1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Çözüldü Hz. Ömer'in Sariye Olayı Evliya Hadiselerine Delil Midir?

Konu, 'Tasavvuf ve Tarikatler - Tasavvuf Konuları' kısmında Esad tarafından paylaşıldı.

 1. Esad

  Esad Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Hocam es-selamu aleykum

  Meşhur ve sahih olan Hz. Ömer'in Sariye olayını delil gösterip "peygamberden başkası da gaybı eğer Allah dilerse bilebilir" diyorlar.

  Hz. Ömer ne islam ne de düşman ordusunu görmeden "dağa çekilin" demesi üzerine savaşı kazanmasını : " demekki dağa çekilmeselerdi Hz. Ömer onların kaybedecek yada büyük zarar görecekler olduğunu bildiği için dağa çıkın diye sesleniyor. Bu da gelecekten bilgi sahibi olmaktır yani gaybı bilmektir diyor.

  eğer bu tezi doğruysa Cin suresi 27. ayetteki "resulin" kelimesini sadece peygamber değil de Allah'ın hoşnut olduğu bir elçi (evliya, alim, sahabe vb.) olarak kabul etmek gerekir mi? (Eğer kabul edilirse bu durum tüm tasavvuf evliyalarının -sözde- keramet ve gayb bilgilerine delil olma kapısı açar mı?)

  Selametle,
 2. Abdulmuizz Fida

  Abdulmuizz Fida فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ Yetkili Kişi Site Admin

  Âleykum selam we rahmetullahi we berakatuh;

  Hz. Ömerin Kerametini Nasıl Anlamamız Gerekiyor?
  https://www.islam-tr.net/konu/hz-omerin-kerametini-nasil-anlamamiz-gerekiyor.53548/

  Kerâmet Hak mıdır?
  https://www.islam-tr.net/konu/islamda-keramet.22561/ 3. Esad

  Esad Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Allah razı olsun hocam,


  Aişe (r.anha), Rasulullah (aleyhissalâtu vesselâm) şöyle buyurmuştur:
  "Beni İsrail'den sizden önce gelib geçenler içinde öyle kimseler vardır ki, onlar peygamber olmadıkları halde kendilerine haber ilham olunurdu. Eğer ummetimin içinde de bunlardan bir kimse bulunursa (ki şubhesiz bulunacaktır) o da muhakkak Ömer'dir."
  (Ahmed bin Hanbel, Musned, VI, 55; Buharî, Fezailu’s-sahâbe, 6, Enbiya, 54; Muslim, Fezailu’s-sahabe, bab 22, Hadis no: 2398)

  Rasulullah (aleyhissalâtu vesselâm) şöyle buyurmuştur:
  لَقَدْ كَانَ فِيما قَبْلَكُمْ مِنَ اُمَمِ مُحَدَّثُونَ فإنْ يَكُ في اُمَّتِى اَحَدٌ فَاِنَّهُ عُمَر ُ
  "Sizden önceki ummetlerde muhaddesler (yani ilhama mazhar olanlar, feraset sahibleri) vardı. (Bunlar peygamber olmadıkları halde hakkı dile getirirlerdi.) Eğer ummetimde bunlardan biri varsa o da Ömer'dir."
  (Buhârî, "Fezâilu ashâbı'n-nebî", 6,"Enbiyâ 3", 54; Muslim, "Fezâ'ilus-sahâbe", 23)  Yani tavrımız şu şekilde mi olmalıdır?:

  yukarıdaki hadislerden delil getirerek birisi "evliyalara da ilham adı altında gaybdan bazı bilgiler gelebilir" derse bizim bunu kabul etmeliyiz.

  Fakat hiç bir evliya bu kerameti -bilmediğinden ya da gösterişe girmesinden korktuğu için- dillendirmemesi gerektiği için, X şeyhi "bana ilham geldi/geliyor/gelir" derse bunu kabul etmemeliyiz.
 4. Esad

  Esad Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  İkinci bir sorum ise , ilk mesajda belirttiğim şey;
  Eğer hadislerden delil getirerek birisi "evliyalara da ilham adı altında gaybdan bazı bilgiler gelebilir" derse bunu kabul etmemiz durumunda Cin suresi 27. ayetteki "resulin" kelimesini sadece peygamber değil de Allah'ın hoşnut olduğu bir elçi (evliya, alim, sahabe vb.) olarak kabul etmek gerekir mi?
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş