1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Haber Idlib'te Son Durum

Konu, 'Suriye Haberleri' kısmında Şeriatu'l İslam tarafından paylaşıldı.

 1. Bakara 74

  Bakara 74 Islam-TR Üyesi Kullanıcı  Ey müminlerin velisi olan Allahım idlipteki muvahhidleri mücahitleri ve mustazaflari koru, üzerlerine sabır yağdır, kalplerindeki korkuyu al, kurşunlarına isabet ettir, katından onlara zafer ver.

  Allahım bessari ve hizbini kahreyle, bundan önceki zalimleri ve tagutlari helak ettigin gibi bunları da helak et Allahım.

  Ve bizim gibi yerinde çakılıp kalanları affeyle, bizleri elinden her ne geliyorsa onlara yardım eden kullarının arasina al..
 2. Muhammed Taha

  Muhammed Taha Allahu Ekber Kullanıcı

  Aralarında Türkiye'nin destekledikleri de bulunan muhalifler İdlib çevresinde rejime ait noktalara havan topları ve roketlerle saldırıyor.

  Bugün rejime ait bir T-72 tankı imha edildi.

  İdlib'in güneydinde rejime ait üssün hedef alındıktan sonraki görüntüsü:

  [​IMG]
 3. chveneburi

  chveneburi Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Allahım sen müslümanlara yardım et
 4. Muhammed Taha

  Muhammed Taha Allahu Ekber Kullanıcı

  Curin beldesinde #Esed ve #İran askerlerinin noktaları muhalifler tarafınca hedef alınması sonucu çıkan büyük yangın(Twitter: @SahihMedya)

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG] [​IMG]
 5. keşmiri

  keşmiri Islam-TR Üyesi Kullanıcı

 6. Şeriatu'l İslam

  Şeriatu'l İslam Islam-TR Üyesi Kullanıcı


  Muhaliflerin birbirilerini vurmalarının sonucu...
 7. uKaB

  uKaB Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Ekli Dosyalar:

  • d.mp4
   Boyut:
   224,7 KB
   Okunma:
   1
 8. ebu el-fadl

  ebu el-fadl Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  İdlib'te yeni dönem! HTŞ, ÖSO bünyesine katılacak
  Türkiye’nin çabasıyla büyük bir katliam yaşanmasının önüne geçilen İdlib’de yeni dönem başlıyor. Rusya ve rejimin saldırı gerekçesi olarak gösterdiği Heyeti Tahrir Şam (HTŞ) üyelerinin ÖSO’ya bağlı Feylak el Şam’a geçişi sağlanacak. İkinci adımda ise HTŞ tamamen feshedilecek. HTŞ bünyesindeki tüm “yabancı savaşçılar”ın Suriye’den çıkarılması sağlanacak. Böylece. İdlib’le birlikte 20 bin kilometrekareyi bulan bölgede yalnızca ÖSO bayrağı dalgalanacak.
  29 Ocak 2019 Salı 07:14
  [​IMG]

  Türkiye öncülüğünde yürütülen diplomasi sayesinde katliamın eşiğinden dönülen İdlib’te yeni bir dönem başlıyor. Suriye’nin Akdeniz’e açılan kapısı olan ve 2015’ten bu yana muhalifler tarafından kontrol edilen 10 bin kilometrekarelik kentte, HTŞ üyelerinin ÖSO bileşenlerinden Feylak el Şam’a geçmesi sağlanacak. Tartışmaların sürdüğü İdlib’te atılacak ikinci adım ise HTŞ’nin feshedilmesi ve grup içerisindeki tüm yabancıların Suriye’den çıkarılması olacak. ÖSO bileşenlerinden Nureddin Zengi Tümeni Sözcüsü Tarık Muharrem, bölge genelinde 15 bine yakın HTŞ üyesinin bulunduğunu ve bunların büyük bölümünün, Türkiye destekli bir operasyonda ÖSO saflarına katılacağını iddia etti. Suriyeli muhalif gruplara göre bölge için en büyük tehdit ise Suud, Mısır, Ürdün, BAE, Fas ve Cezayir gibi ülkelerden gelen “Ensar el Din” ve “Huras el Din” gibi ithal yapılanmalar.

  ÖSO bölgede fiilen bitti
  Yeni şafak'ta yer alan habere göre; İdlib, Halep kırsalı ve Lazkiye bölgesinde ÖSO’nun fiilen bittiğini söyleyen Tarık Muharrem, HTŞ ile yaşanan çatışmalar sonrası Nureddin Zengi Tümeninin bölgeyi tamamen terkedip Zeytin Dalı bölgesine çekildiğini belirtti. Bölge genelinde Feylak el Şam, Ceyş el Nasr, Ahraru Şam, Ceyş el İzze ve Ceyş el İdlib dışında ÖSO grubu kalmadığını kaydeden muhalif sözcü, halen Cisr el Şugur’da Türkistan Camaati, Harem, Salkin ve Kefertaharim’de Ensar el Din grubu, Sermin’de ise Huras el Din’in etkin olduğunu, bu yapıların da HTŞ bünyesinde yer aldığını ve üyelerinin tamamına yakınının farklı ülkelerden gelen kişilerden oluştuğunu anlattı. İç savaş sürecinin en büyük muhalif gruplarından Ahraru Şam Eriha’da kısmi alanda tutunmaya çalışırken, Ceyş el İzze ve Ceyş el Nasır ise HTŞ gözetiminde Morek, Kahira, Tiybet İmam ve Kefer Nubuse’de sıcak hatlardaki varlığını sürdürüyor. Eski Kabe İmamı Suudlu Muheysini ve Ahraru Şam eski lideri Ebu Cabir yönetimindeki gruplar da HTŞ bileşeni olarak İdlib’te savaşıyor.

  80 bin kişilik milli ordu
  Yeni Şafak’a bilgi veren Suriyeli üst düzey bir muhalif kaynak, Türkiye ile ortaklaşa hazırlanan planın detaylarına dair önemli bilgiler verdi. İdlib’te HTŞ güdümünde kurulan Kurtuluş Hükümetinin feshedilerek Zeytin Dalı ve Fırat Kalkanı bölgelerini de kuşatan merkezi hükümet ilanının gerçekleştirileceğini söyleyen kaynak, Mevcut Suriye Geçici Hükümeti’nin yapısının geliştirileceğini ve tüm yerel meclislerin idaresinin yeni kurulan hükümete devredileceğini söyledi. Muhaliflerle sürdürülen plan dahilinde İdlib’le birlikte 20 bin kilometrekareyi bulan alanda yalnızca ÖSO bayrağı dalgalanacak ve halen 35 bin olan Milli Ordu mevcudu 80 bine çıkarılacak. Müstakil grup yapılanmasına son verilerek eğitimli ve ast üst esasına uygun disipline ordu teşkil edilecek.

  Vurma gerekçesi kalmayacak
  HTŞ’nin Soçi’de kapsam dışı tutulduğuna dikkat çeken İdlib Yerel Meclisi Başkanı Gassan Hamo ise Rusya ile Esed’in tüm bombardıman ve ihlallerine, HTŞ varlığını gerekçe gösterdiğini söyledi. Hamo, ateşkes sürecinde rejim ve Rusya'nın 60’tan fazla bombardıman gerçekleştirdiğini, 27 sivilin öldüğü bu bombardımanların sürdüğü bilgisini verdi.

  PKK'nın çekilmesine takoz
  Rusya, her fırsatta Lazkiye-Ceble bölgesindeki askeri üssü için HTŞ’nin en büyük tehdit olduğunu dile getirirken, Tel Rıfat-Ziyara, Mınnag-Şeale hattından PKK’nın çekilmesi de aynı kapsamda geciktiriliyor. Kremlin Sözcüsü İdlib konusunda gerekli adımların atılmadığını söylerken, Rus askerler Arime’den sonra Tel Rıfat-Ayn Dakne-Hörbül hattında ortak devriye faaliyeti başlattı. Türkiye’nin Hatay sınırına dönük sevkiyatı ciddi oranda artarken, bölgeye son sevkedilen birlik Kayseri Komando Tugayı’na bağlı askerler oldu.
 9. ez-Zehebî

  ez-Zehebî Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Şu konu hakkında birkaç kelam edecek üstatlar var mı? Nasıl bakıyorsunuz yukarıdaki duruma?
 10. Abdullah el Hanbeli

  Abdullah el Hanbeli Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Resmi açıklama var mı acaba, bana pek inandırıcı gelmedi.
 11. İki Hicretyolu

  İki Hicretyolu Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  yalan haber inanmayin
 12. ez-Zehebî

  ez-Zehebî Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Ben o kadar emin değilim yalan olduğuna. Allah sadıkları ortaya çıkaracaktır. Hainleri de.
 13. ez-Zehebî

  ez-Zehebî Islam-TR Üyesi Kullanıcı


  HTŞ haberi yalanlamıştır.

  HTŞ’den Yeni Şafak Gazetesine Cevap
  [​IMG]

  Ocak 30 2019


  Asya’nın Sesi Haber Merkezi

  Heyet Tahrir Eş Şam HTŞ, dün Yeni Şafak Gazetesinde yer alan bir haber hakkında açıklama yaptı. Medya İlişkileri sorumlusu İmadeddin Mücahid tarafından yapılan açıklama HTŞ kaynakları tarafından paylaşıldı.

  Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

  “Tüm insani kuruluşlarıyla kardeş Türk halkı başından beri Suriye devriminin yanında onurlu bir tutum sergiledi. Bu tutum bizi birleştiren kardeşlik ve köklü tarihi bağları daha da güçlendirmiştir ve hala da güçlendirmektedir. Geçen sekiz yıl boyunca özgür Türk medyacıları bunu dile getirmiştir.”

  Medya İlişkileri sorumlusu şu ifadelerle devam etti: “Ancak son dönemlerde birçok münasebetle şüpheli eller sizin değerli gazetenizi kullanarak rastgele ithamlar ortaya atmakta, doğru olmayan haberler aktarmakta ve sözlerin nakledilmesinde mesleğin ilke ve ahlaklarından tamamıyla uzak davranmakta.”

  İmadeddin, gazetenin Hey’et Tahriru’ş-Şam’a yönelttiği tüm ithamları şu sözleriyle yalanladı: “Birkaç kez bazı yazarlarınızın açıklamalarını görmezden geldik ve bunların kızgın birisinin nefesi ya da kötü birisinin karalaması olduğunu söyledik. Ancak bu yazarların basın üzerinden bunu sürdürmeleri bizi, size bu yazıyı yazmaya mecbur bırakmıştır. Zira haksız yere bize yönelttiğiniz tüm ithamları yalanlıyoruz.”

  Yetkili, Hey’et’in gazete ile yardımlaşmaya hazır olduğunu, kapılarının açık olduğunu ve her zaman iletişim imkanı bulunduğunu kaydetti.

  Yeni Şafak gazetesinin, Hey’et Tahriru’ş-Şam’a bağlı yaklaşık 15 bin savaşçının Ulusal Ordu’ya katılacağı ve muhacirlerin çıkarılması hususunda görüşmeler yürütüldüğü yönünde bir rapor yayınlaması üzerine, Tahriru’ş-Şam Medya İlişkileri sorumlusu bu bilgileri yalanladı.

  https://asyaninsesi.com/htsden-yeni-safak-gazetesine-cevap/
 14. İki Hicretyolu

  İki Hicretyolu Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Nasil yani ahi biraz açarmisin ? Sosyal medyada yalan oldugunu soylediler .Haberi yazan Yilmaz Bilgen bile ben boyle oldu demedim ileride istenilecek olan durumdan bahsettim diyor.
 15. ez-Zehebî

  ez-Zehebî Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Haber HTŞ tarafından yalanlandı akhi zaten. Sosyal medyada çok daha önceleri de buna benzer şeyler gördüğüm için tereddüt ettim.
 16. ez-Zehebî

  ez-Zehebî Islam-TR Üyesi Kullanıcı

 17. ebuyusuf

  ebuyusuf Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  kardeşim nasılsın iyisindir inşaAllah

  salih duanda kardeşini unutma ne olur :(

  Rabbimiz seni sevsin sana merhamet etsin ... amin ya Rabb
 18. İki Hicretyolu

  İki Hicretyolu Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Elhamdülillah kardeşim .Allah subhanehu we tealaya ne kadar hamdetsek az...Amiin cemien...Rabbim senden razı olsun kardeşim... Sana ozel dua edeceğim inseAllah emim ol Rabbim kabul etsin amin...Tum kardesler adina ediyorum normalde...
 19. İki Hicretyolu

  İki Hicretyolu Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Fırat’ın Doğusu İçin İdlib mi Şart Koşuluyor?

  Türkiye üzerinde diplomatik baskıların arttığını belirten Kenan Alpay, Fırat’ın doğusunda YPG/PKK garnizon devletinin nüfuzunun sınırlandırılması karşılığında Türkiye’nin İdlib’de HTŞ’yi ortadan kaldırmaya yönlendirilmek istendiğini söylüyor.

  Yazısında, Türkiye için son haftalarda öncelikli tehdit algısını Rusya ve İran’ın koruyup kolladığı Esed rejiminden ve Amerika’nın Fırat’ın doğusunda besleyip büyüttüğü PKK-YPG’den İdlib’e doğru, İdlib’de Heyetü Tahrir-i Şam’a doğru yöneltmeye dönük bazı gelişmeler yaşandığını belirten Kenan Alpay, şunları kaydediyor:

  “Amerika, Rusya ve İran’ın PKK-YPG dışında Esed rejimine muhalif hemen tüm İslami grupları İŞİD’le özdeş tuttuğu, değişik gerekçelerle bombardıman ettiği sekiz yıllık acı ve kanlı bir vaka. Böyle olmakla beraber uzun bir zamandır Suriye’de hala işleyen bir düzen kuramadılar ve bunun için Türkiye’yi Esed rejimiyle uzlaşmaya, PKK-PYD varlığına razı olmaya itekleyen diplomatik bir baskı süreci işletiliyor.

  Özetle Türkiye’nin İdlib’e yönelmesi, İdlib’deki HTŞ varlığını ortadan kaldırması teklif ediliyor. Yani Türkiye’nin bütün taleplerine rağmen Esed rejimini yeni anayasa filan türü bazı makyajlarla sürdürme, PKK-PYD garnizon devletinin sınırlarını ve nüfuz alanlarını biraz daraltma karşılığında İdlib’e operasyon öneriyorlar.”

  Kaynak: Haksoz Haber

  devami

  https://www.haksozhaber.net/firatin-dogusu-icin-idlib-mi-sart-kosuluyor-111637h.htm
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş