site Admin

 2. Abdulmuizz Fida

  Abdulmuizz Fida فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ Yetkili Kişi Site Admin


  Peygamber (Sallallahu Aleyhi Ve Sellem)'in Bazı Hanımları İle Evlenmesi


  4061- Âişe radiyallahu anhâ'dan: (Allah Rasulu sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu :
  "Sen (Âişe'yi kastediyor) bana üç kere rüyamda gösterildin. Melek seni (rüyamda) bir ipek parçası içinde getirip «işte bu senin zevcendir» dedi. Yüzünü açtım baktım ki getirdiği (kız) sen idin. Diyordum ki: Eğer bu (rüya) Allah'tan ise mutlak bunu gerçekleştirir."

  (Bu hadisi Buhârî (nikâh 9, VI, 119; 35/1, VI, 131; ta'bîr 20-21, VIII, 75-6) ve Muslim (fadâilu's-sahâbe no. 79, s. 1889).
  Rudani,Büyük Hadis Külliyatı, Nikah, 4061, Cem’ul-fevaid, İz Yayıncılık: 2/226)  4065- Âişe radiyallahu anhâ'dan: "Allah Rasulu (sallallahu aleyhi ve sellem), benimle ben altı yaşımdayken evlendi (nişanlandı). Medine'ye geldik. Haris bin el-Hazrecoğullarında konakladık. Sıtmaya yakalandım. Saçlarım döküldü, (iyileşince) yine uzadı. Ben salıncakta arkadaşlarımla sallanıp oynarken annem Ummu Rûmân bana geldi. Benden ne istediğini bilmeden yanma vardım. Elimden tutup beni evin kapısında durdurdu. Ben soluk soluğa idim. Nerdeyse kalbim duracaktı. Biraz su alıp yüzüme ve başıma sürdüm. Beni eve soktu. Evde bir takım Ensâr hanımları vardı.
  «Hayırlı, uğurlu ve bereketli olsun!» dediler.
  Annem beni onlara teslim etti. Üstümü başımı düzelttiler. Çok geçmeden Allah Rasulu (sallallahu aleyhi ve sellem)'i orada görünce irkildim. Beni hemen ona teslim ettiler. Ben o zaman dokuz yaşındaydım."
  (Bu hadisi Buhârî (nikâh 38-39, VI, 134; 57-59, VI, 139; 61, VI, 140); Muslim (nikâh no. 69-72, s. 1038-9); Ebû Dâvud (no. 2121,4933-7); Nesâî (Nikâh 29/1-3, VI, 82) ve İbn Mâce (no. 1876); Hisâm b. Urve an ebîhî an Âise asl-ı senedi ile tahrîc ettiler.
  Rudani,Büyük Hadis Kulliyatı, Cem’ul-fevaid, Nikah, 4066, İz Yayıncılık: 2/226-227)


  4066- Diğer rivayet: : Urve dedi ki:
  "Hatice, Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem, Medine'ye gitmeden üç yıl önce vefat etti. Ondan sonra iki veya iki seneye yakın bir müddet bekledikten sonra Âişe ile altı yaşındayken evlendi, dokuz yaşına bastığında onunla zifafa girdi."
  (Bu hadisi Buhârî (nikâh 38-39, VI, 134; 57-59, VI, 139; 61, VI, 140); Muslim (nikâh no. 69-72, s. 1038-9); Ebû Dâvud (no. 2121,4933-7); Nesâî (Nikâh 29/1-3, VI, 82) ve İbn Mâce (no. 1876); Hisâm b. Urve an ebîhî an Âise asl-ı senedi ile tahrîc ettiler.
  Rudani,Büyük Hadis Külliyatı, Cem’ul-fevaid, Nikah, 4066, İz Yayıncılık: 2/226-227)  66-.......Bize Sufyân ibn Uyeyne, Hişâm'dan; o da babası Urve'den; o da Âişe (r.anha)'den tahdîs etti ki, Peygamber (s.a.v.) Âişe ile, Aişe altı yaşında iken evlenmiş, Âişe dokuz yaşında iken de zifafa girdirilmiş, Peygamber'in yanında da dokuz sene kalmıştır. (Buhari, Nikah, 39)
 3. jihat fisabilillah

  jihat fisabilillah Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Bir zamanlar ateistlere cevap vermek için araştırma yaparken bu bilgilere ulaşmıştım ve bu yazıyı yazmıştım:

  Ayşe (r.anha)’nin peygamberimizle (s.a.v.) olan evliliğine gerek hristiyan gerek yahudi gerekse laik kesimler tarafından yapılan saldırılar onların modernizm öncesi toplumlar hakkındaki CAHİLLİĞİNDEN kaynaklanmaktadır şimdi bu CAHİLLERİN iddialarını inceleyelim


  1. İddia:Tarih boyunca Müslüman toplumlarda evlilik yaşı diğer ülkelere göre düşüktür

  Cevap: Öncelikle size tarih boyunca ortalama insan ömrü hakkında bilgi vereyim klasik yunan ve roma döneminde ortalama ömür 20-30,amerikanın keşfinden önce amerikada 25-35, ortaçağ ingilteresinde 20-30 , 20. yüzyılın başında 30-40'tı, 1900 yılında Amerika'da 47 hindistanda 32 idi modern çağla birlikte bu rakamlar tarihte görülmemiş bir artış gösterdi ve bugün dünya ortalaması 67ye kadar yükseldi Avustralya(81) (kaynak Life expectancy - Wikipedia, the free encyclopedia ) yüksek ölüm oranları bunun en büyük sebebiydi bu nedenle erken evlilikler nüfusun azalmaması ve hatta yok olmaması için bir zorunluluktu hatta 18. yüzyıla kadar her kadın başına 8 çocuk yapılması gerekiyordu ki nüfus AZALMASIN zaten çoğu ölüyordu cinsel etkinlik yaşı insanlarda erkenliğe girilmesi ile başlar bu da genetik olarak 7-13 yaş arasında değişirdi biraz önce saydığım nedenden dolayı ergenliğe girdikten hemen sonra çocuk yapma tarih boyunca hep doğal karşılanmıştır journal of psychology and human sexuality (2005) adlı derginin verdiği bilgiye göre tarih boyunca cinsellik yaşı buluğa giriş yaşı ile birlikte başlardı ve bu en az 7 idi yine aynı dergiye göre cinsellik sınırı yasası roma hukukundan kiliseye oradan da inglitere hukukuğuna geçmişti bu yasalara göre 7 YAŞINDAN ergenliğe kadar cinsel ilişki izni vardı 12 yaşından sonra aile rızasına bile gerek duyulmuyordu İngilizlerin bu yasası 1877 yılında US supreme court (Amerika) tarafından da onaylandı 7 yaş sınırı 19. yüzyıla kadar neredeyse bütün toplumlarda kabul edilen normdu

  2. İddia: İslam modernizm öncesi dönemlerde erken evliliğe izin veriyordu ve bu da psikolojik sorunlara yol açıyordu

  Cevap:18. yüzyılda bile ergenliğe giriş yaşı cinsel,davranışsal ve sorumluluk açılarından da yetişkin (adult) olmak için yeterli görünüyordu (kaynak:journal fo social history,online ethmology dictionary,journal of marriage and the family,etc) çocuklar fizksel ve ekonomiksel açıdan hayatta kalmak için günlük mücadelerle iç içe yaşıyor bunun sonucu oluşan Çevresel Stres çocukların erken yaşta ergenliğe girmesine yol açıyordu ayrıca psikolojik olarak gelişimi de hızlandırdığı ispatlanmıştır (aklıma ebu Bekir'in hastalandığında 8 yaşındaki hz ayşeye teslim edilmesi geliyor)böylece erken yaşta sorumluluk alan bireyler erken evliliğe ve erken çocuk doğurmaya musait oluyorlardı bu psikolojik gelişimin yavaşlaması ancak18. yüzyılın ortalarında örgün eğitimin artması ve hayat Standardlarının gelişmesi ile olmuştur bu nedenlerle eski dönem erken evliliklerini günümüz normları üzerinden eleştirmek ve iftira atmak CAHİLLİKTİR aksine erken evlilik uygun ve gerekli bir uygulamaydı bugün dünyaya baktığımız zaman bizi eleştiren batıda yasal evlenme yaşının çok altında evlenmeye gerek olmadan 12: meksika, Filipinler -13 ispanya, Japonya -14 italya kızların cinsel ilişkiye girilmesine izin verilmektedir tabi bunlar yasalarda yazanlar gerçek olanı ise haberlerde okuyoruz bugün bile Amerika'da 10 yaşında kızların cinsel ilişkiye girdikleri sürekli yazılan bir gerçektir ayrıca batıdaki cinsel tacizlerin %50'si ergenlik dönemindeki çocuklara yapıldığı da istatistiklerde belirlenmiştir çocuk pornografisinin de modern hukuk ile yönetilen toplumlarda ne hal aldığı da açıktır.
 4. ibnikayyim

  ibnikayyim Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  zina yapanların sayısı arttı......zina sokaklara taştı normalleşti....şahit olanlar başını diğer tarafa çevirir oldu....Raulullah eğer gençlerinizi evlendirmezseniz o toplumda zina ve fuhuşiyat artar dememişmiydi....el eeeen... gününmzde ...ne kadar da acı verici....Rabbim bizim günahlarımızı bağışla yaptığımız hataları ört ve huzuruna tertemiz olarak çıkmayı nasip et...Amiiiiiiin
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş