1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Insan Ne Ile Yaşar?

Konu, 'Edebiyat' kısmında Firak tarafından paylaşıldı.

 1. Firak

  Firak İyi Bilinen Üye Kullanıcı

    
  Tolstoy’un "İnsan Ne İle Yaşar" adlı kitabında, çiftçi Pahom’un hazin ve ibretlik öyküsü yer alır. Sıradan kendi halinde bir çiftçi olan Pahom, daha zengin bir hayatın hayalini kurmaktadır. Uzak bir yerlerde, cömert bir reisin karşılıksız toprak verdiğini duyunca, daha çok toprak elde etmek için reise gidip talebini iletir. Gerçekten de Reis herkese istediği kadar toprak veren cömert biridir. Pahom’a “Sabah güneşin doğuşundan batışına kadar katettiğin bütün yerler senin fakat güneş batmadan yeniden başladığın yere dönmen lazım.” der. “Yoksa bütün hakkını kaybedersin.”

  Pahom güneşin doğuşuyla beraber başlar yürümeye. Tarlalar, bağlar, bahçeler geçer. Tam geri dönecekken gördüğü sulak bir araziyi es geçemez. Şu bağ, bu bahçe derken bakar ki güneşin batmasına az kalmış. Koşar, koşar, ama kesilir takâti. Halsiz adımlarla yürümeye devam ederken, Pahom’un burnundan kanlar damlamaya başlar. Tam başladığı noktaya yaklaşmışken, bir an yığılır yere ve bir daha kalkamaz…

  Reis olanları izlemektedir. Çok kereler şahit olduğu olay yeniden vuku bulmuştur. Adamlarına bir mezar kazdırır. Pahom’u bu mezara gömerler. Reis Pahom’un mezarının başında durur şöyle der: “Bir insana işte bu kadar toprak yeter!”

  Mütemadiyen biriktirmek istiyoruz. Yiyemeyeceğimiz kadar erzak, giyemeyeceğimiz kadar kıyafet, kullanamayacağımız kadar eşya, oturamayacağımız kadar ev… Gözlerimiz midelerimizden, arzularımız ihtiyaçlarımızdan daha büyük…

  Bazı insanların 15-20 yıl boyunca ödemek kaydıyla faizli banka kredisi çekmesi neyin alametidir… Bazen insan ömründen daha çok borç biriktirir. Bazen de elinde olan ama fark etmediği nimetleri hoyratça harcar durur.

  Ve insan yaşlandıkça besler, gençleştirir arzularını. Biriktirdikçe hayata olan bağlarını artırır. Öyle bağlanır ki hayata, bir gün bu diyardan göçüp gideceği fikri zamanla yitip gider aklından…

  Tüketmeye de çok meraklıdır insan. Biriktirdiği paranın, eşyanın, malın mülkün yanında zaman tüketir, söz tüketir… Benlik biriktirirken, benliğini tüketir…

  Sofraya koyabildiğimiz bir bardak çayın, zeytine, ekmeğe ulaşabilmenin bir zenginlik olduğunu ne zaman fark edeceğiz.
  Doldurabildiği bir cüzdanı olmasa da, bir evi muhabbetle, kanaatle dolduran bir kadının, akşamları evine gelen, ekmek getiren, eline sağlık diyen bir erkeğin, zenginlik olduğunu ne zaman anlayacağız?

  Gören bir gözü, tutan bir eli, yürüyen bir eli satın alamayacak ve kaybedince tekrar sahip olamayacak kadar fakiriz hepimiz.

  Aldığı maaşı yetiremeyenlere, modayı takip edemeyenlere, evini beğenmeyenlere, mekanı dar bulanlara, daha çok para için, hesabı daha fazla kabartmak için çırpınanlara da yeter toprağın altı. İhtiraslarımız, bitip tükenmeyen arzularımız için, az bir toprağa ihtiyaç var sadece.
 2. uKaB

  uKaB Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  ne ıcın yasarsak onun ıcın cabalarız.
  En cok cabaladıgın seye bak
  Sana ne ıcın yasadıgını gosterecektır.

  Cunku bir omere bakıyorum bıde kendıme.
  O o kadar buyuk bır ınsan olsada benden daha fakırdı.
  Ama nasıl fakir.

  Butun malını ummetın yetımlerıne fakırlerıne ıhtıyac sahıplerıne harcayan bır fakır.
  KEza sahabe de oyle ıdı oysa onlar fakır degıl en zengınlerdı.
  ALLAH katında da en zengin dunyada en zengin onlardı.
  Ahiret ıcın cabaladılar.Ve bunun ıcın yasadılar.
  ALLAH affetsin benı dıyen ömeri gordunmu
  Basımı bırak ogul yere degsın topraga degsın Belkı ALLAH zulcelal benı affeder deyısını.

  Emanetlere cok ıyı baktılar ALLAH onlardan razı olsun.

  Cunku bılıyorlar elının altındakıler bır emanettı.

  Bizim olmayanı bız kıskanıyoruz.
  ALLAH ıslah etsın bızlerı ve dogru yola sevketsin amin.
 3. Muhammed ibn hüseyin

  Muhammed ibn hüseyin Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  K
  Kardeşim maşallh çok güzeldi allah seni hayırla mükafatlandırsın inşallh
 4. Havîn

  Havîn Hâdâ Omar ,Hâdâ Omar ! Kullanıcı

  Güzel kitaptı,tekrar okuyayım. . Allah razı olsun ukhti:)
 5. Firak

  Firak İyi Bilinen Üye Kullanıcı

  Allahumme amin ecmein. Allah sizlerden de razı olsun.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş