1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Ilim Sahibi Gurura Kapılırsa?

Konu, 'Edebiyat' kısmında özgürlüğe hasret tarafından paylaşıldı.

 1. özgürlüğe hasret

  özgürlüğe hasret Islam-TR Üyesi Kullanıcı

    
  İnsana en çok gururu, kibiri ilim verir. Bazı insanlar az çok birşey öğrenince o ilimle kendini yukarılara çıkarır, bilmeyenleri aşağıda görür. Halbuki "Definelere malik harabeler vardır" derler. Senin basit, cahil gördüğün insan belki zahiren bir harabe gibidir, ama içinde define taşıyordur.
  Birisi yolda giderken salına salına, gururlu, kibirli bir şekilde yürüyor ve çevresindekilere de abus bir çehreyle bakıyordu. Onun o kibirli, gururlu halini bir gönül ehli hisseder. İster ki, şu gururlu adama, kibirli alime bir ders vereyim de ikaz olsun. Arkasından süratle gidip ona yetişir. "Selamün aleyküm efendim" der.

  Adam gururlu bir edayla "Aleyküm selam" der. Tabi kendisinin kılık kıyafeti müşekkel, öbürüsünün ki öyle değil. Üst kademeden mağrur bir edayla selamı aldıktan sonra "Efendim, size bir sual sorabilir miyim?" der.

  "Sor bakalım, neymiş?"

  "Acaba cevabını verebilir misiniz?" deyince;

  "Ne demek, senin sualinin cevabını veremeyeceksek bu ilmin ne kıymeti kaldı bizde" diye de karşılık verir.

  "Sualim şu: Acaba Peygamberimizin (a.s.m.) ilmi ALLAH'ın ilmiyle eşit mi?"

  "Bre câhil, ne biçim sual bu?" der, "Peygamberin (a.s.m.) ilmi ALLAH'ın ilmiyle eşit olur mu hiç? Gel bakalım, senin gibi cahil bir adamın anlayacağı şekilde ifade edeyim" diyerek sual sahibini yolun kenarına çeker. Elindeki bastonun ucuyla yere yuvarlak bir daire çizer ve;

  "İşte şu yuvarlağın içerisi Peygamberimizin (a.s.m.) ilmi, bunun dışı ise ALLAH'ın ilmi. Yani Peygamberimizin (a.s.m.) ilmi sınırlı, ALLAH'ın ilmiyse sınırsız, hudutsuzdur" der.

  "Ha efendim, anladım, çok iyi anlattınız, ALLAH razı olsun" der. "Bir sualim daha var, sorabilir miyim?" "Sor bakalım."

  "Peygamberimizin (a.s.m.) ilmi mi çok, İmam-ı Azam'ın ilmi mi çok?"

  "Bre nadan, o ne biçim laf? Peygamberimizin (a.s.m.) ilmiyle İmam-ı Azam'ın ilmi mukayese edilir mi? Peygamberimizin (a.s.m.) ilmi bu dairenin tümüyse İmam-ı Azam'ın ilmi o dairenin içerisinde bir nokta kadar kalır."

  "Anladım, efendim," der ve bir sual daha sorar: "Peygamberimizin ilmi o dairenin tümü, İmam-ı Azam'ın ilmi de o dairenin içinde bir nokta. Sorabilir miyim, acaba zat-ı âlinizin ilmi bu noktanın içinde ne kadar yer tutuyor?" deyince, bu sual bomba gibi patlar orada.
  İlmiyle etrafa gurur saçan o adam, ilminin bir noktanın neresi olduğunu tayin etmekten aciz kalır ve iğneyle delinen balon gibi söner, küçülür ve o ehl-i irfan zata der ki:

  "Ver elini öpeyim, Beni öyle bir irşad ettiniz ki, şimdiye kadar hiçbir alim beni böyle irşad edememişti. Gerçekten de İmam-ı Azam'ın ilmi nokta olunca, benim ilmim o noktanın içinde ne kadar yer tutar ki, çevreye karşı alim edasıyla tavır takınayım, herkesi cahil, hor hakir göreyim?"

 2. temin_dari

  temin_dari Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  "Ver elini öpeyim, Beni öyle bir irşad ettiniz ki, şimdiye kadar hiçbir alim beni böyle irşad edememişti. Gerçekten de İmam-ı Azam'ın ilmi nokta olunca, benim ilmim o noktanın içinde ne kadar yer tutar ki, çevreye karşı alim edasıyla tavır takınayım, herkesi cahil, hor hakir göreyim?"

  Allah(cc)hepimizi gurur,kibir,hasetlik gibi islam ahlakına yakışmayan her türlü kötü davranışlardan muhafaza eylesin... :) :)

  Güzel bi paylaşım Allah(cc)razı olsun
 3. özgürlüğe hasret

  özgürlüğe hasret Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  amin ecmain inşAllah.
 4. Firak

  Firak İyi Bilinen Üye Kullanıcı

  Güncel.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş