1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.
 2. Duyuruyu Kapat

Çözüldü Hz Muhammede Inanan Hristiyan Cennete Gider Mi?

Konu, 'Dinler - Mezhebler - Fırkalar ve Şahıslar' kısmında MUTEFEKKİR tarafından paylaşıldı.

 1. MUTEFEKKİR

  MUTEFEKKİR Islam-TR Üyesi Kullanıcı

    
  Selsmun Aleyküm Dr Zakir Nakirin Bakara suresinin 62.ayetiyle ilgili sohbetini izledim.İyi işler yapan ve Hz Muhammedin Peygamber olduğunu kabul eden Hristiyanın cennete gideceğini söylüyor. Hz Muhammedin Peygamberliğini kabul edipte hala Müslüman olmayan ve Hristiyanlığa inanmaya devam eden kişinin olması tuhaf olmazmı ? Böyle bir kişi var mı ?

  Şüphesiz ki iman edenler, yahudiler, hıristiyanlar ve sâbiîlerden Allah'a ve ahiret gününe inanıp sâlih amel işleyenler için Rableri katında mükâfatlar vardır. Onlar için hiçbir korku yoktur, onlar mahzun da olmayacaklardır. (Bakara-62)
 2. Abdulmuizz Fida

  Abdulmuizz Fida فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ Yetkili Kişi Site Admin

  Âleykum selam we rahmetullah;

  Kardeşim sorduğunuz Bakara suresi 62. ayet İslam dini gelinceye kadar son peygamberlere iman edenler hakkındadır. Son peygamber Muhammed (a.s.) geldikten sonra iman etmeyib önceki (nesh olunmuş) dinde kalanlar bu ayetin kapsamı dışındadırlar. Rasulullah (s.a.v.)'e iman ettiğini inanmak, amel etmeyi gerektirir, kuru kuruya iman edyorum deyib de, imanın gereğini yapmadığı gibi nesh olmuş muharraf dinin şeriatını ve şirkini işlemeye devam edenin son peygambere iman iddiası geçersizdir! Çünkü gerek Yahudiler ve Hırıstiyanlar kitablarında ve peygamberlerinin anlatılarında son peygamberin ismi dahil vasıflarını biliyor ve çok iyi tanıyorlardı. Buna rağmen kendi içlerinden gelmediği için hased ederek iman edib tâbi olmaktan imtina edindiler ve muşrik kafir olarak kalmaya devam ettiler. Rasulullah (s.a.v.) 'de Hırıstiyan olarak kalmaya devam ettiği halde kendisini cennetle mujdelediği kimse yoktur!

  الَّذِينَ آتَيْنَاهُمُ الْكِتَابَ يَعْرِفُونَهُ كَمَا يَعْرِفُونَ أَبْنَاءهُمْ وَإِنَّ فَرِيقاً مِّنْهُمْ لَيَكْتُمُونَ الْحَقَّ وَهُمْ يَعْلَمُونَ
  "Kendilerine kitab verdiklerimiz onu (Peygamberi) oğullarını tanıdıkları gibi tanırlar. Böyle iken içlerinden birtakımı bile bile gerçeği gizlerler." (Bakara 146)

  İbn Abbas (r.anhuma)'dan yüce Allah'ın: "Şubhe yok ki iman edenler, yahudiler, hıristiyanlar..." ayetinin yüce Allah'ın: "Kim İslâm'dan başka bir din ararsa asla ondan kabul olunmaz." (Âl-i İmran, 85) ayeti ile neshedildiğine dair bir görüş de mevcuddur.

  Muhammed’in(s.a.v.) nefsi elinde olan ALLAH’a yemin olsun ki, şu Yahudi ve Hristiyanlardan, beni işitib de haberdar olan, sonra beraber gönderilmiş olduğum hükümlere inanmadığı halde ölen bir kimse yoktur ki ateş ehlinden olmasın!

  (Muslim (153, 240) Ahmed (2/350) Cem’ul Fevaid(20) Şerhus Sunne(1/104) Mişkat (10) İbni Kesir Tefsiri(1/90, 255) İbni Mende İman(88) İbni Mende Tevhid(s194) Elbani Sahiha(157) Tayalisi(43) Taberi(2/235) Suyuti el-Havi(2/145) Ebu Nuaym Hilye(4/308) Ebu Avane(1/104) İbni Teymiye Fetava(4/188) Nesai Suneni Kubra(1/241) Tarhut Tesrib(7/159) Busayri İthaf(94)


  "Ummetimden veya Yahudilerden ya da Hıristiyanlardan her kim Benim peygamber olduğumu işitir de Bana iman etmezse o kişi cennete giremeyecektir".
  (Ahmed bin Hanbel, Musned, IV. 396; Tefsiru'l Kur'an'il Azim, II. 266.)

  İlgili Konu:


  Hırıstiyan ve Yahudiler Cennete Girebilir mi?
  https://www.islam-tr.net/konu/hiristiyan-ve-yahudiler-cennete-girebilir-mi.3451/
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş