1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Soru Iblis Melek Midir?

Konu, 'Üyeler Arası Soru - Cevab' kısmında SerpentLord tarafından paylaşıldı.

1. SerpentLord

SerpentLord Islam-TR Üyesi Kullanıcı

Eğer öyleyse melekler Allah'a karşı gelemez bildiğim kadarıyla. İblis nasıl karşı gelebiliyor? Diğer cinler de melek midir?
  2. MUTEFEKKİR

MUTEFEKKİR Islam-TR Üyesi Kullanıcı

İblis melek değil cindir. Melekler nurdan cinler ise dumansız ateşten yaratılmışlardır.
  3. Firak

Firak İyi Bilinen Üye Kullanıcı

"Hani meleklere:” adem’e secde edin!” demiştik; İblis hariç hemen secde ettiler. (O) cinlerden idi de Rabbinin emrinden çıktı. Şimdi beni bırakıp da onu ve zürriyetini (kendinize) dostlar mı ediniyorsunuz? Halbuki onlar size düşmandır. Zalimler için (bu) ne kötü bir değişmedir."

Kehf, 50
  4. Kuteybe

Kuteybe Islam-TR Üyesi Kullanıcı

iblis cinlerden idi. ama yaptğı ibadetler ile melei ala topluluğunun içine yükselmişti, dolayısıyla Allahın meleklere olan hitabına oda muhatap oldu,
  5. SerpentLord

teşekkür ederim. peki tüm cinler iblisin soyundan mı? yani iblis ilk cin mi? eğer öyleyse kendi kendini mi kopyalayıp çoğalttı ve şeytanları oluşturdu?
  6. Kuteybe

Kuteybe Islam-TR Üyesi Kullanıcı

bu konu bizim için gaybtır
    yani bu konularda dini bir metin var mı ben bilmiyorum
    Eğer yoksa bu konuda ne dersen de gaybı taşlamak olur
    Bizim için lüzümlü olmayan konulara dalmakta ise fayda vardır

Cinlerin bizden önce yaratıldığı kesin. Ayrıca onlarda bizim gibi mükellef varlıklar, kendi aralarında evlenip çoğalıyorlar, İlahi pekçok hüküm onlar içinde gecerli, bildğim şeyer bunlar
  7. SerpentLord

kendi baldırında iki tane cinsiyet organı bulunup kendi kendini çoğalttığını okumuştum bir yerde ne kadar geçerli ve dayanaklı bir görüş bilmiyorum ama. sanırım pek dayanaklı bir görüş değil hiç hadis görmedim ayette.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş